Scenariusz zajęć w przedszkolu
Grupa wiekowa: 4- latki
Obszar edukacyjny: „Jesienią w lesie”
Temat: „Jak wygląda las jesienią?”
Zrealizowano dnia: 15.10.2019 r.
Cele ogólne:
1. Poszerzenie wiadomości na temat lasu. Rozwijanie zainteresowań przyrodniczych
2. Rozwijanie poczucia rytmu
3. Doskonalenie wrażliwości słuchowej. Usprawnianie narządów mowy.
Cele szczegółowe:
- dziecko wypowiada się na temat krajobrazu leśnego w okresie jesieni
- dziecko czyta globalnie wyraz „las”
- dziecko rozpoznaje zwierzęta leśne na podstawie wydawanych przez nie odgłosów
- dziecko odróżnia drzewa liściaste i iglaste
- dziecko reaguje na zmiany rytmu
- dziecko prawidłowo reaguje na polecenia nauczyciela
- dziecko chętnie uczestniczy w zabawach ruchowych i dydaktycznych
Metody pracy:
- słowna
- czynna
- aktywizująca
Formy pracy:
- praca indywidualna
- praca prowadzona z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Ilustracja przedstawiająca las jesienią, wyraz do globalnego czytania: las, gałązki świerku i sosny, szyszki, liście dębu, klonu i brzozy, nagranie z odgłosami lasu, miska z wodą, kartki z konturem drzewa, farby.
Przebieg zajęć
1. Wprowadzenie do tematu: Słuchanie nagrania z odgłosami lasu ( szum wiatru, odgłos wilka, sowy, kukułki, ryk jelenia itp.). Dzieci opowiadają co słyszą. Próbują odgadnąć, gdzie można usłyszeć takie dźwięki.
2. Omówienie ilustracji przedstawiającej las jesienią- dzieci rozpoznają i nazywają drzewa rosnące w lesie, odszukują i nazywają zwierzęta. Rozmowa na temat kolorystyki lasu jesienią. Czytanie globalne wyrazu las.
3. „Wiatr i liście”- zabawa orientacyjno-porządkowa połączona z ćwiczeniami ortofonicznymi. Troje dzieci jest drzewami, pozostałe dzieci to liście. W trakcie muzyki dzieci – liście biegają miedzy drzewami udając liście niesione przez wiatr. Wydają też odgłos szumu wiatru. Na sygnał nauczyciela (zatrzymanie muzyki) dzieci-liście zwijają się w kłębek obok drzewa udając liście opadające pod drzewem.
4. „Liście z drzew”- zabawa dydaktyczna. Segregowanie liści według rodzaju (liście dębu, klonu, jarzębiny)i odgadywanie z jakich drzew one pochodzą. Oglądanie gałązek sosny i świerku. Porównywanie ich. Zabawy rytmiczne z wykorzystaniem liści - jedna sylaba to jedno rytmiczne uderzenie w liść. Sylabizujemy nazwy drzew, z których liście pochodzą.
5. „Skarby lasu” – oglądanie różnych szyszek, porównywanie ich wielkości. Przeliczanie w zakresie 3. Obserwowanie, co się stanie z szyszką włożoną do wody. Dlaczego szyszka się zamknęła. Nauczyciel wyjaśnia rolę nasion z szyszek.
6. „Las jesienią” –praca plastyczna – wykonywanie pieczątek z liści na konturze drzewa.