Scenariusz zajęć otwartych dla rodziców w grupie dzieci 4,5- letnich
Prowadzący: mgr Elżbieta Kłos
Temat zajęć: Na pajęczej nitce- kodowanie z pajączkiem
Cele ogólne:
- rozwijanie umiejętności planowania,
- rozwijanie orientacji przestrzennej,
- rozwijanie miękkich kompetencji (umiejętność pracy zespołowej, logiczne myślenie, zadaniowe podejście do stawianych problemów
Kryteria sukcesu
Dziecko:
- potrafi ułożyć obrazek na podstawie podanych koordynatów,
- potrafi odczytać/ stworzyć kod, stworzony przy pomocy symboli graficznych,
- planuje swoje działania, sprawdza ich efekt,
- chętnie pracuje w parach lub zespołach.
Treści programowe:
I 5, 6, 8
II 2, 7
III 1, 4, 8, 9
IV 3, 5, 7, 8, 11, 12, 14
Pomoce: Opowiadanie wg pomysłu nauczyciela, maskotka pająka, mata do kodowania, kubeczki i wzory do kodowania, pendrive z piosenką „Pajączek” (zmodyfikowany utwór Las Ketchup”), plansze sudoku i papierowe kropeczki, druciki kreatywne, rafia, złoty kasztan, złote piórko, złoty listek
Przebieg zajęć:
1. Tajemnicze pudełeczko
Nauczyciel prezentuje pudełko, w którym ukryty został pluszowy pająk. Zadaniem dzieci jest za pomocą dotyku odgadnąć, co będzie tematem zajęć.
2. Opowieść pajączka
Dzieci wysłuchują prezentowany przez nauczyciela tekst odpowiadając w trakcie na zadawane pytania. Celem opowiadania jest wprowadzenie do zadań z kodowania.
3. Droga do skarbów Pani Jesieni
Nauczyciel zawiesza przed dziećmi matę do kodowania. Na każdym polu umieszczone są kolorowe listki, a na polu B7 sylweta pajączka. Po każdym wykonanym zadaniu dzieci otrzymują kod, według którego poruszają się pajączkiem zgodnie z koordynatami. Jeśli pajączek przesunął się właściwie to pod listkiem odnajdzie się skarb Pani Jesieni.
4. Kolorowe kubeczki- indywidualnie
Każde dziecko otrzymuje zestaw kubeczków i kartę ze wzorami budowli do odwzorowania. Zadaniem dzieci jest ułożyć budowle zgodnie z instrukcją obrazkową
Po wykonaniu odkodowują drogę pajączka do złotego listka
5. Zabawa ruchowa do piosenki „Pajączek” – Las Ketchup
Po zabawie odkodowują drogę pajączka do złotego kasztanka
6. Sudoku w parach
Każda para otrzymuje kartę- kratownicę dostosowaną poziomem trudności do umiejętności i wieku dzieci.
Zadaniem dzieci jest ułożenie sudoku z kolorowych kółeczek.
Po wykonaniu odkodowują drogę pajączka do złotego piórka
7. Pajączek- praca z rodzicami
Dzieci wspólnie z rodzicami wykonują figurkę pajączka na nitce z drucików kreatywnych wg instrukcji nauczyciela.
Pajęcza nitka
Późną jesienią, kiedy słońce nie grzeje już tak mocno, mały pajączek wybrał się w podróż na swojej pajęczej nitce. Leciał sobie niesiony zachodnim wiatrem, gdy nagle mocny podmuch zerwał jego cieniutką nitkę i pajączek spadł na stertę kolorowych liści.
- Jak ja teraz dolecę do mojej rodziny? Przecież niedługo zima i nie zdążę do nich dotrzeć. Czekają na mnie w starym dębie po drugiej stronie lasu...- rozpaczał pajączek. I rozpłakał się.
- Co się dzieje maleńki?- usłyszał delikatny głos i ujrzał piękną panią całą w kolorowych liściach , koralach z jarzębiny i ciemnozielonej sukience.
<Kim była?- pytanie do dzieci>
- Moją niteczkę zerwał wiatr i nie mogę lecieć dalej niesiony wiatrem. Zginę na mrozie, bo zbliża się zima- łkał pajączek.
- Pomogę ci. Podaruje ci niteczkę, jeśli i ty mi pomożesz. W tych wszystkich kolorowych liściach, które spadły z drzew wiatr schował moje skarby: złoty liść, złoty kasztan i złote piórko. Czy możesz pomoc mi je odnaleźć?
- Oczywiście moja Pani!- odkrzyknął uradowany pajączek.
- W takim razie dam ci kilka wskazówek, które otrzymałam od wiatru. Zupełnie ich nie rozumiem. Może tobie pomogą odnaleźć moje zguby- wyglądasz na bardzo mądrego maluszka.
.
.
.
- Brawo! Odnalazłeś moje skarby! W takim razie otrzymujesz ode mnie nową niteczkę! Do zobaczenia pajączku!