Scenariusz zajęcia otwartego przeprowadzonego z dziećmi
2,5 i 3-letnimi dnia 11.12.2019r.
Tematyka kompleksowa: Ubieramy się cieplej
Temat zajęć: Ubrania na zimne dni
CELE OGÓLNE:
* nazywanie poszczególnych elementów garderoby
* rozwijanie umiejętności dopasowania odpowiedniego ubioru do pogody;
* utrwalanie kolejności zakładania/ zdejmowania poszczególnych
elementów ubioru w trakcie wychodzenia na powietrze i powrotu z dworu
CELE SZCZEGÓŁOWE
Dziecko:
• Nazywa podstawowe ubrania zimowe i letnie (szalik, czapka, kurtka, rękawiczki, spodenki, bluzka),
• Zna zasady ubierania się odpowiednio do temperatury i warunków atmosferycznych,
OBSZARY Z PODSTAWY PROGRAMOWEJ:
1.5) uczestniczy w zabawach ruchowych, w tym rytmicznych, muzycznych
4. 12) klasyfikuje przedmioty według przeznaczenia, układa
przedmioty w grupy,
METODY:
• słowna
• praktyczna
• pokazu
FORMY:
• zbiorowa
• indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: wiersz, ilustracje przedstawiające różne ubrania,2 obręcze, bębenek, sylwety ubrań, sylweta zajączka Tupa, farby, pędzle
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1. SŁUCHANIE wiersza A. Widowskiej ,,Ocieplaki”. Nazywanie części garderoby występującej w wierszu.
2. Zabawa ruchowa ,,Dobierz w pary” . Utrwalanie pojęcia para przez dobieranie butów i rękawiczek w pary.
3. ,,Kiedy to nosimy?”– zabawa dydaktyczna inspirowana wierszem. Kształtowanie logicznego myślenia w trakcie nazywania i segregowania ubrań
4. Zabawa ruchowa ,,Pokaż gdzie?” - pokazywanie części ciała, na które zakładamy np. czapkę, buty itp.
5. „Ubieramy Tupa na spacer” –utrwalanie kolejności zakładania poszczególnych
elementów ubioru w trakcie wychodzenia na powietrze.
6. 2,5l –malowanie czapki farbami, 3l – malowanie zimowych butów farbami
7. Podsumowanie zajęć