X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42655
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Dzień Kredki - scenariusz zajęć w grupie dzieci 6-letnich

Temat: Dzień Kredki.

Cele:

1. Kształtowanie koncentracji uwagi.
2. rozwijanie umiejętności aktywnego słuchania muzyki.
3. Rozwijanie wyobraźni.
4. Ćwiczenie pamięci.
5. Wzbogacanie wiedzy dzieci.
6. Nabywanie umiejętności poprawnego wypowiadania się na temat.
7. Wyrabianie poczucia rytmu.
8. Ćwiczenie sprawności motorycznej dłoni.
9. Porównywanie wielkości zbiorów, przeliczanie elementów w zbiorze.

Cele operacyjne
1.Dziecko zna treść piosenki „Kolorowe kredki” i śpiewa ją wspólnie z nauczycielem.
2.Rozpoznaje i nazywa kolory.
3. Potrafi tworzyć zbiory wg kryterium koloru i porównywać ich liczebność.
4. Potrafi przeliczyć elementy w zbiorze.
5. Potrafi pokolorować obrazek i dokończyć go wg własnych pomysłów.
6. Stosuje dłuższe formy wypowiedzi.

Środki dydaktyczne
Piosenka „Kolorowe kredki” W. Badalskiej, ilustracje do piosenki, ilustracje kredek, ilustracje przedmiotów w różnych kolorach, białe kartki A4, wiersz "Kredki" K. Bednarek, sylwety kredek, kredki, film "Jak powstają kredki Bambino?" - film pobrano ze strony St.Majewski.pl
Metody pracy:
- słowna: rozmowa, objaśnienie, instrukcja, pogadanka,
- czynna: zadań stawianych do wykonania, aktywność własna,
- oglądowa: obserwacja, pokaz,

Formy pracy:
- zbiorowa
- indywidualna

Przebieg zajęć:

1. Piosenka pt. “Kolorowe kredki”.
Dzieci siedzą w kole na dywanie i słuchają piosenki.

2. Rozmowa na temat wysłuchanego utworu.
Dzieci odpowiadają na pytania nauczycielki, np.
– Czy podoba się wam piosenka ?
– Dlaczego ?
– Jaka ona jest ? ( wesoła – smutna, szybka – wolna )
– O czym opowiada ?

3. Słuchanie wiersza "Kredki" K. Bednarek. Rozmowa na temat treści utworu.

W pokoiku na biureczku
w kartonowym pudełeczku
leżą kredki kolorowe
do zabawy są gotowe

gdy my wychodzimy z domu
to te kredki po kryjomu
z pudełeczka wyskakują
hop na kartkę i rysują

każda pierwsza chce malować
tworzyć, kreślić, kolorować
wyskoczyła już niebieska
już na kartce pierwsza kreska

za nią pędzi już zielona
trochę jakby przestraszona
trawę pewnie narysuje
za nią żółta się szykuje

fioletowa, czarna, biała
każda coś od siebie dała
a gdy skończą podziwiają
jaki piękny obraz mają.

kiedy wychodzimy z domu
nasze kredki po kryjomu
z pudełeczek wyskakują
hop na kartkę i malują.

4. Zabawa dydaktyczna – burza mózgów – “Co można robić kredkami?”
Dzieci wymyślają, do czego można wykorzystać kredki, dowiadują się czym różni się rysowanie od kolorowania.

5. Rodzaje kredek – nauczycielka pokazuje dzieciom różne rodzaje kredek. Kredki
świecowe, pastelowe, ołówkowe. W dużym pojemniku są wymieszane różne rodzaje kredek. wykorzystując metodę E. Gruszczyk – Kolczyńskiej zadaniem dzieci jest posegregowanie wszystkich kredek i włożenie ich do odpowiednich pojemników przygotowanych wcześniej i odpowiednio oznaczonych. Następnie dzieci przyglądają się i wskazują, w którym kartoniku jest najwięcej kredek. Posługują się określeniami mniej, więcej, równo. Przeliczają ile jest kredek każdego rodzaju.
6. Nauczyciel dzieli dzieci na cztery zespoły. Zadaniem dzieci będzie ułożenie kredek od najmniejszej do największej.
7. Zadaniem dzieci jest posegregowanie ilustracji przedstawiających przedmioty w różnych kolorach i ułożenie ich przy odpowiednim kolorze kredki. Dzieci podzielone są na cztery zespoły.
8. Wspólne obejrzenie filmiku „Jak powstają kredki Bambino?
9. Zabawa muzyczno – ruchowa metodą M. Bogdanowicz ćwicząca małą motorykę.
Dzieci otrzymują białe kartki papieru, unoszą je w górę i w dół, falują, podrzucają, pozwalają im swobodnie opadać. Nauczycielka włącza piosenkę „Kolorowe kredki”, a dzieci wystukują rytm na kartce wierzchem dłoni, spodem dłoni, dłonią zaciśniętą w pięść, kciukiem. Posługują się raz prawą, a raz lewą ręką.
10. Praca z obrazkiem “Co namalowały kredki ?”
Dzieci podnoszą obrazki rozłożone na podłodze i przypominają sobie czy w piosence "Kolorowe kredki" jest mowa o danym przedmiocie, czy też nie. Następnie, po posegregowaniu ilustracji układają je w kolejności podanej w piosence i umieszczają na tablicy magnetycznej.
11. Praca plastyczna “Zaczarowana kredka”.
Każde dziecko otrzymuje duży szablon kredki 9format A3),jego zadaniem jest pokolorowanie jej tak, aby wyglądała jak prawdziwa, zachowując odstęp między rysikiem a częścią kolorową kredki. Następnie zabierają ją do domu.
12. Za aktywny udział w zajęciach dzieci otrzymują pamiątkowe medale.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.