Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców prowadzonych w grupie 3-latków dnia 13.12.2019r.
Temat zajęcia: „Święta tuż, tuż”- poznanie charakterystycznych cech
Świąt Bożego Narodzenia
Cele operacyjne:
Dziecko:
• uważnie słucha przekazywanych treści
• zna charakterystyczne elementy i dopasowuje obrazki związane ze Świętami Bożego Narodzenia
• potrafi rozwiązywać zagadki
• potrafi dopasować do siebie elementy
• ilustruje treść piosenki
• przestrzega zawartych umów, chętnie uczestniczy w zabawach
• reaguje na sygnały słowne i dźwiękowe
• składa obrazek z części
• potrafi manipulować różnorodnym materiałem plastycznym
• czerpie radość ze wspólnej pracy z rodzicem
Metody:
• słowna (rozmowa, instrukcja, polecenia, pytania)
• czynna (zadanie stawiane dziecku do wykonania)
• oglądowa ( rysunki, pokaz, pomoce graficzne)
Formy:
• grupowa
• zespołowa
• indywidualna
Pomoce dydaktyczne: emblematy skarpetek z różnymi świątecznymi wzorami, klamerki z wzorami, tasiemka, pompony z reklamówek jednorazowych dla nauczyciela, płyta „Zimowe Nutki” M. Kluzy, radiomagnetofon, pocięte ilustracje Św. Mikołaja, ilustracje świątecznych atrybutów, świąteczne zagadki, ilustracja piernika na brystolu, 6 kartek o różnych kolorach, kostka z kolorami takimi jak kartki, szablony pierników, kleje, patyczki do uszu, papierowe talerzyki, tasiemki, pomponiki, koraliki, cekiny itp.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie w temat Świąt Bożego Narodzenia
Nauczyciel zadaje dzieciom pytania:
• Jakie święta się zbliżają? Święta Bożego Narodzenia
• A co dajemy bliskim podczas świąt, aby sprawić im przyjemność? Prezenty.
• A gdzie je chowamy? Dzieci odpowiadają, że do pudełek itd. Nauczyciel czeka, aż padnie odpowiedź – skarpety.
Nauczyciel opowiada dzieciom, że często ludzie wieszają skarpety nad kominkiem, aby Św. Mikołaj włożył do nich prezenty. W naszej sali również wisiały, ale w nocy psotny elfik je pościągał. Mamy teraz zadanie dopasować klamerki do skarpetek o takim samym wzorze.
2. Gdzie jest moja skarpeta?- przyczepianie klamerki z takim samym wzorem do skarpety
Dzieci dopasowują klamerki ze świątecznym wzorem do takich samych skarpetek np. Klamerkę z gwiazdką do skarpetki z gwiazdką. Samodzielnie lub z pomocą nauczyciela wieszają na tasiemce.
3. Zabawa ruchowa „Mróz” M. Kluzy
Nauczyciel ma w ręce białe pompony jest „Mrozem”. Dzieci ilustrują treść piosenki, w czasie refrenu nauczyciel zamraża dzieci poprzez dotyk- kogo dotknie- ta osoba stoi nieruchomo.
4. Jak wygląda Święty Mikołaj?
Układanie z części postaci Św. Mikołaja trzymającego w rękach świąteczną rzecz (np. pierogi, ryba, gwiazda) i przyklejanie na rzepy. Odnalezienie i dopasowanie świątecznego atrybutu do Mikołaja.
5. Zabawa ruchowa „Zima za oknami” M. Kluzy
Dzieci tańczą w kole trzymając się za ręce- ilustrują treść piosenki.
6. Rozwiązywanie świątecznych zagadek.
Po każdym odgadnięciu wybrane dziecko rzuca kostką. Jaki kolor wskaże kostka, taki kartonik odsłania nauczyciel. Pod sześcioma kolorowymi kartonikami ukryta jest ilustracja piernika.
Zagadka nr 1.
Miły dziadek z długą brodą wesoły i szczery,
lubią wszystkie go dzieciaki, lubią renifery. ( Świety Mikołaj)
Zagadka nr 2.
Czasem małe, czasem duże i w różnych kolorach,
Świety Mikołaj wyciąga z pękatego wora. (prezenty)
Zagadka nr 3.
Drzewko to zawsze zielone,
na czas Gwiazdki wystrojone,
pod nim zaś Mikołaj Święty,
pozostawił nam prezenty. (choinka)
Zagadka nr 4.
Długim sznurem choinkę oplatają
i ją pięknie oświetlają. (lampki)
Zagadka nr 5.
Trzy kule śniegowe,
Garnek na głowę.
Zamiast guzików węgielki ma,
kto to taki, pytam Was. (bałwan)
Zagadka nr 6.
Biały, srebrny spada z nieba
Spadochronu mu nie trzeba. (śnieg)
7. Praca plastyczna „Ozdabianie pierników”
Dzieci odsłoniły ilustrację piernika. Jest to dla dzieci podpowiedź co będą robić z rodzicami. Ozdabianie różnymi materiałami: koralikami, bibułą, pomponikami szablonów pierników.
Opracowała i przeprowadziła
mgr Sabina Naskrętska