Scenariusz uroczystości
Te wierszyki- ćwiczą języki- uroczystość przedszkolna
Data: 27.11.2019.
Godz. 9.20
Osoba prowadząca: Róża Gałęziowska
Cele szczegółowe:
•doskonalenie sprawności w zakresie mowy;
•wdrażanie do poprawnej artykulacji głosek i pięknej recytacji;
•pokonywanie zmagań w wypowiadaniu słów o trudnym wybrzmiewaniu;
•dostrzeganie momentów humorystycznych w utworach;
•integrowanie społeczności przedszkolnej w zabawach słowno- muzycznych, wzajemne wspieranie się i nagradzanie;
•kształtowanie dojrzałości społecznej i emocjonalnej poprzez występy przed dużą publicznością;
Przebieg:
1.Powitanie Poligloty- Motylki
Poliglota
Jestem mały poliglota,
bo rozumiem psa i kota.
Ptasi język także znam,
zaraz udowodnię wam.
Kotek miskę mleka miał.
Pyszne było – miauknął: miau miau.
Piesek też by pewnie chciał,
szczeknął głośno:hau hau.
Małej myszce ser się śni,
piszczy cicho: pii pii pii.
Kurka zniosła jajek sto.
Gdacze o tym: ko ko ko.
Kaczka śliczne pióra ma,
Kwacze dumnie: kwa kwa kwa
Nad jeziorem żabek tłum,
kumka sobie kum kum kum.
Jak to dobrze kumie,
że ktoś nas rozumie.
2.Przedszkolaki- poligloci. Zabawa ortofoniczna wg klanzy.
4 dzieci- Motylki tworzą obok prowadzącej koło. Dzieci- reprezentanci grup trzymają w dłoniach maskotki- zwierzęta lub mają opaski na głowach, sylwety. W trakcie śpiewania grupy wstają. IODDZ- KOTKI, II- WRÓBELKI, III- ŻABKI, IV- MYSZKI, V- PIESKI. Witamy pieski bardzo wesoło, teraz dla piesków szczeka całe koło: hau, hau, hau, hau(2x); kotki....
3.Prezentacja wierszy- Stokrotki
E. W. Szwajkowscy
„ TRUDNE PRANIE”
Musi uprać dresy Ania.
Dresy trudne są do prania,
bo są popryskane błotem –
w praniu bywa to kłopotem.
Pierze dresy trąc na tarze,
ale błoto wciąż się maże –
takie tradycyjne pranie
bywa trudne niesłychanie.
Może trzeba dodać proszek?
Sprało błoto się?
No proszę!
„WYCIECZKA TOSI”
Tosia niesie ciężką teczkę,
a w tej teczce ma apteczkę,
pastę, kubek i szczoteczkę.
Pewnie idzie na wycieczkę.
Poza teczką i apteczką,
pastą, kubkiem i szczoteczką,
ma też z wieczkiem pudełeczko,
w wieczku małe lustereczko,
w pudełeczku – ptasie mleczko.
4.Prezentacja wierszy- Żuczki, wiersze E. W Szwajkowskich
Liście jeża
Jeż ogląda w lesie liście
Bo mu żona rzekła:
wyściel tymi liśćmi dziś mieszkanie.
Jeż uważnie patrzy na mnie
Strasznie w liściach tych przebiera
Gdy się do noszenia zbiera,
Myśli sobie:
„Po co liście? Bez tych liści będzie czyściej.”
Ścieranie kurzu
Zosia ściera kurz ściereczką,
Więc zakończy się to sprzeczką,
Bo jaś radzi odkurzaczem,
Kurz usunąć szybko raczej.
Jas ma doświadczenie duże,
Wie jak trzeba walczyć z kurzem,
Wiec odkurzac radzi zosi,
czego Zosia wręcz nie znosi
Wyliczanki Grzegorza
Lubi Grzegorz wyliczanki:
w kuchni liczy noże, szklanki,
filiżanki i kieliszki:
w biurze- druczki, teczki, fiszki:
klucze ma też policzone,
przy breloczku przywieszone.
To liczenie go nie męczy,
Innych, chętnych tęż wyręczy.
5.Prawy do lewego- zabawa ruchowo- naśladowcza- ruchy naprzemienne (innowacja nauczyciela)
Prawy do lewego, lewy do prawego (2x)
Patrz uważnie myśl logicznie
Ucz się tego! (2x)
n-l wskazuje: prawy palec, dotyka lewego ucha i odwrotnie ( kolana, łokcia, pośladka, policzka, ramienia
6. Recytacja- Motylki
Szajka myszy
Szajka myszy na paluszkach
Szuka groszku po garnuszkach.
W szafie kaszę pałaszuje
I okruszków poszukuje.
Szymek przerwał myszkowanie
Poszedł, kupił kota na nie.
Leczo
Cztery marchwie w kawałeczkach,
mąka, wody pół kubeczka.
Dwie papryczki i kabaczek;
pieczeń pokrój w drobny maczek,
deczko czili, keczup damy
i na ucztę leczo mamy!
Karp i skarb
Zażartował jeden karp,
że w jeziorku znajdzie skarb.
I po roku, tak jak chciał,
worek cennych skarbów miał:
parę śrubek zardzewiałych,
trochę śrutu, gar wspaniały,
pióro wronie, dwa zegary
i we wzorki obrus stary.
7.Recytacja- Biedronki
Dzieci i zabawki
Ela ma lalkę,
samolot Tomek,
z klocków Mateusz
buduje domek.
Pluszowy piesek
siedzi w kąciku,
Krzyś na cymbałkach
gra przy stoliku.
Rączki
Rączki robią: klap, klap, klap
Nóżki robią: tup, tup, tup
Tutaj swoją główkę mam
A na brzuszku: bam, bam, bam
Buzia robi: am, am, am
Oczy patrzą tu i tam
Tutaj swoje uszy mam
I na nosie sobie gram.
"Ołówek"
Mam ołówek, ołóweczek,
narysuję pięć owieczek.
Zamiast owiec wyszły świnki,
ale śmieszne mają minki!
" Krasnalek"-Cz. Janczarski
Krasnalek malutki
Mieszka pod podłogą.
Zbiera okruszyny
Za stołową nogą.
A dla kogo krasnal
Zbiera okruszyny?
Powiem wam w sekrecie:
Dla mysiej rodziny.
"Co lubię"
Lubię słońce, lubię drzewa.
Lubię kiedy ptaszek śpiewa
Lubię także śpiewać sam,
bo piosenek dużo znam.
Lubię kolegów z podwórka,
kotka Mruczka, pieska Burka.
Lecz najbardziej, przyznać muszę,
lubię tatę i mamusię.
" Kolory"
Żółte jest słońce,
a niebieskie niebo,
biała na nim chmurka,
zaś zielone drzewo.
Czarny kot na drzewie
i czerwone jabłka,
ale najładniejsza
moja szara czapka.
8. Wszystkie dzieci małe duże przemierzają kałuże- zabawa ruchowo- naśladowcza- ortofoniczna. Spacer po kałużach- odgłosy, dzieci tupią i naśladują na zasadzie echa: chlap, chlap, chlap; chlup, chlup, chlup; chlip, chlip, chlip; człap, człap, człap; ciap, ciap, ciap; plum, plum, plum, plusk, plusk, plusk, pac, pac, pac;
9. Recytacja- Krasnale.
„Znużony żółw”
Żółw nad rzeką był. Narzekał,
Że go nuży taka rzeka.
Żółw od rzeki woli morze,
Bo żółw w rzekach pływa gorzej.
Jak nie morze, to kałuże,
Byle odpowiednio duże.
Małgorzata Strzałkowska
„Muszka”
Mała muszka spod Łopuszki
chciała mieć różowe nóżki -
różdżką nóżki czarowała,
lecz wciąż czarne nóżki miała.
- Po cóż czary, moja muszko?
Ruszże móżdżkiem, a nie różdżką!
Wyrzuć wreszcie różdżkę wróżki
i unurzaj w różu nóżki!
„Zwierzę w zoo”
W zoo zwierzęta żyją zgodnie,
kiedy mają w zoo wygodnie.
Gdy tam niezbyt dobrze mają,
To zwierzęta z zoo zmykają.
A w zoo popłoch i panika,
Kiedy zwierzę z niego zmyka.
„Chory Robert”
Na wersalce Robert chory-
Ma gorączkę, kaszel spory,
Ale kaloryfer grzeje,
Więc się rozgrzać ma nadzieję.
Leży na nim koców warstwa,
A przy łóżku ma lekarstwa,
W rondlu wodę do popicia-
Może wróci nam do życia?
10.Podsumowanie- odczytanie korespondencji zawartej w kolorowych kopertach:
n-l recytuje: Ptaszki z nami tutaj były, wieści w świat poniosły jak się dzieci tu bawiły, wszystkim trudom podołały na nagrodę zasłużyły.
•DLA STOKROTEK WSTANIEMY RADOŚNIE TUPNIEMY( TUP, TUP, TUP)
•ŻUCZKOM CAŁUSY ŚLEMY, Z PODZIWU WYJŚĆ NIE MOŻEMY
•MOTYLKI DOSTAJĄ WESOŁE PODSKOKI. HOPA, HOPA, HOPA, HOP.
•DLA BIEDRONEK NA BRZUSZKU ZAGRAMY ILE SIŁY MAMY (BUM, BUM, BUM)
•DLA KRASNALI TEZ NAGRODĘ MAMY- WESOŁO KLĄSKAMY.
11.Pożegnanie piosenką – zabawa wg klanzy. Cześć......