X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42613
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Scenariusz zajęć muzyczno-ruchowych "Kolorowe Nutki"

Scenariusz zajęć muzyczno- ruchowych "Kolorowe Nutki"

Prowadząca: Monika Korab
Grupa 6- latki
Data: 22.11.2019

Cele ogólne:
- rozbudzanie zainteresowań muzycznych na drodze obcowania z dźwiękiem i rytmem,
- kształtowanie poczucia rytmu,
- poszerzanie wiedzy na temat znaków muzycznych: nuty, klucz wiolinowy, pięciolinia,
- rozwijanie słuchu muzycznego,
- rozwijanie aktywności muzyczno – ruchowej,
- rozwijanie zdolności improwizacyjnych,
- wdrażanie do współpracy w grupie.

Cele operacyjne: dziecko
- łączy ruch z muzyką, reaguje ruchem na zmiany tempa i nastroje w muzyce,
- śpiewa piosenki,
- rytmicznie wykonuje poszczególne elementy piosenki,
- reaguje na sygnał dźwiękowy,
- rozpoznaje nuty: cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka, szesnastka,
- zna graficzny zapis klucza wiolinowego; wie, jak wygląda pięciolinia,
- rozpoznaje i nazywa instrumenty muzyczne: tamburyno, trójkąt, marakasy,
- gra na wybranym instrumencie,
- tworzy zapis nutowy,
- rozwija swoją percepcję słuchową,
- współpracuje z rówieśnikami.

Metody:
słowna: list, zagadki, rozmowa kierowana, piosenki
oglądowa: demonstracja nut, pięciolinii, klucza wiolinowego, zapisu nutowego piosenek

praktyczna: zadania stawiane dzieciom

Formy: zbiorowa, w grupach, indywidualna

Środki dydaktyczne:
Nagranie CD taniec "Zygzak", wersja instrumentalna "Czary mary, czarujemy", zapisy nutowe wybranych piosenek, nuty w 4 kolorach (czerwony, zielony, niebieski, żółty), 4 szarfy (czerwona, zielona, niebieska, żółta), zagadki, koperta, chusta, 5 szarych/ kolorowych nut, pięciolinia, klucz wiolinowy, instrumenty muzyczne (tamburyno, trójkąt, marakasy), batuta, dla każdego dziecka kartka z narysowaną pięciolinią i kluczem wiolinowym, kredki

Przebieg zajęć

1. "Zygzak"- zabawa ruchowa przy piosence.

2.Wprowadzenie do tematu.
Nauczycielka pokazuje dzieciom zapisy nutowe wybranych piosenek. Wyjaśnia, że dźwięki muzyczne- muzykę zapisuje się za pomocą nut.
Chętne dzieci odczytują tytuły piosenek.

3.Następnie prowadząca proponuje zabawę w kolorowe Nutki.
(Dzieci przed zajęciami wylosowały nutki w czterech kolorach: czerwonym, zielonym, niebieskim,
żółtym – po kilka w danym kolorze).
Kolorowe Nutki poruszają się po sali w rytmie wystukiwanym na tamburynie. Podczas przerwy w grze dzieci z nutkami w takich samych kolorach odszukują się i siadają w jednym miejscu (wokół szarfy).

4.Nauczycielka pyta dzieci: Jesteście ciekawi co ukryło się na tablicy?
Na tablicy jest rozrzuconych pięć nut w szarym kolorze (z jednej strony). Obok przypięta jest koperta – wiadomość, zadanie od Wiatru.
Nauczycielka czyta treść listu.
"Drogie Nutki
Spróbujcie odgadnąć zagadki, a dowiecie się w jakich kolorach są nuty. Powodzenia!".

5.Rozwiązywanie zagadek.

• Marchewkę zawsze ten kolor kryje
bywają takie również i dynie. (pomarańczowy)

• To kolor liści i trawy,
czy już odpowiedź mamy? (zielony)

• To kolor morza, rzeki
i pogodnego nieba.
Pomyśleć nad tym trzeba. (niebieski)

• Słonecznik nazwę zawdzięcza słońcu
powiedzcie jaki kolor je łączy. (żółty)

• Tego koloru
szukajcie w makach,
lub w muchomorze,
co rośnie w krzakach. (czerwony)
Po rozwiązaniu zagadek dzieci odwracają kolejno szare nuty.

6.Demonstracja pięciolinii i graficznego zapisu klucza wiolinowego.
Nauczycielka pyta: Czy wiecie, gdzie mieszkają nuty? (na pięciolinii), następnie odsłania kolejną część tablicy- pięciolinię.
Prowadząca prosi, aby chętne dzieci umieściły kolorowe nuty na pięciolinii.
Dzieci podejmują próbę nazywania poszczególnych nut: cała nuta, półnuta, ćwierćnuta, ósemka, szesnastka.

Nauczycielka opowiada dzieciom, że ma przy sobie magiczny klucz, którym posługują się wszyscy muzycy. Ten klucz otwiera nam drzwi do świata muzyki. Jest to "klucz wiolinowy".
Prosi chętne dziecko o umieszczenie klucza na początku pięciolinii.

7."Przedszkolna orkiestra"- zabawa naśladowcza ze śpiewem przy utworze "Czary, mary, czarujemy".
Prowadząca ( dyrygent) zaprasza dzieci do wspólnej zabawy- muzykowania na instrumentach muzycznych: tamburyno, trójkąt, marakasy.

8. "Kompozytor"- praca indywidualna przy stoliku o różnym stopniu trudności.
Dzieci otrzymują kartkę z pięciolinią i kluczem wiolinowym- tworzą własny zapis nutowy.
Chętne dzieci rysują po śladzie lub samodzielnie klucz wiolinowy.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.