Scenariusz zajęć dla dzieci 3-letnich prowadzonych dnia 9.01.2020 r.
Temat zajęcia: „Zima nam niestraszna”
Cele operacyjne:
Dziecko:
- rozwija myślenie przyczynowo- skutkowe
- zna nazwę obecnej pory roku
- rozumie określenie: największy, średni, najmniejszy
- uważnie słucha tekstu czytanego przez nauczyciela
- prawidłowo reaguje ruchem na słuchaną muzykę aktywnie uczestnicząc w zabawach ruchowych
- rozumie proste polecenia i reaguje na nie
- umiejętnie posługuje się klejem
- doprowadza pracę do końca
- dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo- ruchową
Metody:
• słowna (rozmowa, instrukcja, polecenia, pytania)
• czynna (zadanie stawiane dziecku do wykonania)
• oglądowa ( rysunki, pokaz, pomoce, graficzne)
Formy:
• grupowa
• indywidualna
Pomoce dydaktyczne:
Wiersz N. Łasochy „Ulepimy bałwana”, trzy styropianowe kule o różnej wielkości, styropianowy kapelusz, czarne pompony kreatywne, miotła papierowa, pomarańczowy papierowy nos, wykałaczki, płyta CD „Zimowe Nutki” M. Kluzy, 2 białe pompony, odtwarzacz CD, ilustracje „Jak powstaje bałwanek”, magnesy, niebieskie kartki A4, klej, białe kółka, czarne pomponiki kreatywne, papierowe marchewki na nosek bałwanka, igloo papierowe, biała flizelina
Przebieg zajęć:
1. „Ulepimy bałwana”- wysłuchanie wiersza Natalii Łasochy i rozmowa inspirowana jego treścią.
Nauczyciel czyta wiersz, a następnie zadaje pytania do jego treści. Co powstanie ze śniegu? Ile będzie śniegowych kul? Co jeszcze będzie miał bałwan? Jaka budowla powstanie na końcu? Z czego buduje się igloo?
„Ulepimy bałwana’’
Chodźmy na spacer z samego rana,
Ulepimy razem dużego bałwana.
Największa kula tu będzie stała.
Na niej druga- średnia, a na końcu mała.
Ręce z patyków- pójdzie jak z płatka.
Na głowę włożymy kapelusz od dziadka.
Oczy z węgielków, nos marchewkowy.
Uśmiechnie się bałwan jak będzie gotowy.
A na sam koniec z klocków lodowych,
Postawimy igloo do zabaw zimowych.
Gdy późny wieczór z mrozem się spotka,
To nasz piękny bałwan schowa się do środka.
2. Zabawa ruchowa M. Kluzy „Zima za oknami”
Dzieci tańczą wraz z nauczycielem do piosenki „Zima za oknami”. Ilustrują treść piosenki ruchem.
Zima, zima za oknami, bawcie się dzieciaki z nami,
Zima, zima, pada śnieg a my razem bawmy się. – dzieci tworzą koło i trzymają się razem za ręce.
Idą bałwanki tup, tup, tup- dzieci tupią nogami
Zjeżdżają sanki- siup, siup, siup- naśladują zjeżdżanie na sankach
Tańczą śnieżynki- trala, lala, la- dzieci okręcają się wokół własnej osi podnosząc ręce do góry.
A my skaczemy hopsa, sa x2- dzieci podskakują
3. „Jak ulepić bałwanka?”- rozwijanie myślenia przyczynowo- skutkowego.
Nauczyciel rozkłada ilustracje w przypadkowej kolejności. Przedszkolaki wieszają je według chronologii i próbują na ich podstawie krótką historyjkę.
4. „Mróz”- zabawa ruchowa
Dzieci ilustrują tekst piosenki. W czasie refrenu nauczyciel zamraża dzieci (dotyka pomponikami)- dotknięte stoją w bezruchu.
„Mróz, mróz, mróz, szczypie groźny mróz.
Mróz, mróz, mróz w nosy szczypie mróz.
Przyszła zima biała, śniegu nasypała,
Mróz, mróz, mróz, uciekajmy już.
5. Praca plastyczna „Wesoły bałwanek”
Dziecko przykleja elementy bałwanka według poleceń nauczyciela. Ozdabia pracę papierowymi śnieżynkami.
Opracowała i przeprowadziła
mgr Sabina Naskrętska