„Zajęcia integracyjne z elementami kreatywnego myślenia”
Scenariusz zajęć wychowawczych
Cel główny:
integracja grupy wychowawczej
Cele szczegółowe:
rozwijanie umiejętności komunikacyjnych,
rozwijanie umiejętności współpracy w grupie w grupie,
wzbudzanie kreatywnego myślenia
rozwijanie zasobu słownictwa,
przełamywanie schematów w myśleniu.
uświadomienie uczestnikom ich potencjału twórczego
zachęcenie do poszukiwania oryginalnych rozwiązań w życiu codziennym.
Czas trwania: 45 minut.
Forma pracy: grupowa.
Środki dydaktyczne:
kilka arkuszy szarego papieru,
kolorowe markery.
Przebieg zajęć wychowawczych:
1. Część organizacyjna - wprowadzenie do tematu:
Przywitanie wychowanków zajęć. Wyjaśnienie iż celem spotkania jest poznanie siebie nawzajem, integracja grupy oraz zapoznanie z wybranymi technikami twórczego myślenia.
2. Część zasadnicza:
Ćwiczenie 1 „Poznajemy się na wzajem” – wychowankowie stoją w kręgu. Każdy kolejno przedstawia się oraz wypowiada co lubi robić, jednocześnie prezentując to w sposób niewerbalny ( np. nazywam się Tomasz i lubię pływać, jednocześnie wykonując gesty pływania). Kolejna osoba przedstawia swoich poprzedników i ich pasje, a na koniec prezentuje siebie. W trakcie zadania młodzież może pomagać sobie nawzajem w przypominaniu imion i pasji uczestników.
Ćwiczenie 2 „Porozumienie bez słowa” – zadaniem uczestników jest jak najszybsze ustawienie się w określonej kolejności lub dobranie się w grupy na polecenie wychowawcy np. “ustawiamy się kolejno, miesiącami urodzin”. Podczas całego ćwiczenia uczestnikom nie wolno odezwać się ani słowem, ani wydawać innych dźwięków - muszą sobie poradzić za pomocą komunikacji niewerbalnej. Przykładowe kryteria ustawiania się/dobierania w grupy: kolejno według rozmiaru buta; alfabetycznie – imię mamy.
Ćwiczenie 3 „Wyrazy i wyrazki”- wychowawca w sposób losowy dzieli uczestników na zespoły. Każdy zespół otrzymuje długie słowo np. kontrowersja, popularnonaukowy. Wychowankowie mają na arkuszach papieru zapisać jak najwięcej słów, które można utworzyć z jego liter. Grupy prezentują wyniki.
Ćwiczenie 4 „Jak to wykorzystacie?”- wychowankowie podzieleni na grupy w sposób losowy otrzymują przedmiot codziennego użytku np. guzik, spinacz do bielizny, gumka do włosów. Wymyślają jak najwięcej przykładów nietypowego zastosowania przedmiotu zapisując je na arkuszu papieru . Grupy prezentują wyniki.
Ćwiczenie 5 „Krzesło równowagi i zaufania”- wychowankowie stają w kole/rzędzie i na polecenie prowadzącego muszą wzajemnie usiąść sobie na kolana.
3. Część końcowa: Wychowawca podsumowuje zajęcia, dziękuje wychowankom za udział oraz prosi
o wypełnienie ankiety.
ANKIETA
Dziękuję za udział w zajęciach wychowawczych.
Chciałabym uzyskać od Ciebie informacje na temat odbytych zajęć, aby móc je usprawnić. Liczę na Twoje szczere odpowiedzi.
Czy dobrze czułeś się na dzisiejszych zajęciach?
TAK NIE
Czy zajęcia były dla Ciebie interesujące?
TAK NIE
Oceń w skali 1-6 Twoje zaangażowanie w pracy?
1
2
3
4
5
6
Czy chciałbyś kontynuować tego typu zajęcia?
TAK NIE
Co najbardziej Ci się podobało podczas zajęć?
........................................
Co zmieniłbyś?
........................................
Dziękuję Ci za udzielenie odpowiedzi.