Konspekt zajęć w grupie dzieci 5-6 letnich
Temat: „Kalendarze”
Cel główny: zapoznanie z różnymi rodzajami kalendarzy; zwrócenie uwagi na stałe następstwo dni tygodnia oraz miesięcy w roku.
Cel operacyjny: (Dziecko)
- zna kilka rodzajów kalendarzy
- potrafi określić bieżący dzień i miesiąc
- wskazuje nazwę dnia, który był wczoraj, który będzie jutro, za tydzień itd.
- rozumie rytm powtarzania dni w tygodniu i miesięcy w roku
Metody:
• podające: objaśnienie; pogadanka;
• poszukujące: zagadka, burza mózgów
• ekspresyjne: ekspresja ruchowa, plastyczna, słowna
• praktyczne: pokaz; zadania stawiane dzieciom;
Formy: indywidualna; zbiorowa;
Środki dydaktyczne: płyta CD; kalendarze różnego rodzaju (ścienne, reklamowe, kieszonkowe, na lodówkę, biurowe, do zrywania kartek, z notatnikami); kartoniki do ćwiczenia słuchowego; kolorowanka 12 miesięcy.
Przebieg zajęć
1. Zagadka (wprowadzenie do tematu zajęć):
Od początku roku gubi kartek wiele,
Czarne w dni powszednie, czerwone w niedziele.
Mieszkają w nim miesiące, tygodnie i dnie.
O co was dziś pytam? Kto odgadł i wie? (kalendarz)
Dzieci wspólnie z nauczycielem próbują wymienić w odpowiedniej kolejności nazwy 7 dni tygodnia oraz nazwy 12 miesięcy w roku.
2. Zabawa Oglądamy kalendarze.
Nauczyciel wyjmuje z pudełka różne kalendarze: ścienne, reklamowe, kieszonkowe, na lodówkę, biurowe, do zrywania kartek, z notatnikami. Dzieci oglądają kalendarze, swobodnie wypowiadają się na temat ich wyglądu, porównują je ze sobą, określają czy mają cechy wspólne oraz do czego służą.
3. Zabawa Podaj mi dzień tygodnia.
Dzieci na podstawie kalendarza eksponowanego przez nauczyciela określają bieżący dzień tygodnia, jaki dzień był wczoraj, jaki dzień będzie jutro, pojutrze, za dwa dni itd.
4. Zabawa orientacyjno – porządkowa Rano, południe, wieczór.
Dzieci wymieniają, co można robić rano, w południe i wieczorem. Następnie dzieci poruszają się po sali przy dźwiękach skocznej muzyki. Na przerwę w grze nauczyciel podaje nazwę pory dnia, a dzieci naśladują czynności, które można wówczas wykonywać.
5. Ćwiczenie słuchowe Zimowy Nowy Rok.
Każde dziecko dostaje od nauczyciela zestaw kartoników.
a) Jeden kartonik oznacza jedno zdanie. Nauczyciel powoli czyta krótką notkę na temat Nowego Roku. Zadaniem dzieci jest położenie przed sobą tylu kartoników, z ilu zdań składał się czytany tekst.
b) Z tej samego tekstu nauczyciel czyta po jednym zdaniu. Tym razem jeden kartonik to jedno słowo. Dzieci mają położyć tyle kartoników, z ilu słów składa się dane zdanie.
Nadszedł Nowy Rok 2017. Wszyscy witali go z radością. Rozbrzmiewał dźwięk otwieranych butelek szampana. Były życzenia, wiwaty i dużo śmiechu. Niebo oświetlały przepiękne, kolorowe sztuczne ognie. Każdy chciałby, żeby nowy rok był lepszy od poprzedniego.
6. Burza mózgów - odpowiedzi dzieci na pytanie: Co by było gdyby nie było kalendarzy?
7. Ekspresja plastyczna – 12 miesięcy.
Każde dziecko otrzymuje kolorowankę obrazującą 12 miesięcy roku. Na podstawie obrazków przydzielonych do każdego miesiąca w kolorowance, dzieci wspólnie z nauczycielem dokonują ich charakterystyki. Następnie zajmują swoje miejsce przy stolikach i kolorują obrazek według własnego pomysłu.