X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42745
Przesłano:

Święta tuż, tuż. Wpływ kreatywności i innowacyjności nauczyciela na postawy twórcze dzieci. Scenariusz zajęć w zakresie terapii indywidualnej

Scenariusz zajęć w zakresie terapii indywidualnej w przedszkolu

Temat zajęcia: „Święta tuż, tuż”
„Wpływ kreatywności i innowacyjności nauczyciela na postawy twórcze dzieci”.

Zajęcia w dniu: 12.12.2019., godz. 9.30-10.00 miejsce: sala terapeutyczna

Wiek dziecka / rozpoznanie/: Dziewczynka 6 lat, (obustronny niedosłuch)

Prowadząca: Anna Popielarz – nauczyciel ze specjalnym przygotowaniem pedagogicznym

Cele główne:

• Rozwijanie spostrzegawczości, koordynacji wzrokowo- słuchowo - ruchowej
• Doskonalenie umiejętności stosowania pojęć matematycznych duży, średni, mały.
• Rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej,
• Rozwijanie kreatywności,
• Usprawnianie wrażliwości słuchowej, dotykowej.
• Rozwijanie umiejętności czytania i pisania,

Cele szczegółowe:

• Obdarza uwagą nauczyciela, aby rozumieć to, co do niego mówi.
• Dysponuje sprawnością rąk oraz koordynacją wzrokowo-ruchową potrzebną do rysowania, wycinania i nauki pisania lub innymi zdolnościami i sprawnościami niezbędnymi do skutecznego komunikowania się z innymi
• Wykazuje się znajomością cyfr i liter,
• Układa elementy od największego do najmniejszego,
• Dopasowuje elementy do kształtów,
• Koduje i dekoduje piktogramy,
• Rozpoznaje litery i cyfry,
• Rozumie i wykonuje polecenia nauczyciela
• Współdziała podczas zajęcia
• Wspólnie z nauczycielem układa plan zajęć
• Stwarzanie sytuacji zadaniowych w celu doświadczenia przez dziecko poczucia sprawstwa

Metody pracy:

• Czynnego działania,
• Elementy dziecięcej matematyki G. Kolczyńskiej,
• polisensorycna,
• Muzykoterapia,
• Kodowania i dekodowania,
• Analityczno – syntetyczna,

Formy pracy:

• Indywidualna

Środki dydaktyczne:

Plan zajęć, świeczka, obrazki formie bombek, trójkąty (mały, duży, średni), skrzynka do manipulacji, zabawki, (samochód, lalka, książeczki, kredki, dzwonki, karta pracy do kodowania, klej, rozsypana literowa, żetonowy system nagradzania.

Przebieg zajęcia:

1. Przywitanie zapalenie świeczki o zapachu świąt.
2. Dz. dekoduje plan zajęć, ustala kolejność działań
3. Choinka
a) N-l rozkłada przed dzieckiem trójkąty, prosi, aby dziecko ułożyło z nich choinkę, następnie wspólnie z nauczycielem sprawdzają poprawność wykonania zadania.
b) Dziecko umieszcza bombki (wcześniej wykonane przez dz.) na choince, dopasowuje je do cieni znajdujących się na choince.
c) Dziecko umieszcza na choince według własnego wyboru gwiazdki wcześniej wycięte przez niego,
4. Prezenty
a) Doskonalenie zmysłu dotyku, dziecko za pomocą dotyku rozpoznaje przedmioty i przepisuje je do płci (chłopca, dziewczynki). Doświadcza, że do prawidłowego poznania przedmiotów potrzebny jest zmysł wzroku.
5. Portret Mikołaja.
a) Nauczyciel kładzie przed dzieckiem kartę pracy, szyfr, kredki. Dziecko nazywa kolory kredek, które wykorzysta do wykonania zadania,
b) Z rozsypani literowej układa wyraz Mikołaj (przykleja pod portretem Mikołaja)
c) Odczytuje litery i cyfry następnie koloruje w odpowiednie kratki.
6. Muzyka dla Mikołaja „Mikołaj jedzie samochodem”
a) Nauczyciel kładzie przed dzieckiem kartkę z kolorowymi paskami. Dziecko na podstawie nich wybiera dzwonki, na, których gra melodię do piosenki „Mikołaj jedzie samochodem”
7. Wspólne wyeksponowanie wykonanych prac dziecka.
8. Zakończenie zajęć.
a) Wspólne zgaszenie świeczki,
b) Podziękowanie dziecku za pracę,
c) Wynagrodzenie dziecka za udział w zajęciach.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.