X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42662
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Wokół choinki - scenariusz zajęć otwartych w grupie dzieci 6-letnich

Data: 05.12.2019r.
Prowadzący: Monika Kmiecik
Uczestnicy: dzieci z grupy „Motylki” i ich rodzice, zainteresowani nauczyciele, dyrektor
Numery obszarów z podstawy programowej:I 5, I 7, II 3, III 2, III 5, III 9, IV 1, IV 2, IV 5, IV 7, IV 12

Temat: Wokół choinki
Cele ogólne:
– wywołanie radości z powodu zbliżających się świąt oraz uczestnictwa bliskich osób we wspólnej zabawie,
– wzmacnianie więzi emocjonalnej w grupie przedszkolnej i w gronie rodzinnym;
– organizowanie sytuacji sprzyjających wykorzystywaniu posiadanych sprawności i umiejętności.

Cele operacyjne:
Zakłada się, że dziecko:
– kulturalnie zachowa się w grupie przedszkolnej w obecności zaproszonych gości,
– podejmie aktywność zabawową i zadaniową,
– wymieni świąteczne tradycje (łamanie się opłatkiem, sianko pod obrusem, ubieranie choinki dodatkowe nakrycie dla niespodziewanego gościa, itp.)
- zaśpiewa piosenkę „Choinko piękna jak las”
- uważnie wysłucha „Legendy o choince” i odpowie na pytania do tekstu
- wskaże ozdoby choinkowe pośród innych przedmiotów
- wykona razem z rodzicem ozdobę choinkową według własnego pomysłu
- weźmie udział razem z rodzicem w przystrajaniu choinki
Zakłada się, że rodzic:
– podejmie aktywność zabawową wspólnie z dzieckiem,
– włączy się w działania przedszkola wspierające rozwój dziecka,
– zintegruje się z innymi rodzicami i środowiskiem przedszkolnym.

Metody:
podające: legenda, pogadanka,
aktywizujące: burza mózgów
czynne: zadania stawiane dziecku
zabawy organizowane

Formy:
zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne:
tekst „Legendy o choince”, ilustracje przedstawiające tradycje i obyczaje bożonarodzeniowe, choinka z założonymi lampkami, ozdoby choinkowe (dawne i używane w dzisiejszych czasach: jabłko, pierniki, orzechy, świeca, bombki, gwiazda, łańcuch, lampki, itp.), sprzęt multimedialny (laptop, ekran multimedialny), zasoby multimedialne (teledysk piosenki „Choinko piękna jak las” wraz z tekstem, nagrania kolęd i pastorałek), styropianowe, bombki, gwiazdy, cekiny, brokat, wstążeczki, bibuła, koraliki, piórka, keje, nożyczki, farby, pędzelki.

Przebieg zajęć:

1. Powitanie gości - dzieci recytują razem z nauczycielem
W świątecznym nastroju,
z uśmiechem radości.
witamy serdecznie,
przybyłych dziś gości.

2. Zapoznanie z celem spotkania.
Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Nasze spotkanie zostało zorganizowane po to, aby czas ten był jeszcze przyjemniejszy. Proponujemy wam wspólne zabawy, które przybliżą dzieciom tradycje świąteczne, a także pozwolą nam lepiej się poznać. Pamiętajcie, że aby dobrze się czuć i bawić, trzeba być radosnym i uśmiechać się pięknie do wszystkich.

3. Zabawa ilustracyjno- ruchowa ze śpiewem ,,Świąteczny taniec” - udział biorą dzieci i rodzice
( Na melodię zabawy ,,Taniec pingwina”, ustawienie w kole)
O jak przyjemnie i jak wesoło (marsz w kole)
Bawić się razem w świąteczny czas. (marsz w kole, machanie rękami)
Chwyćmy swe ręce, podskoczmy w kole (chwytamy się za ręce, podskakujemy 1 raz)
Do przodu ( podskok w przód), do tyłu (podskok do tyłu)
i raz dwa, trzy ( klaszczemy 3 razy)
Zabawę powtarzamy kilka razy- zmiana kierunku, natężenia głosu, tempa.

4. Z czym kojarzą się święta ?- burza mózgów.
Dzieci wymieniają znane im zwyczaje związane ze Świętami Bożego Narodzenia: choinka, opłatek, Mikołaj, pasterka, Wigilia, szopka, gwiazda, prezent, wolne miejsce, sianko pod obrusem, 12 potraw, kolędy. Odszukują właściwą ilustrację i przypinają ją na tablicy. Zebrani wskazują na ulubioną tradycję, wymieniają się doświadczeniami i opowiadają o tradycjach kultywowanych w ich domach.
5. Odczytanie przez nauczyciela „Legendy o choince” wyjaśniającej dlaczego choinka jest świątecznym drzewkiem i właśnie ona , a nie inne drzewo towarzyszy nam w czasie świąt Bożego Narodzenia
LEGENDA O CHOINCE
Piękna to była noc, w której Jezus Chrystus się narodził. Wszystko, co żyło wokół stajenki, chciało zajrzeć do niej i ucieszyć dziecię. Tuż przy stajence rosły trzy drzewa. Piękna i okazała palma, wdzięczna oliwka i skromna choinka. Co chwila zaglądały do stajenki i szumiąc listkami cicho szemrały słodką kołysankę Bożej Dziecinie. Jezus spał spokojnie w ramionach swej matusi. A kiedy się zbudził i otworzył oczęta, wtedy palma powiedziała do smukłej oliwki:
- Chodź, pójdziemy się pokłonić Jezusowi.
- Dobrze – zaszemrała oliwka – idźmy zaraz.
- Pójdę i ja z wami – dorzuciła cicho nieśmiała choinka.
- Ty? – zapytały drzewa. – Ty jesteś taka brzydka, masz kłujące igły i nieładnie pachniesz. Cóż ty dać możesz Jezusowi? Chyba chcesz go przestraszyć.
Zamilkła biedna choinka, słysząc takie złośliwe słowa, i cichutko zapłakała. Tymczasem palma pokłoniła się przed żłóbkiem i składając najpiękniejszy swój liść u stóp dzieciątka, powiedziała:
- Ofiaruję Ci, Dzieciątko Boże, ten liść, by chronił Cię od słońca i deszczu.
A drzewo oliwne, pochylając się nieco, upuściło ze swych soczystych gałązek kilka kropli oliwy o przepięknym zapachu. I cała stajenka pełna była teraz najsłodszej woni. Boże Dzieciątko uśmiechnęło się serdecznie i w podziękowaniu pokiwało im rączką. Zakołysała się radośnie dumna palma, zaszeleściło listkami zadowolone drzewko oliwne.
Tylko choinka spoglądając na nie westchnęła żałośnie i rzekła do siebie ze smutkiem:
- Tak, palma i oliwka to naprawdę piękne drzewa. A ja jestem biedna i brzydka. Pewnie mały Jezusek by się mnie przestraszył. Zostanę na uboczu, żeby go nie przerazić.
Lecz był ktoś, kto usłyszał słowa zasmuconego drzewka. To mały aniołek, który stał przy żłóbku. żal mu się zrobiło biednej choinki. Podszedł więc do niej i powiedział:
- Nie płacz, choinko. Spełni się twoje pragnienie. W nagrodę za swoją skromność tak cię wspaniale przystroję, że zachwycisz Jezusa. I skinął na gwiazdki złote, co wesoło mrugały na nieba błękicie. Na wezwanie aniołka gwiazdki jedna po drugiej spadały z nieba i siadały na drżących z radości gałązkach choinki. Mała, niepozorna choinka rozbłysła wspaniałym blaskiem. Wyglądała jak zaczarowana. Boża Dziecina uśmiechnęła się uszczęśliwiona, zaczęła klaskać rączkami i wyciągać je w stronę ślicznego drzewka.
I od tego dnia, co roku w święta choinka staje w naszych domach pięknie przystrojona i przypomina o narodzeniu dzieciątka Jezus

6. Udzielanie odpowiedzi na poniższe pytania do tekstu przez chętne dzieci.
Kto się narodził i w jakim miejscu?
Jaka była pora dnia?
Jakie drzewa znajdowały się obok stajenki?
Co zrobiły drzewa?
Jak czuła się choinka?
Co zrobił aniołek?
Czy choinka się spodobała

7. Wspólne zaśpiewanie razem z rodzicami piosenki „Choinko piękna jak las” - na ekranie multimedialnym wyświetlany jest teledysk z tekstem

8. Wniesienie do sali choinki.
Dzieci opisują wygląd choinki, określają czy jest ona tak piękna jak w legendzie czy czegoś jej brakuje.

9. Ozdoby choinkowe – zabawa dydaktyczna.
Nauczyciel przedstawia różne przedmioty, a dzieci klasyfikują je i umieszczają w trzech zbiorach: ozdoby współczesne, ozdoby używane dawniej, przedmioty, którymi nie dekoruje się choinki.

10. Praca z rodzicem
Zaproszenie rodziców i dzieci do zajęcia miejsc przy stolikach i wykonania ozdób choinkowych według własnego pomysłu z wykorzystaniem dowolnych materiałów. W czasie pracy w tle słychać kolędy i pastorałki.

11. Prezentacja prac i wspólne ubieranie choinki

12. Podziękowanie za uczestnictwo w zajęciach. Prośba o dokonanie oceny zajęć – wybranie buźki smutnej lub uśmiechniętej i wrzucenie jej do słoika.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.