Scenariusz Święta Pluszowego Misia
,,Niech żyją Misie”- 25.11.2019r.
Grupa Smerfy
Cele ogólne:
-wdrażanie do przestrzegania norm zachowań obowiązujących podczas wspólnej zabawy, kształtowanie poczucia konieczności poszanowania zabawek, wdrażanie do kilkuzdaniowych wypowiedzi na podany temat, zapoznanie z misiami występującymi w bajkach.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
-udziela odpowiedzi na zadawane przez nauczyciela pytania,
-odtwarza ruchem treść piosenki, improwizuje ruchem słyszaną muzykę, zabawę.
-swobodnie porusza się w przestrzeni bez potrąceń, szybko reaguje na sygnał,
-określa i prezentuje stany emocjonalne – identyfikuje swoje uczucia
-układa sylwetę misia z pociętych elementów,
-wykonuje pracę plastyczną zgodnie z pokazem i instrukcją słowną N-la
Metody:
słowna: rozmowa, polecenia, objaśnienia
oglądowa : pokaz
czynna : zadań stawianych dziecku do wykonania, samodzielnych doświadczeń dzieci, zabawowo- zadaniowa, integracyjna, aktywizujące - burza mózgów, powitanka
M. Bogdanowicz, elementy metody R. Labana, metody W. Scherborne
Formy :
-praca zbiorowa, zabawa z całą grupą,
-praca indywidualna,
Środki dydaktyczne: ilustracje „Misie z różnych bajek”, pluszowy miś, sylweta misia, puzzle do ułożenia z wizerunkiem misia, nagrania muzyczne, materiały plastyczne: nożyczki, kredki, klej, wykałaczka, wiersz Z. Bronikowskiej pt. „Miś idzie do przedszkola” rymowanka ,,Misio ma”, medale przyjaciela pluszowego misia, karteczki dla dzieci na zadowolone lub smutne buźki, chusta animacyjna, muzyka relaksacyjna, szary papier.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie – ,,Wszyscy są”- M. Bogdanowicz
2. Wiersz Z. Bronikowskiej pt. „Miś idzie do przedszkola” – wyjaśnienie dzieciom dlaczego przyniosły dzisiaj swoje misie do przedszkola.
Miś różowy, miś pluszowy
zbuntował się dziś.
Chce iść także do przedszkola,
tak jak chodzi Krzyś.
Wziął Krzyś misia w obie rączki:
„Po co pójdziesz tam?”
- „Będę bawił się wesoło
i nie będę sam”.
„Gdy tak prosisz, to już chyba zabiorę cię dziś”.
- I tak zaczął do przedszkola
chodzić z Krzysiem miś.
2. Burza mózgów nt. „Co by było, gdyby na świecie nie było uśmiechu...” – dzieci odpowiadają, a nauczyciel zapisuje na szarym papierze.
3. Rozmowa kierowana na temat wcześniej oglądanych przez dzieci bajeczek – nazywanie bohaterów. Oglądanie ilustracji misiów
z bajek.
„Oto mój miś” – prezentacja misiów przyniesionych przez dzieci. Krótkie opowiadanie dzieci o swoich misiach.
3. Zabawa z pokazywaniem ,,Niedźwiadek”
4. ,,Miś”- układanie puzzli 9-elementowych z całą grupą.
5. Zabawa z pokazywanie do treści wierszyka ,,Misio ma”
6. Zabawa ,,Gimnastyka z misiem” przy muzyce relaksacyjnej
Marsz na palcach z misiem uniesionym wysoko nad głową;
Bieg wokół misia z wysokim unoszeniem kolan;
Siad prosty – unoszenie misia siedzącego na nogach;
Ćwiczenie równowagi – przekładanie misia pod uniesionym kolanem;
„Miś na koniku” – czworakowanie w różnych kierunkach;
Ćwiczenia oddechowe – pompujemy baloniki dla misia.
7. Zabawa z chustą animacyjną Klanza ,,Karuzela kręci się” –wszyscy stoją w kręgu, trzymają za uchwyty rozłożoną chustę ( na wysokości pasa), śpiewając piosenkę pt. ,,Karuzela”, uczestnicy rytmicznie przesuwają chustę w prawą stronę. Początkowo śpiewają bardzo wolno, potem coraz szybciej. Później następuje zmiana, chusta ,,wędruje” w stronę przeciwną. Na słowa ,,hopsa sa”- dzieci podnoszą chustę w górę i w dół.
8. Zabawa ruchowo –naśladowcza do piosenki „Jadą, jadą misie” – ilustrowanie piosenki ruchem razem z misiem.
9 . Quiz o misiach
1.Co robią brunatne niedźwiedzie zimą?
a)lepią bałwany
b)śpią
c)jeżdżą na sankach
d)budują domki w śniegu
2.Co niedźwiadki lubią jeść?
a) lody z kremem
b) są wszystkożerne-jedzą chętnie ryby, owoce, grzyby
i mięso
c) tylko marchewkę i szpinak
3.W jaki sposób niedźwiedzie przygotowują się do zimy?
a) uprawiają gimnastykę, aby nabrać sił
b)Jeżdżą na rowerze
c)Dużo jedzą i szykują sobie legowisko
4.Jak nazywa się legowisko niedźwiedzi?
a)Gawra
b)Karmnik
c)buda
10. Działalność plastyczna „Wesoły miś”- wykonanie misia na patyku, kolorowanie kredkami.
11. Ewaluacja zajęć: Nauczyciel wręcza dzieciom Medale
Przyjaciela Pluszowego Misia za aktywny udział w zajęciach. Zadaniem dzieci jest narysowanie na karteczkach miny: zadowolonej (jeśli zajęcia się podobały), smutnej (jeśli zajęcia się nie podobały).
Grażyna Nowicka