X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42734
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz uroczystości topienia marzanny i powitania wiosny

SCENARIUSZ UROCZYSTOŚCI TOPIENIA MARZANNY I POWITANIA WIOSNY
przeprowadzonej dnia 21 marca 2018r.
Temat: „Witaj Wiosenko-zielona panienko”.

Cele ogólne:
przypomnienie i utrwalenie wiadomości na temat zmian zachodzących wiosną w przyrodzie,
zapoznanie z tradycją żegnania zimy i powitania wiosny,
integrowanie się dzieci z różnych grup,
nabywanie umiejętności współdziałania w zespole,
rozwijanie zdolności recytatorskich oraz wokalnych.
Cele szczegółowe:
kształtowanie umiejętności nawiązywania i utrzymywania poprawnych kontaktów
w większej grupie,
umiejętna praca w zespole,
zachęcanie do wspólnej zabawy,
bogacenie słownictwa czynnego,
utrwalenie wiedzy o wiośnie i zwyczajach z nią związanych,
Dziecko:
zna zwyczaje związane z powitaniem wiosny,
bierze aktywny udział w uroczystości,
nawiązuje prawidłowe interakcje z rówieśnikami i przestrzega ustalonych zasad.
Formy:
indywidualna, grupowa
Metody:
aktywizujące, eksponujące, działań praktycznych
Środki dydaktyczne:
odtwarzacz CD,
piosenki na płytach CD,
kolorowe kwiatki dla każdej z grup,
ilustracje o tematyce wiosennej i zimowej,
Marzanny,
słoiki z kolorową farbą,
stroje dla każdego dziecka występującego w przedstawieniu pt „Zielona wiosna”.

PRZEBIEG UROCZYSTOŚCI:
Dzieci z wszystkich grup ubrane w charakterystyczny dla grupy kolor zajmują miejsca
w wyznaczonym oznaczonym sektorze zgodnie z kolorem ubrania.
grupa I - czerwony,
grupa II – biały,
grupa III – żółty,
grupa IV – zielony,
grupa V – niebieski.
grupa VI- granatowy,
grupa VII- szary,
grupa VIII-pomarańczowy,
Wstęp:
Nauczycielki prowadzące:
N.1: Serdecznie witamy przybyłych gości na naszej przedszkolnej małej uroczystości.
N.2: Czy wiecie może przypadkiem w jakim celu się tu spotkaliśmy?Otóż chcemy pożegnać zimę
i przywitać długo oczekiwaną wiosnę.
1. „Zabawa dokończ zdanie”.
- Kochani na przedszkolnym holu zebrani bardzo prosimy o dokończenie następujących zdań:
„Gdy słyszę słowo zima to myślę o ....”
(Dzieci zgłaszają się, mówi to dziecko które otrzyma mikrofon)
„Gdy słyszę słowo wiosna to myślę o ...”
(Dzieci zgłaszają się, mówi to dziecko które otrzyma mikrofon)
2.. „Wiosna budzi się do życia” – zabawa ruchowa przy muzyce A.Vivaldiego,,Wiosna”. Na polecenie nauczyciela dzieci wykonują polecenia;
1. Jutro będzie słoneczna pogoda -machają w górze rękami.
2. W ogrodzie zakwitły przebiśniegi - obracają się wokół własnej osi.
3.Na drzewach widać młode listki-podnoszą dłonie do góry i poruszają nimi.
4.Z ciepłych krajów wróciły bociany-rozkładają ręce i machają nimi.
5.Na wierzbie pojawiły się bazie – zaciskają ręce w pięść.
6.Zaczyna padać wiosenny deszczyk-podnoszą ręce do góry i naśladują deszczyk (kap ,kap...)
3. „Legenda o topieniu Marzanny”.
Czy wiecie jak można przyśpieszyć przyjście wiosny? Posłuchajcie pewnej legendy, która przybliży wam historię topienia kukły, którą również i Wy robiliście w grupie ze swoimi nauczycielkami.
LEGENDA O TOPIENIU MARZANNY
„Dawno, dawno temu, nie było jeszcze tylu dymiących fabryk jak
dziś, nie było tylu samochodów jeżdżących po ulicach zanieczyszczających spalinami powietrze,
a woda w rzekach, stawach i jeziorach była czysta. Z końcem zimy, gdy śniegi zaczynały
już topnieć i zakwitały już pierwsze kwiaty zapowiadające wiosnę (zawilce, sasanki, pierwiosnki, przebiśniegi, krokusy) nasi pra..., pra..., pra... pradziadkowie topili Marzannę – zimowa pannę. Chciano dzięki temu sprowadzić deszcze, które są bardzo potrzebne wiosną, by rosły rośliny. Marzannę wykonywano ze słomy. Mogła to być kukła bardzo duża, tak duża jak człowiek
lub mniejsza, ubrana w jakikolwiek podarty strój, nawet papierowy. Malowano jej oczy, usta.
Gdy Marzanna była gotowa nasi pra..., pra..., pradziadkowie szli z nią w stronę rzeki, by tam uroczyście ją utopić. Rzucając ją do wody wypowiadano zaklęcie takie jak: „Zimo odejdź!”,„Choroby odejdźcie!”. Uważano bowiem, że gdy Marzannę – zimową pannę utopi się, szybciej odejdzie zima, a nadejdzie wiosna. Wtedy zrobi się cieplej i cała przyroda obudzi się z zimowego snu”.
4. Piosenka z pokazywaniem „Marzanna”
1. Wiosna już nadchodzi, zima odejść nie chce,
nocą jeszcze mrozi, śniegiem prószy jeszcze.
Ref. Marzanno, Marzanno, ty zimowa panno,
dziś cię utopimy, bo nie chcemy zimy. /x2
2. Odpłyń wraz z lodami, daleko do morza,
niechaj wreszcie przyjdzie do nas wiosna hoża.
Ref.Marzanno....
5. „Witamy – żegnamy” – wybranie ilustracji o tematyce wiosennej i umieszczenie ich
na drzewku, ilustracje zimowe wraz z Marzanną zostają wyniesione.
Zanim naszą Marzannę pożegnamy proponujemy wybrać ilustracje wiosenne i zostawić je w sali, natomiast ilustracje zimowe przyczepimy do Marzanny, którą pożegnamy nad rzeką.

6. Przedstawienie słowno-muzyczne w wykonaniu grupy VI pt. „Zielona wiosna”. B. Forma
Narrator :
Polem, lasem ku dolinie
Całą siłą wiosna płynie,
nie obejrzysz się jak wszędzie
zaraz w każdym kątku będzie.
Patrzcie wszyscy!
Na łące pod lasem wiosna odpoczywa.
Budzi przyrodę i tak się odzywa .
Wiosna:
Spójrz, przyrodo miła ,
jak w koło radośnie.
Niechaj twoje serce
bije coraz głośniej .
Dni są coraz dłuższe,
odeszła już zima,
otwórz wreszcie oczy,
czas pracę zaczynać.
Przyroda– przeciąga się i otwiera oczy .
Przyroda:
Witaj siostro miła ,dobrze, że przybyłaś ,
ze snu zimowego wreszcie mnie zbudziłaś.
Czas się zająć łąką ,
pora to właściwa.
Czuję, jak wszystko
Już do życia zrywa .
Wiosna :
Przywiozłam w prezencie
gar ciepłego deszczu i promyków słońca około czterdziestu .
Mam też sporo nasion, chwastów, traw i kwiatów ,
niespodzianek sporo dla zwierząt i ptaków.
Przyroda:
Teraz szybko znikną
Wszystkie ślady zimy .
Budźcie się zwierzęta!
Budźcie się rośliny!
Wiosna otwiera walizkę i wysypuje pociętą zieloną bibułę imitującą trawę .
Narrator:
Gdy tylko deszczem
ziemię zrosiły,
zielone trawki, łąkę pokryły.
Coś szumi , stuka,pachnie wokoło .
Na drzewach ptaszki,skaczą wesoło .
Wiosna – ponownie otwiera walizkę i wysypuje z niej wykonane wiosenne kwiaty . Piosenka pt.: ,,Wkrótce wiosna”słowa B.Lewandowskiej.
Wiosna :
Niechaj nam rosną wiosenne kwiatki:
krokus, przebiśnieg,sasanki, bławatki .
Przeróżne trawy,roślinki małe,
w promieniach słońca skąpane całe .
Na scenę wychodzi Pszczoła i brzęczy :
Przyroda:
Z ziemi wychodzą, chrząszcze, pająki,brzęczą wesoło,trzmiele i bąki .
Pszczoła– zwraca się do Wiosny i Przyrody :
Pszczoła:
Cieszę się bardzo,że już jesteście .
coś na tej łące, dzieje się wreszcie .
Zakwitły kwiaty,pachną wspaniale i prezentują się okazale .
Kiedy już większość z nich zapylimy ,
pyłek zebrany na miód przerobimy .
Wiosna :
Coraz piękniejsza jest nasza łąka .
Słyszę gdzieś w górze świergot skowronka .
Pewnie tu gniazdko gdzieś sobie wije
wśród młodych trawek i konwalijek .
Na scenie pojawiają się dwie Muszki :
Muszki :
My owady małe, bardzo się cieszymy,
że już dawno nie ma, śladów mroźnej zimy .
Główki do słoneczka,chętnie wyciągamy .
Wiosennym powietrzem wciąż się upajamy .
Na scenie pojawia się Ślimak
Ślimak :
Na plecach noszę,przytulny domek .
W nim odpoczywam pod krzaczkiem poziomek .
Uwielbiam panią Wiosnę Zieloną i radosną .
Tańczącą wokoło – chylę Ci moja pani swoje skromne czoło .
(zwraca się do wiosny )Ty wszystko powoli do życia Wiosno obudzisz
i wcale się mocno przy tym nie natrudzisz .
Narrator:
A na skraju łąki rosną duże drzewa.
Na gałązkach pąki,wśród nich ptaszek śpiewa.
Na scenie pojawia się Ptaszek .
Ptaszek:
Buduję tu gniazdko z żoną w nim zamieszkam .
Żona w miękkim puchu złoży swe jajeczka .
Coraz gwarniej wkoło,
łąka tętni życiem.
Praca naszym siostrom
idzie znakomicie .
Sikorka :
Moi drodzy przyjaciele
Mam ja pomysł niesłychany
Zróbmy koncert – ptasi koncert
wiośnie pracę umilimy.
Dzięcioł :
O tak moja sikoreczko!Będę pukał, stukał,
bo z reguły ja nie śpiewam
opukuję tylko drzewa!
Sowa :
Kto tu mówił o śpiewaniu?
Przecież to jest żadna sztuka!
Za to hukać tak od serca – to dopiero jest muzyka!
Sowa:
Krążą nad nami boćki znajome,
Goście zza siedmiu mórz.
I po tym można poznać,
Że wiosna jest już!
Bocian :
Witajcie moi bracia i siostry!
Ale jestem radosny – koncert cudowny,
A wiosna już tuż obok .
Kle kle kle o tak koncert boski
a ja słyszę już śpiew wiosny!
Zaraz tutaj pewnie będzie.
Może stańmy wszyscy w rzędzie? Piosenka,,Wiosna w błękitnej ”słowa Ewa Zdzitowieckiej .
Gawron :
Radośniej to zaraz będzie.
Wiosnę widać będzie wszędzie!
Milej jeszcze by nam było
Gdyby słoneczko do nas przybyło !
Ono tam za chmurką siedzi i z pewnością nas odwiedzi.
Słoneczko chodź do nas!!!
Słonko:
Mam promyki jasnozłote,
Które pięknie świecą...
Oddam kilka miłej Wiośnie,
rozdam także dzieciom . ( na widowni).
Tobie jeden, tobie drugi, tobie także podaruję.
A Wiosence dam ich kilka (podaje wiośnie) ona też ich potrzebuje .
Narrator :
Motyl przepiękny na kwiatku usiadł.
Motyl :
Dziś w słońcu
Wygrzać się będę musiał .
Bardzo doceniam uroki łąki .
O! w dali widzę panie biedronki .
Witam serdecznie !
Cóż za spotkanie .
Czyż tu nie pięknie ,
powiedzcie same .
Biedronki:
Chętnie tu z Tobą
też odpoczniemy,
najpierw koniecznie
jednak coś zjemy.
Na chorym krzaku
Mszyce widzimy .
Jedząc je – krzaczek zielony wnet wyleczymy.
Na łące pojawia się Mrówka .
Narrator :
Na łące mrówka
Pilnie pracuje .
Dzielne zadania swe wykonuje .
Mrówka :
Od wczesnego rana ,
do późnego wieczora ,
bez wytchnienia pracuję
taka moja dola.
Oczyszczam łąkę
ze szkodników wielu,
nie wolno nas niszczyć drogi przyjacielu
Wiosna:
Moi drodzy, moi kochani.
Cieszę się, że jestem z Wami.
Usłyszałam wasze głosy,
Uczesałam zaraz włosy i przybyłam na wezwanie
Dzięcioł :
Bardzo miłe to spotkanie!
Zróbmy zatem duże półkole
I zaśpiewajmy razem wesoło!
Wiosna niechaj też z nami śpiewa
taka pachnąca i świeża,
przyrodę budzi do życia wszystkich nas zachwyca.
pt.:,,Krakowiak wiosenny”(autor i kompozytor nieznani).
7. Skąd wziął się kolor zielony?” – doświadczenie
Jaki kolor kojarzy wam się z zimą? (biały)
A jaki z wiosną? (zielony)A czy wiecie skąd wziął się kolor zielony?
Doświadczenie: wiosna wzięła żółty kolor od słońca, niebieski kolor od nieba, one razem wymieszane dają kolor zielony, który jest najbardziej widoczny wiosną.

8. „Hasła pożegnania”
Teraz prosimy by każda z obecnych tu grup wymyśliła swoje hasło, którym będzie żegnała zimę podczas rytuału topienia zrobionej przez siebie Marzanny.
Hasła wymyślone, więc teraz pójdziemy do szatni i ubierzemy się ,żeby pójść nad rzekę i pożegnać Marzannę- symbol odchodzącej zimy.
Na koniec posłuchajmy piosenki o wiośnie.
9. Piosenka z pokazywaniem U. Pakuły „Pani Wiosenko, Wiosenko”
Pani wiosenko, wiosenko – słoneczko nad rzeczką świeci
Pani wiosenko, wiosenko – ze słońca cieszą się dzieci
Pani wiosenko, wiosenko – zbieramy kwiaty dla mamy
Pani wiosenko, wiosenko – dla ciebie piosenkę śpiewamy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.