Scenariusz zajęć z doradztwa zawodowego w klasie 7
Data: do uzgodnienia
Miejsce: szkoła podstawowa
Klasa 7
Czas 45 min
Temat : Rozmowa kwalifikacyjna
I Cele główne:
poznawanie podstawowych pojęć dotyczących rynku pracy;
kształcenie umiejętności uważnego słuchania;
doskonalenie umiejętności autoprezentacji
Cele operacyjne:
Po przeprowadzonych zajęciach uczeń:
wie jakie są etapy rekrutacji;
potrafi dokonać prezentacji własnej osoby na forum klasy;
wie co oznacza pojęcie dress code; życiorys, cv, podanie, list motywacyjny.
uważnie słucha wypowiedzi innych osób.
II Formy pracy:
zespołowa;
indywidualna.
III Metody: słowne, oglądowe, praktyczne
IV Środki dydaktyczne: tablica multimedialna/ ew. komputer z projektorem oraz dostępem do Internetu, film instruktażowy „Rozmowa kwalifikacyjna” (dostęp 22.10.2019.: https://www.youtube.com/watch?v=awyQ9kt72Iw ), papier toaletowy (całe opakowanie- na klasę 20 osobową wystarczą 4 rolki).
Przebieg zajęć:
Przywitanie uczniów, sprawdzenie obecności.
N: - Dowiedzieliście się ostatnio jakie są etapy rekrutacji oraz jakie rodzaje dokumentów można w tym procesie wykorzystywać. Kto przypomni jak przebiega zazwyczaj rekrutacja?
Nauczyciel pyta chętne dziecko, stara się, by w wypowiedzi pojawiły się: życiorys, list motywacyjny, podanie, CV. Stara się wspólnie z klasą zdefiniować te pojęcia.
N: Dzisiaj przeprowadzimy pewne ćwiczenie. Każdy uczeń urwie sobie dowolną ilość papieru toaletowego. Proszę nie niszczyć go i nie wyrzucać.
Uczniowie kolejno urywają kawałek papieru i podają rolkę następnej osobie. W celu skrócenia czasu trwania tej czynności nauczyciel powinien rozdać kilka rolek papieru między uczniów.
Nauczyciel prosi o uwagę i zaczyna powolutku zwijać swój kawałek papieru tak jak bandaż, równocześnie mówiąc: Nazywam się ...... Jestem nauczycielem doradztwa zawodowego oraz ... Nauczyciel stara się zaprezentować swoją osobę równocześnie zwijając papier. Mówi, dopóki nie skończy się papier, po czym dziękuje za uwagę. Następnie prosi, by uczniowie po kolei robili to samo. Podpowiada, że jeżeli ktoś ma bardzo mały kawałek, musi szybko mówić. Ważne, by prezentacja trwała dopóki nie zostanie zwinięty papier.
Po skończonym ćwiczeniu nauczyciel tłumaczy, że jednym z elementów procesu rekrutacji jest rozmowa kwalifikacyjna. Jeżeli nie przygotujemy się do niej odpowiednio, możemy wywrzeć złe wrażenie na rozmówcy.
N.: Kiedy po raz pierwszy będziecie zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną możecie być bardzo zaskoczeni, ponieważ nie jesteście w stanie przewidzieć ile czasu może poświęcić Wam pracodawca. Dlatego Wasz czas , podobnie jak podczas ćwiczenia długością papieru, może być ograniczony. Ważne by zawrzeć w swojej wypowiedzi jak najwięcej istotnych informacji. Obejrzymy teraz film o tym w jaki sposób przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej.
Wspólne oglądanie filmu instruktażowego „Rozmowa kwalifikacyjna”. Po filmie należy uczniów zachęcić do dyskusji na temat przygotowania do rozmowy kwalifikacyjnej oraz zachowania podczas niej. Zwraca uwagę na fakt, że w niektórych zawodach obowiązuje dress code – zbiór zasad, dotyczących odpowiedniego dopasowania ubioru do okazji; jeden z elementów savoir-vivre. Zasady te zależne są od regionu świata, państwa, religii czy kultury.
(dostęp 22.10. 2019: https://pl.wikipedia.org/wiki/Dress_code)