KONSPEKT LEKCJI WYCHOWANIA FIZYCZNEGO
Zabawy i gry ruchowe
Prowadzący: Kamila Trznadel
Data: 11.06.2017r.
Klasa: I SP
Liczba uczniów: 13
Czas trwania lekcji: 45 min.
Miejsce: sala gimnastyczna
Zadanie główne: Zabawy z chustą Klanzy
Zadania dodatkowe: ?
Cel lekcji: – Integracja z zespołem klasowym (Może być?)
Przybory i przyrządy: chusta animacyjna, woreczki, mała piłeczka,
Literatura: Roman Trześniowski „Zabawy i gry ruchowe, Anna Wasilak „Zabawy z chustą”
Czynności organizacyjne
Ćwiczenia czucia postawy
Zabawa ożywiająca Zbiórka, przywitanie, sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji, cele lekcji
Autokorekcja postawy przed lustrem
a) stojąc przodem,
b) stojąc bokiem.
Głowa i szyja wyciągnięte w górę, barki ułożone symetrycznie, łopatki ściągnięte, brzuch wciągnięty, pośladki ściągnięte. W staniu bokiem do lustra korekcja odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także głowy, łopatek, barków i brzucha.
Bieg w różnych kierunkach po sali. Na sygnał zatrzymanie w postawie skorygowanej.
Część główna
Ćw. kształtujące:
Ćw. RR
Ćw. NN
Ćw. tułowia
Ćw. tułowia
Ćw. NN i rozciągająco - gibkościowe
Ćw. mm. brzucha
Ćw. mm. grzbietu
Ćw. tułowia w płaszczyźnie kombinowanej
Zabawa rzutna
Zabawa bieżna
Zabawa na czworakach
Zabawa skoczna
Marsz, dzieci dostają balona i dmuchają go.
Marsz po obwodzie sali. Wznos oburącz z balonem w górę i w dół.
Przekładanie balona z ręki wyprostowanej prawej do lewej.
Wznos prostej nogi do balona , raz lewej, raz prawej.
Zatrzymanie się na obwodzie koła w małym rozkroku. Balon trzymamy w wyprostowanych rękach. Skłon. Staramy się dotknąć balonem podłogi.
Klęk podparty. Balon w rękach na podłodze przed sobą. Ręce na balonie. Przesuwanie balona obszernymi ruchami w różnych kierunkach.
Siad prosty, przekładamy balon pod wyprostowanymi nogami, następnie raz pod lewą, raz nad prawą.
W leżeniu tyłem balon między stopami przenosimy nogi z balonem za głowę i z powrotem.
W leżeniu tyłem, nogi ugięte w kolanach, balon ułożony na klatce piersiowej, przyciąganie kolan aż do balona.
W leżeniu tyłem, balon trzymamy w wyprostowanych rękach. Jednoczesny wznos rąk i nóg.
W leżeniu przodem, wznos prostych rąk z balonem do góry.
Podrzucanie balona, obrót wokół własnej osi, skorygowanie postawy, złapanie balona.
Podział na 2 drużyny, zabawa „Śniegowa bitwa”. Na sygnał każdy przerzuca balon do drużyny przeciwnej. Wygrywa drużyna po stronie której jest mniej kul (po upływie wyznaczonego czasu).
„Sprinterzy” - Pierwszy zawodnik zakłada gazetę na klatkę piersiową i biegnie tak szybko, żeby gazeta nie spadła, obiega półmetek i wracając podaje gazetę następnemu uczniowi.
„Wielbłądy"- zgniecione w kulki gazety położone są na plecach , uczniowie na czworakach przechodzą do określonej linii, wracają na koniec rzędu.
Skoki z kulką papieru ułożoną między nogami do określonej linii.
Część końcowa
Ćwiczenia oddechowe
Ćwiczenia czucia postawy
Zbiórka, omówienie i podsumowanie lekcji, pożegnanie
Leżenie tyłem. Nogi ugięte, stopy oparte na podłodze. Ręce wyprostowane leżą na podłodze przy biodrach. Wdech nosem z przeniesieniem rąk górą za głowę, a następnie wydech ustami z jednoczesnym przeniesieniem rąk do pozycji wyjściowej
Omówienie zajęć.
Autokorekcja postawy przed lustrem
a) stojąc przodem,
b) stojąc bokiem.
Głowa i szyja wyciągnięte w górę, barki ułożone symetrycznie, łopatki ściągnięte, brzuch wciągnięty, pośladki ściągnięte. W staniu bokiem do lustra korekcja odcinka lędźwiowego kręgosłupa, a także głowy, łopatek, barków i brzucha