Scenariusz z okazji Święta Dyni- Dyniowe zabawy-31.10.2019r.
CELE OGÓLNE:
•promowanie zdrowego stylu życia,
•zapoznanie z warzywem jakim jest dynia
•rozumienie potrzeby racjonalnego odżywiania się, spożywania warzyw-bogatego źródła witamin
•uczestniczenie w zabawach ruchowych
CELE OPERACYJNE:
•zna i stosuje nazwy niektórych warzyw dyniowatych (dynia, cukinia, ogórek, melon, arbuz, kabaczek)
•zna i określa smak przetworów z dyni
•zna wartości odżywcze dyni
•przestrzega podstawowych zasad higieny
•rozwija inwencje plastyczno-techniczną
•uczestniczy w zabawach ruchowych z wykorzystaniem dyń
POMOCE:
•ilustracje warzyw : dynia, melon, cukinia, kabaczek, bakłażan, ogórek, nagrania CD z zabawami ruchowymi, papier toaletowy, bibuła pomarańczowa, brązowa i zielona, puzzle z dynią, dynie różnej wielkości i różnego kształtu, stemple z dyni, obrazek z dynią dla każdego dziecka, dyniowe medale dla dzieci.
METODY:
•słowne
•oglądowe
•praktycznego działania
FORMY:
•zbiorowa
•indywidualna
•w małych grupach
PRZEBIEG ZAJĘĆ
1. Dyniowe powitanie- dzieci powtarzają słowa powitanki.
„Jak przyjemnie i wesoło
kiedy dynia krąży wkoło
Dynia tu, dynia tam,
dynia krąży tu i tam”.
2. Zabawa z dynią przy muzyce ,,Dynia parzy”- Dzieci stoją w kole i podają sobie dynię, gdy gra muzyka, jak muzyka ucichnie, kto ma
w dłoniach dynię ten odpada. Zabawa trwa dopóki wszyscy nie odpadną z gry.
2. Rozmowa kierowana w oparciu o ilustracje warzyw pokazywanych przez nauczyciela, odgadują ich nazwy, dzielą na sylaby, określają ich kolor.
Obserwacja dyń: opisywanie wyglądu i właściwości odżywcze, poznawanie jej cech, odmiany, pochodzenie.
3. ,,Dyniowy pociąg”- dzieci ustawione w pociąg poruszają się do piosenki ,,Jedzie pociąg z daleka” na przerwę w muzyce zmienia się maszynista.
4. Dyniowe łamigłówki (zabawy matematyczne z użyciem dyń):
a)
Zabawa ,,KTÓRA DYNIA WIĘKSZA?” – Nauczyciel mówi wierszyk,
a wybrane dziecko, trzymając w ręku dynię małą i dużą wykonuje zadania ze słyszanego wierszyka.
Dynie małe, dynie duże, (pokazuję dynię małą a potem dużą)
dynie w dole, dynie w górze. (trzyma dynie na dole, potem
w górze)
Dynie z lewej, dynie z prawej, (trzyma dynie z lewej strony,
a potem z prawej strony)
dynie kręcą się w zabawie. (na koniec kręci dynia jak
bączkiem)
b)
Klasyfikowanie dyń według wielkości, koloru
Określanie ile jest dyń (mało, dużo)- praca w grupach
Przeliczanie dyń (mniej więcej, tyle samo)- praca w grupach
5. Dyniowe Woogie boogie”- Dzieci ustawione w kole ruchem wykonują
zadania usłyszane w piosence.
6. Dyniowe zabawy ruchowe:
•Dyniowe kręgle: przewracanie kręgli przez chętne dzieci za pomocą dyni.
•Dyniowe zawody: podawanie sobie dyni dołem w rzędzie.
•Slalom z dynią: toczenie dyni po podłodze między woreczkami za pomocą rąk.
7. „Co ukrywa dynia w środku?” – zabawa badawczo-praktyczna.
Wyżłobienie miąższu i pestek przez nauczyciela, dzieci oglądają, co dynia ma w środku. Przygotowanie dyni do stemplowania.
8. Stemplowanie kawałkami dyni na białej kartce farbą pomarańczową wg własnego pomysłu. Oglądanie wytworów powstałych prac.
9. ,,Dynia”- Owijanie pomarańczową bibułą papieru toaletowego,
z brązowej wykonanie ogonka dyni, a z pasków zielonej bibuły zrobienie listków.
10. Degustacja wyschniętych pestek z dyni, soku oraz dżemu
z dodatkiem dyni.
11. Na zakończenie dzieci wylepiają pomarańczową plasteliną obrazek dyni. Po skończonej pracy nauczyciel wręcza dzieciom dyniowe medale.
Opracowała: Grażyna Nowicka