Data. 08.01.2020.
SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE 6- LATKÓW
Temat globalny: Zwierzęta Zimą.
Temat dnia: Pomagamy ptakom przetrwać zimę.
Cele ogólne:
• Rozwiązywanie zagadek słownych
• Kształtowanie opiekuńczej postawy dzieci wobec ptaków
• Rozpoznawanie i nazywanie wybranych gatunków ptaków zimujących w Polsce.
•Wdrażanie do systematycznego dokarmiania ptaków w czasie zimy.
Cele operacyjne:
Dziecko potrafi:
•Rozwiązuje zagadki słowne
•Rozpoznaje i nazywa niektóre gatunki ptaków
•Wie czym dokarmiać ptaki
•Wypowiada się na zadane pytania
•Doskonalenie liczenia w dostępnym zakresie
•Zgodnie współpracuje w grupie
•Czytanie wyrazów globalnych sikorka, gil, gawron
•Przeliczanie w zakresie 6
Metody pracy:
•Słowna
•Twórcza
• Zadaniowa
•Samodzielnych doświadczeń
Formy pracy:
•Indywidualna
•Zbiorowa
Środki dydaktyczne: zagadki słowne, Tekst S. Szuchowej ” Spiżarnia ptaków” Karmnik, sylwetki ptaków, wyrazy do czytania globalnego sikorka , gil, gawron, koła hula-hop, tamburyn, farby, pędzle
Przebieg zajęć:
1.Powitanie dzieci Zabawa ruchowa „Ptaszki na gałązce koloru”
Dzieci biegają po sali przy akompaniamencie tamburyna na przerwie w muzyce siadają na gałązce koloru np. zielonego.
2. Ptasie zagadki wprowadzenie w tematykę rozmowy: Załącznik nr 1.
3. Słuchanie opowiadania nauczyciela na podstawie tekstu S.Szuchowej :”Spiżarnia ptaków” ilustrowanego sylwetkami ptaków.
Załącznik nr 2.
4.Rozmowa z dziećmi na temat: ”Dlaczego i jak należy karmić ptaki zimą” na podstawie własnych przeżyć i wysłuchanego opowiadania.
•Jakie ptaki, zostały u nas na zimę, a które odlatują.
•W jaki sposób ludzie dbają o ptaki zimą.
•Czym dokarmiamy ptaki?
•Nazywanie nazw niektórych ptaków – czytanie globalne: sikorka, gil gawron.
5. Zabawa ruchowa „Wyścigi do karmnika”
Dzieci w rytm melodii poruszają się po Sali naśladując ptaki, nauczyciel rozkłada koła hula-hop imitujące karmniki. Do każdego koła wkłada kartkę z cyfrą ,cyfra ta określa ilość ptaków dzieci w karmniku. Na hasło nauczyciela „ptaki do karmników” dzieci wchodzą do kół na hasło „ptaki opuszczają karmniki” dzieci poruszają się po sali. Zabawę powtarzamy 2 razy, zmieniając cyfry w poszczególnych kołach hula-hop.
6. Praca plastyczna „Karmnik dla ptaków”
Malowanie farbami karmnika.
7.Ewaluacja
•Wystawa prac rozmowa na ich temat .
8.Wycieczka do ogrodu przedszkolnego . Wspólne powieszenie kul energetycznych dla ptaków.
ZAŁĄCZNIK NR1.
Jaki domek niepotrzebny latem , zimą co dzień karmi zwierzęta skrzydlate( karmnik)
Lato nam śpiewem umilają Zimą na naszą pomoc czekają (ptaki)
Czarne pióra ma , Czasem miło je posłuchać Woła kra, kra, kra (Wrona)
Szare małe ptaki, jakie wiecie sami. Co w zimie i w lecie pozo zostają z nami. ( wróbelki)
Brzuszek pękaty, fraczek czerwony, przyleciał do nas z północnej strony...(gil)
Przybył z ciepłych krajów W czerwonych trzewikach .Gdy go ujrzy żaba do wody umyka...(Bocian)
ZAŁĄCZNIK NR 2.
Tekst S .Szuchowej „Spiżarnia ptaków’
„Co tak miło pachnie w przedszkolu ?
Na stole krupnik w talerzach czeka.
Już czas na obiad, a tam na polu głodna gromadka ćwierka, narzeka...
- Dajcie mi muchę!
- Zjadłbym jagódkę!
- Gdzie się podziały glisty tłuściutkie? Sikorka woła:
- J a lubię tłusto. A wróbel nudzi:
- W brzuszku mi pusto! Przybiegła wrona i tak powiada:
- Na pewno ptaszki nie wiedzą o tym ,że dziś w przedszkolu była narada tych wszystkich dzieci , co zupę jedzą .Po tej naradzie coś tam majstrują...
- Chyba te dzieci karmniki budują? Zrobił się rwetes nie byle jaki .
- Dzieci nam pewnie dadzą przysmaki.
Więc każdy ptaszek w okienko zerka, pcha się kwili i ćwierka.
- O są maleńkie ziarenka lnu.
-Osą owocki czarnego bzu.
-Kulki jałowca
- Mięso żyłki.
- I jarzębina.
- Jest mak, słonecznik i okruszki.
-Jest kawałek tłustej słoninki
Cała gromada co dzień się zleci tu, do przedszkola, do miłych dzieci.”