Nasze przyjaciółki kredki, czyli jak powstają kolory?
- scenariusz zajęcia otwartego z udziałem rodziców w grupie 3,4 latków.
TEMAT : „Nasze przyjaciółki kredki, czyli jak powstają kolory?”.
Opracowanie i prowadzenie : Jolanta Pękala PS nr 3 Trzebinia.
CELE GŁÓWNE:
- aktywizowanie u dzieci zainteresowań czytelniczych,
- rozbudzenie zdolności poznawczych dzieci,
- doskonalenie percepcji w obszarze znajomości barw podstawowych oraz pochodnych,
- mobilizowanie do eksperymentowania w celu poznania sposobu uzyskania barw pochodnych,
- przeliczanie w zakresie 1-5(młodsze dzieci 1-3),
- akceptowanie odmienności i przekonywanie do tolerancji,
- rozwijanie koordynacji wzrokowo-słuchowo-ruchowej.
CELE OPERACYJNE:
- rozumie znaczenie słów : przyjaźń, tolerancja;
- nazywa i wskazuje kolory podstawowe: żółty, niebieski, czerwony oraz kolory pochodne : zielony, pomarańczowy i fioletowy;
- tworzy kolory pochodne poprzez wymieszanie odpowiednich kolorów podstawowych;
- przyporządkowuje cyfry do odpowiednich zbiorów (1-5);
- niezwłocznie reaguje na bodźce dźwiękowe i wzrokowe;
- klasyfikuje obraz graficzny swojego imienia;
- bierze czynny udział w zabawie;
- ma satysfakcję z działań podejmowanych w trakcie zajęcia;
POMOCE DYDAKTYCZNE:
Książeczka L. Lionni „Mały żółty i mały niebieski”, białe kartony w kształcie kredki, pędzle, kubeczki na wodę, pojemniczki z farbami plakatowymi, kolorowe obręcze, kolorowe klocki plastikowe, bibuła, słoiki z naklejonymi imionami dwójki dzieci, kartoniki z cyframi 1-5, chusta animacyjna, kolorowe piórka, emotikony z nastrojami, arkusze szarego papieru, ilustracje z kolorowymi kredkami i napis „DZIEŃ KREDKI” na tablicy tematycznej, USB z nagraniem piosenki pt.” Kolorowe kredki” nr 40, płyta CD z nagraniem „Wesoła powitanka” („Zabawy z porami roku ”nr 1), płyta CD z muzyką taneczną, naklejki – nagrody dla dzieci za aktywny udział na zajęciach.
PRZEBIEG:
1. „Wesoła powitanka”- piosenka powitalna („Zabawy z porami roku” CD nr 1)
Wychowawczyni wita dzieci i ich rodziców, informując że zajęcie w którym biorą udział, jest zorganizowane z okazji DNIA KREDKI przypadającego na 22 listopada.
2. Prezentacja tekstu z książeczki pt. „Mały żółty i mały niebieski” L. Lionni z równoczesnym przekazywaniem ilustracji.
3. Rozmowa kierowana dotycząca przesłania wynikającego z treści opowiadania (tolerancji, odmienności i przyjaźń)
4. EKSPERYMENTOWANIE poprzez tworzenie barw pochodnych z jednoczesnym nawiązaniem do znajdujących się w książce barw podstawowych. Na stolikach czekają na dzieci i rodziców białe kartony w kształcie kredki, pędzle, pojemniczki z farbami oraz woda w kubeczkach.
Dzieci i rodzice poproszeni zostają do udziału w aktywności plastycznej. Praca podczas eksperymentu będzie przebiegała w zespołach. Każda ekipa maluje kilka kredek w różnych barwach. Zadanie polega na mieszaniu pigmentów podstawowych (farby plakatowe w kubeczkach) w celu uzyskania barw podstawowych. W trakcie pracy dzieci odkrywają mechanizm powstawania barwy zielonej (żółty + niebieski), pomarańczowej(żółty + czerwony), fioletowy (czerwony + niebieski).
5. „Taniec kredki” – ruchowa zabawa z towarzyszeniem muzyki tanecznej.
Dzieci spośród czterech barw klocków plastikowych wybierają jeden, który „zamieni je w kolorową kredkę. „Kredki” tańczą na chuście animacyjnej ułożonej na podłodze. Przerwa w muzyce to sygnał, aby ustawić się na fragmencie tkaniny identycznej z barwą klocka trzymanego w ręku. Zabawę powtarzamy kilkukrotnie, dla utrudnienia zadania, dzieci mogą wymienić się klockami. Po skończonej zabawie ruchowej klocki układane są do obręczy w odpowiednim kolorze przez co maluch klasyfikuje ,elementy zbioru ze względu na barwy. Obręcze umieszczone są na obrzeżach Sali.
6. „Czarodziejskie słoiki” – zabawa sensoryczna.
Dzieci kojarzone są w dwuosobowe zespoły. Każda para zostaje wyposażona w słoiczek z naklejonymi imionami, do którego nalana jest woda oraz dwa kawałki bibuły w kolorach podstawowych. W zabawie pomagają rodzice, którzy czuwają nad bezpieczeństwem, oraz porządkiem. Przedszkolaki równocześnie na sygnał dany przez nauczycielkę wrzucają bibułę do swoich słoików i obserwują co się dzieje, następnie dzielą się spostrzeżeniami.
7. „Fruwające piórka” – ćwiczenie oddechowe .
Dzieci zabierają jedno z kolorowych piórek umieszczonych w woreczku nazywając jego barwę. Poproszone zostają o dmuchanie na nie w celu przeniesienia siłą oddechu z jednego końca stolika na drugi.
8. „Policz kredki” – zabawa matematyczna.
Pomalowane wcześniej kredki, które zdążyły już nieco przeschnąć, zostaną umieszczone w zbiorach kilkuelementowych w obrębie rozłożonych na dywanie kilku arkuszy szarego papieru. Wszystkie dzieci przeliczają elementy każdego układu kredek. Wszystkie kolekcje kredek zostają kolejno oznaczone odpowiednią cyfrą po ich przeliczeniu.
9. „Kolorowe kredki” –piosenka pożegnalna .
Nauczycielka prezentuje uczestnikom spotkania ilustrację do piosenki, którą wykona razem z chętnymi rodzicami. Rodzice korzystają z tekstu, a wykonaniu towarzyszu nagranie z nośnika USB (nr. 40). W trakcie śpiewania piosenki dzieci rytmicznie klaszczą
10. EWALUACJA ZAJĘCIA
Prośba skierowana do dzieci o wybór odpowiedniej emotikony ilustrującej osobisty nastrój podsumowujący zajęcia. Wychowawczyni dziękuje dzieciom za udział w zabawie poprzez wręczanie nagród w postaci kolorowych naklejek oraz rodzicom za udział w spotkaniu. Na koniec prace dzieci zostaną umieszczone na wystawie (gazetka w szatni). Wszystkie kredki podpisane będą naklejonymi imionami dzieci.
Uwaga:
Tematyka spotkania dotyka obszarów:
- umiejętności społeczne,
- poznawanie siebie i otoczenia.
W KRAINIE KOLORÓW
Rymowanka z projektu edukacyjnego „Rymujemy z mamą i tatą” (rozdział : ciekawostki z przedszkola opowiada pani Jola”)
1. W listopadzie szaro, buro
Ale dzisiaj nie ponuro!
Bowiem razem z rodzicami
Bawimy się klockami.
2. Do tego celu 22 listopada
Fenomenalnie się nada
DZIEŃ KREDKI to okazja taka
By z kolorami zapoznać przedszkolaka.
3. W piątek razem przed południem
Malowaliśmy przecudnie.
„Leśne Skrzaty” też liczyły,
Zaśpiewały, potańczyły.
4. „Żółty” i „Niebieski” mały to przyjaciel doskonały.
Gdy się o tym przekonamy,
Znaczenie słów nowych poznamy.
5. AKCEPTACJA, TOLERANCJA
Życzliwości to gwarancja.
Wszystkie dzieci szanujemy,
Z każdym bawić się będziemy.