Scenariusz zajęć w grupie dzieci 3, 4 - letnich
Krąg tematyczny: Kolory i dźwięki wody.
Temat: Parasole.
Cele ogólne:
- kształtowanie umiejętności posługiwania się liczebnikami głównymi
i porządkowymi
- utrwalenie znajomości kolorów
- doskonalenie motoryki małej i dużej
Cele operacyjne:
- posługuje się liczebnikami głównymi i porządkowymi
- odczytuje i układa rytmy
- przelicza elementy w zakresie 1- 6
- ćwiczy sprawność manualną rysując po śladzie i kolorując
- uczestniczy w zabawach ruchowych
Środki dydaktyczne:
Parasol, wiersz A. Łady-Grodzickiej "Sześć parasoli, sylwety parasoli - dla każdego dziecka po 6, sylwety chmury, sylwety kropli wody, kredki, karta pracy - parasol, biała kartka A3, biała kartka A4, obręcze - po jednej dla każdej pary, odtwarzacz CD, płyta CD, ilustracje(parasol, peleryna przeciwdeszczowa, kalosze, chmura deszczowa, wiatr).
Metody pracy:
- słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja, pogadanka,
- czynna: zadań stawianych do wykonania, aktywność własna,
- oglądowa: obserwacja, pokaz,
Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna
Przebieg zajęć:
1. Nauczyciel zaprasza dzieci do koła piosenką "Podajmy sobie ręce" oraz "Dzień dobry wszyscy się witamy".
Podajmy sobie ręce i zróbmy duże koło,
zabawą i piosenką witamy się wesoło.
Podajmy sobie ręce i zróbmy duże koło,
zabawą i piosenką witamy się wesoło.
Dzień dobry, dzień dobry
wszyscy się witamy.
Dzień dobry, dzień dobry
dobry humor mamy.
Dzień dobry, dzień dobry
słońce jasno świeci.
Dzień dobry, dzień dobry
pani wita dzieci.
2. Wprowadzenie umowy dotyczącej nagradzania dzieci aktywnych - za aktywny udział w zajęciach dziecko otrzymuje naklejkę Wodnego Superbohatera.
Wprowadzenie nauczycielki do tematu.
Witajcie drogie dzieci! Jestem „parasolem Nikodema”. Lubię bardzo bawić się z innymi parasolami, lecz jest ich tak dużo, że sam nie wiem, ile ich tu jest. Pomożecie mi je policzyć?. Wiedziałem, że mogę na was liczyć. Zapraszam do zabawy.
3. "Sześć parasoli" - działania matematyczne na podstawie treści wiersza A. Łady-Grodzkiej. Dzieci otrzymują sylwety parasoli - po sześć każde i białe arkusze A3. Nauczyciel czyta wiersz a dzieci układają parasole w odpowiedniej kolejności. Dzieci przeliczają parasole, podają ich numery, posługując się liczebnikami porządkowymi. Następnie mieszają parasole i układają ponownie według poleceń nauczyciela. Kontynuują rytm złożony z trzech elementów rozpoczęty przez nauczyciela.
4. Zabawa orientacyjno - porządkowa "Parasolki".
Nauczyciel rozkłada w sali obręcze. Do każdej z nich wchodzi dwoje dzieci. Na hasło nauczyciela: Świeci słońce dzieci poruszają się w podskokach między obręczami. Na hasło: Pada deszcz dzieci wchodzą do obręczy i unoszą je nad głową jak parasolki. Zabawa jest powtarzana kilka razy. Po każdej rundzie nauczyciel wyróżnia dzieci, które najładniej trzymały "parasolki".
5. Zabawa ruchowo - naśladowcza z użyciem kartki A2. Dzieci przy muzyce biegają po dywanie. W czasie pauzy nauczyciel pokazuje ilustrację chmury deszczowej - dzieci uderzają palcami w kartkę naśladując dźwięk spadających kropli deszczu; wiatru - dmuchają na kartkę; parasola - spacerują z kartką nad głową; pelerynki przeciwdeszczowej - spacerują z kartką na plecach; kaloszy- spacerują z kartką położoną na bucie.
6. Ćwiczenie grafomotoryczne (karta pracy).
Dzieci wykonują ćwiczenie grafomotoryczne w kartach pracy. Najpierw rysują parasole palcem po śladzie, a następnie rysują ołówkiem, dorysowują kałuże pod wskazanymi parasolami. Chętne dzieci rysują podaną liczbę krope i kolorują parasole.
7. Zakończenie zajęć - Rozmowa z dziećmi na temat "Czy podobały im się zajęcia?" Podziękowanie za wspólną zabawę. Każde dziecko za aktywny udział w zajęciach otrzymuje od nauczyciela naklejkę - Wodnego Super Bohatera.