„Mam prawa, ale i obowiązki” – scenariusz zajęć dla dzieci 6 – letnich.
Temat: Mam prawa, ale i obowiązki.
Cele ogólne:
• Zapoznanie dzieci z pojęciami: „prawo” i „obowiązek”,
• Zapoznanie z wybranymi prawami dziecka,
• Kształtowanie poczucia obowiązku,
• Wdrażanie do sumiennego wykonywania swoich obowiązków.
Cele szczegółowe operacyjne (dziecko):
• Potrafi rozróżnić pojęcia: „prawo” i „obowiązek”,
• Wymienia niektóre z praw dziecka i wyjaśnia, co one oznaczają,
• Opowiada o swoich obowiązkach domowych.
• Wyjaśnia, dlaczego należy dobrze wywiązywać się z powierzonych obowiązków.
Metody:
słowna, czynna i oglądowa.
Formy: indywidualna, zbiorowa, grupowa
Środki dydaktyczne: płyty z piosenkami, tekst i ilustracje do opowiadania „Trzecie dziecko”, dwa arkusze papieru w dużym formacie, kredki woskowe lub pastele olejne, kartki z zapisanymi prawami i obowiązkami dzieci,
Literatura: Anna Czerwińska – Rydel, Renata Piątkowska „Moje prawa - ważna sprawa!” Wydawnictwo Literatura. Łódź. 2018.
Przebieg zajęć:
1. Powitanka - zabawa ruchowa przy piosence Moniki Kluzy „Tyle słonka dziś od rana”
2. Wspólny śpiew piosenki „Miś pluszowy”.
I. Kiedy mama była mała
pluszowego misia miała,
był jej wielkim przyjacielem,
opowiada o nim wiele.
Ref.: Miś, miś, miś pluszowy zawsze cię wysłucha,
o swoich kłopotach szepnij mu do ucha. X2
II. Przedszkolakiem był mój tata,
miał też misia pluszowego,
zawsze nosił go w plecaku,
nigdzie nie chciał iść bez niego.
Ref.: Miś, miś, miś pluszowy zawsze cię wysłucha,
o swoich kłopotach szepnij mu do ucha. X2
III. .Ja mam też swojego misia,
wiem, że zawsze na mnie czeka,
chętnie mówię mu o wszystkim,
mogę przed nim ponarzekać.
Ref.: Miś, miś, miś pluszowy zawsze cię wysłucha,
o swoich kłopotach szepnij mu do ucha. X2
3. Przedstawienie tematu zajęć i zaproszenie do wysłuchania opowiadania.
4. Słuchanie opowiadania A. Czerwińskiej – Rydel, R. Piątkowskiej „Trzecie dziecko”.
5. Rozmowa z dziećmi na temat treści opowiadania. Pytania do dzieci:
- Kto jest bohaterem opowiadania?
- Dlaczego Marcin był zły i trzaskał drzwiami?
- Dlaczego chłopiec uważał, że skoro rodzice ograniczyli mu czas grania na komputerze, to on nie będzie wykonywał swoich obowiązków?
- Co oznacza słowo „obowiązek”?
- Dlaczego Marcin uważał, że rodzice łamią jego prawo do życia i dobrych warunków?
- W jaki sposób mama wytłumaczyła Marcinkowi, że nie ma racji?
- Czy każdy człowiek ma prawa i obowiązki?
- Jakie obowiązki mają dzieci?
- Dlaczego należy dobrze wywiązywać się ze swoich obowiązków?
- Jakie prawa przysługują dzieciom?
6. Zabawa dydaktyczna „Prawo czy obowiązek?”
Nauczyciel przygotowuje karteczki z zapisanymi na nich prawami i obowiązkami, a następnie odczytuje je przedszkolakom. ( przykładowe prawa: do nauki, do bezpieczeństwa, do zabawy, do miłości i rodziny, do tajemnicy, czasu wolnego i wypoczynku; przykładowe obowiązki: sprzątać zabawki po zabawie, dbać o porządek w pokoju, szanować innych ludzi, słuchać opiekunów, dbać o swoje zwierzątko domowe, odrabiać zadania domowe i uczyć się). Zadaniem dzieci jest przyporządkować czytane zdanie do zbioru praw lub do zbioru obowiązków i nakleić je na odpowiedni arkusz papieru.
7. Praca plastyczna w grupach – tworzenie plakatów „Nasze prawa”, „Nasze obowiązki”.
Nauczyciel dzieli dzieci na dwie grupy. Zadaniem każdej z nich jest narysowanie piktogramów ilustrujących dane prawo lub dany obowiązek na dużych arkuszach papieru z poprzedniej zabawy.
8. Podsumowanie zajęć.
Każda grupa prezentuje swój plakat. Nauczyciel umieszcza wytwory dzieci w widocznym miejscu w przedszkolu.
Opracowała: Marzena Bania