SCENARIUSZ ZAJĘCIA W GRUPIE DZIECI 4 – 5LETNICH
Temat: ŚMIECH TO ZDROWIE
Cel ogólny:
Poznanie znaczenia śmiechu dla zdrowia, rozumienie związku między dobrym samopoczuciem a zdrowiem. Rozwijanie wyobraźni i pomysłowości.
Cele operacyjne – dziecko:
• Rozumie związek miedzy dobrym samopoczuciem a zdrowiem.
• Łączy przyczynę ze skutkiem.
• Potrafi wypowiedzieć się na określony temat.
• Zna znaczenie śmiechu dla zdrowia.
• Układa obrazki pocięte na części.
• Współpracuje w zespole.
Metody:
• Aktywizujące, podające, praktyczne
Formy:
• Indywidualna
• zespołowa
• z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Ilustracje przedstawiające dzieci (płaczące, ziewające, smutne, krzyczące, uśmiechnięte
i roześmiane), ilustracje uśmiechających się dzieci pocięte na części, uśmiechnięte emblematy dla każdego dziecka (5 rodzajów po 5 sztuk), nagranie odgłosu śmiechu dziecka i osób dorosłych, odtwarzacz CD, piosenka „Happy” Pharrell Williams, dowolna melodia, pastele, niewielkie koła (dla każdego dziecka), dziurkacz, tasiemka.
Przebieg spotkania:
1. Przywitanie wszystkich dzieci.
2. Dzieci siadają przed tablicą, na której przypięte są ilustracje przedstawiające twarze dzieci: płaczące, ziewające, smutne, krzyczące. Nauczyciel pyta:
a. Jak czuja się te dzieci?
b. Co mogło im się przytrafić?
c. Jak można im pomóc?
Dzieci snują przypuszczenia, co mogło się zdarzyć i jak można temu zaradzić.
3. „Szukamy uśmiechu” – zabawa przy piosence „Happy” Pharrell Williams
Dzieci swobodnie tańczą do piosenki. Na przerwę w muzyce dzieci łączą się w grupy według uśmiechniętych emblematów zawieszonych na szyi.
4. Układanie obrazków pociętych na kilka części. Zadanie w grupach.
5. Ułożone obrazki przedstawiają uśmiechnięte dzieci. Rozmowa na temat ilustracji:
a. Co robią te dzieci?
b. Kiedy się uśmiechamy?
c. Jak możemy się uśmiechać?
Swobodne wypowiedzi dzieci.
Dzieci opowiadają, kiedy się uśmiechają i co je śmieszy. Podają propozycje, jak się można śmiać (głośno, cicho, wesoło).
6. „Kto tak się śmieje” – zabawa ortofoniczna, ćw. narządów mowy.
Słuchanie dźwięków, jakie wydają ludzie, gdy się śmieją. Dzieci naśladują śmiech (dziecka, pani, pana, Mikołaja itp.) na sylabach: „Hi”, „Ho”, „Ha”, „He”, „Hy”, „Hu”.
7. „Śmieszne kroki w śmiesznej krainie” – zabawa ruchowa przy muzyce.
Dzieci rozstawione po całej sali kucają. Gdy usłyszą muzykę wstają i poruszają się
w wymyślony przez siebie sposób. Gdy muzyka cichnie wracają do przysiadu.
8. „Czy śmiech jest zdrowy?” – dzieci próbują odpowiedzieć na to pytanie. Nauczyciel uzupełnia wypowiedzi dzieci, przekazując im informacje na temat terapeutycznych właściwości śmiechu:
Kiedy się śmiejemy: wdychamy więcej powietrza, serce szybciej bije i lepiej odżywia nasz organizm, pracują nasze mięśnie brzucha, klatki piersiowej i twarzy. Smiech może łagodzić bóle zębów, głowy, mięsni.
Czy śmiech może być zaraźliwy? – dzieci wyrażają swoje opinie.
9. „Uśmiechnięty przedszkolak” – wykonanie zawieszki. Wręczenie jej koledze lub koleżance.
Oprac.: mgr Magdalena Franciszkiewicz