Marta Tuchlińska
Scenariusz zajęć „Zrób to sam”
Temat: Wiosna ziołami pachnąca
Cele zajęć: rozwijanie zainteresowań i wzbogacanie wiadomości przyrodniczych dotyczących sposobów hodowania wybranych ziół; samodzielne posadzenie roślin;
Obszary edukacji: polonistyczna, przyrodnicza, społeczna;
Formy organizacyjne: indywidualna, grupowa, zespołowa;
Metody: pokaz, rozmowa kierowana, praca z tekstem, działalność praktyczna, metody aktywne;
Środki dydaktyczne: sadzonki ziół, suszone zioła w torebkach, kartki z nazwami ziół, atlasy, informacje na kartach o sadzeniu i pielęgnacji ziół, tablica multimedialna, ziemia uniwersalna, nasiona ziół, doniczki, muzyka relaksacyjna;
Przebieg zajęć:
1. Uczniowie siadają w kręgu i za pomocą zmysłów opisują wygląd, zapach, smak prezentowanych ziół w doniczkach i ziół suszonych. Dobierają podpisy do konkretnych ziół.
2. Uczniowie w grupach czytają informacje o sadzeniu i pielęgnacji ziół na podstawie atlasów, tekstów informacyjnych i informacji na tablicy multimedialnej. Po zapoznaniu się piszą instrukcję posadzenia ziół z nasion. Grupy prezentują swoją pracę.
3. Uczniowie samodzielnie sadzą wybrane zioła w doniczkach wg wypracowanych instrukcji. Podpisują swoją doniczkę i ustawiają ją na parapecie.
4. Dzieci dzielą się swoją wiedzą na temat właściwej pielęgnacji posadzonych ziół. (W kolejnych dniach dzieci podlewają swoje doniczki i obserwują wzrost roślin).
5. Dzieci siadają wygodnie w dowolnym miejscu w sali (lub się kładą) i uczestniczą w wizualizacji „Jestem małym nasionkiem w ziemi. W tle słychać spokojną muzykę. Po wizualizacji dzieci dzielą się swoimi spostrzeżeniami i uczuciami z tego zadania.