Scenariusz zajęć z udziałem rodziców
w ramach programu DKK
Temat: DO BIEDRONKI PRZYSZEDŁ ŻUK
Cel ogólny:
• Rozwijanie umiejętności przedstawiania utworów literackich za pomocą gestu, mimiki, ruchu
• Rozbudzanie zainteresowań plastycznych poprzez wykonanie pracy plastyczno – technicznej.
Cele operacyjne – dziecko:
• Wie, jak zachować się w teatrze.
• Prawidłowo odczytuje kod.
• Uważnie ogląda inscenizacje wiersza.
• Rozwija zdolności aktorskie poprzez improwizacje.
• Umie wykonać pracę plastyczno – techniczną.
• Doskonali sprawność manualną.
Metody:
• Aktywizujące, podające,
Formy:
• Indywidualna
• W parach
• z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Dekoracja (stroje żuka, biedronki, muchomora), tekst wiersza J. Brzechwy „Żuk”, bilety do teatru dla każdego dziecka, oznaczenia na krzesełkach, bębenek, czarne talerzyki papierowe, czarne druciki kreatywne, czarne koła – głowy, czarne kropki samoprzylepne, czerwony papier, nożyczki, dziurkacz, oczka kreatywne, klej.
Przebieg spotkania:
1. Powitanie dzieci.
2. „W teatrze” – rozmowa z dziećmi na temat kulturalnego zachowania się w teatrze. Zaproszenie na przedstawienie. Każde dziecko dostaje bilet, na którym napisany jest numer miejsca i zaznaczony kolor. Szuka swojego miejsca według kodu na bilecie (takie samo oznaczenie na krzesełku).
3. „Żuk” J. Brzechwa – inscenizacja wiersza w wykonaniu rodziców dzieci.
4. „Mali aktorzy” – improwizacje dzieci na podstawie obejrzanego przedstawienia.
Dzieci przybierają role postaci z wiersza. Wypowiadają tekst.
5. „Puk, puk, puk” – zabawa ruchowa.
Dzieci wykonują wskazane ćwiczenie (przysiady, podskoki, pajacyki itp.) tyle razy, ile usłyszą uderzeń w bębenek.
6. „Biedronki” – praca plastyczno – techniczna.
Wykonanie sylwety biedronki z talerzyka papierowego. Wycinanie skrzydeł
z czerwonego papieru, przyklejanie kropek. Składanie według podanego wzoru. Przyklejanie oczek, mocowanie czułek.
7. Prezentacja prac.
Opracowała: mgr Magdalena Franciszkiewicz