X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42686
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pod grzybem. Scenariusz zajęć

Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych dla dzieci 5 – 6 letnich.

Temat: Pod grzybem.

Cel ogólny: przygotowanie do nauki czytania, kształtowanie pojęć matematycznych.

Cele szczegółowe:
- obdarza uwagą inne dzieci i osoby dorosłe III/8
- klasyfikuje przedmioty wg wielkości, koloru, układa przedmioty w grupy, szeregi IV/12
- odróżnia elementy fikcji od realnej rzeczywistości, byty realne od nierealnych IV/3
- rozpoznaje litery, którymi jest zainteresowane na skutek zabawy, odczytuje krótkie wyrazy z poznanych liter w formie napisów drukowanych IV/4
- posługuje się pojęciami dotyczącymi zjawisk przyrodniczych, dotyczącymi życia zwierząt, roślin, korzystania z dóbr przyrody, np. grzybów IV/18
- dostrzega, że zwierzęta mają posiadają odczuwania II/10
- dostrzega emocjonalną wartość otoczenia przyrodniczego jako źródła satysfakcji estetyczne II/11.

Metody: słowna: rozmowa,
czynna: zadań stawianych do wykonania,
oglądowa: pokaz,
problemowe.

Formy: pr. zbiorowa, grupowa, indywidualna.

Środki dyd.: zagadka o rozwiązaniu „grzyb”, opowiadanie Sutiejewa „Pod grzybem”, kartoniki dwustronne z kropkami i sylwetami grzybów, napisy do czytania globalnego, płyta CD, liczmany, dywaniki, tamburyno, ilustracje grzybów.

Temat kompleksowy: Jesień w lesie.

Przebieg:

1.Powitanie piosenką: „Czy wieje wiatr, czy śpiewa ptak, czy kołyszą się drzewa, to cały świat, powtarza mi, śpiewaj i ty, śpiewaj i ty”. Dzieci stoją naprzeciw siebie dwójkami, podczas śpiewania dzieci pokazują ruchem treść piosenki, następnie siadają w półkolu.

2.Rozwiązanie zagadki:

Ma on nogę, nie ma buta,
ma kapelusz, nie ma głowy,
czasem gorzki i trujący
często smaczny jest i zdrowy.

3. Słuchanie opow. Sutiejewa: „Pod grzybem”.

4. Analiza treści opowiadania:

- Jaka przygoda spotkała zwierzęta na leśnej polance?
- Kto schronił się pod grzybem?
- Dlaczego wszystkie zwierzęta zmieściły się pod grzybem?
- Jak zachowywały się zwierzęta wobec siebie?
-Ile zwierząt skryło się pod grzybem?
- Dlaczego zwierzęta chowały się pod grzybem?

5. Układanie sylwet grzybów od najmniejszego do największego.

Nauczyciel z pomocą dyżurnego rozkłada na dywanie dwustronne kartoniki, na jednej stronie naklejone są kropki w ilości 1-8, na drugiej grzyby o różnej wielkości. Najpierw dzieci porządkują kartoniki wg wzrastającej ilości kropek, następnie kartoniki odwraca się. Potem dzieci porządkują sylwety grzybów wg wzrastającej wielkości. Dzieci nazywają uporządkowane sylwety - stosowanie adekwatnego nazewnictwa: mały, duży, średni, najmniejszy, największy, grzyb, grzybek, grzybisko.

5. Zab. ruch z pios.: „Grzybek tu, grzybek tam, ty go nie masz a ja mam, tu borowik, a tam rydz, zając skacze hyc hyc hyc”.

Dzieci stoją w dwóch współśrodkowych kołach naprzeciw siebie. Śpiewają piosenkę pokazując ruchem treść słów, następnie dzieci z koła środkowego przesuwają się o jedno miejsce w prawo.

Zab. ruch.: „abra-kadabra fiki – miki, zamieniam was w: tańczące na wietrze listki, grzybki, zające skaczące po łące, kulawe liski, padający deszcz”. Dzieci naśladują ruchem wymienione zwierzęta, zjawiska.

6. Zadania od grzybów.

Nauczyciel przypina na tablicy ilustracje różnych grzybów, pod nimi znajdują się zadania. Wybrane dzieci wybierają poszczególne zadania:

- przeczytaj wyrazy (las, polana, lis, sarna), podziel na sylaby, policz litery, nazwij znane litery,

- klasyfikowanie zbioru grzybów różnych kryteriów, np. wielkości i koloru, porównywanie ilościowe: których grzybów jest najwięcej, najmniej?

- dodawanie i odejmowanie z wykorzystaniem liczmanów – kasztanów, pr. indywidualna z wykorzystaniem dywaników. Dzieci zabierają dywaniki, po 10 kasztanów, wykonują zadania na dodawanie i odejmowanie w zakresie 10.

7. Podsumowanie zajęć: zabawa „prawda – fałsz”:
- Czy to prawda, że grzyby rosną podczas deszczu?
- Czy to prawda, że grzyby rosną w lecie?
- Czy to prawda, że dzieci nie mogą same zbierać w lesie grzybów?
- Czy to prawda, że zwierzęta żywią się grzybami?
- Czy to prawda, że grzyby są trujące?
- Czy to prawda, że grzyby można hodować w ogródku? Itp.

Scenariusz opracowała: Beata Piszczek
Samorządowe Przedszkole nr 33
Kraków

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.