X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 4257
Przesłano:
Dział: Socjoterapia

Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych: Jestem doceniany, doceniam innych

Scenariusz zajęć socjoterapeutycznych dla kl. I-III

Temat: ,,Jestem doceniany, doceniam innych"

Cele zajęć:
* Terapeutyczne - Korygowanie sądu niskiego poczucia własnej wartości, odreagowanie emocjonalne.
* Rozwojowe - Zaspokojenie potrzeby poczucia własnej wartości, aprobaty rówieśników, potrzeby dawania i brania , rozbudowanie motywacji
* Edukacyjny - Uczenie się dostrzegania mocnych stron innych osób i okazywania im tego.

Przebieg zajęć

1. Powitanie ( przywitanie się poprzez wymówienie imienia zgodnie z aktualnym nastrojem).

2. Zabawa muzyczna ,, Orkiestra dęta".
Opis zabawy. Uczestnicy dzielą się na 3 grupy. Dostają instrumenty
( łyżeczki, łyżki, widelce) i odgrywają przygotowaną przez siebie melodię.

3. Zabawa w ,,Dziwne maszyny".
Opis zabawy. Uczestnicy dzielą się na pary. Każda para ma stworzyć maszynę z poruszającymi się częściami, zaprezentować ją. Pary losują w tajemnicy rodzaj maszyny.
(np. maszyna do rozśmieszania, maszyna grozy, maszyna do wychowania, maszyna do relaksu, maszyna przyjaźni, maszyna dająca pomoc, maszyna doceniająca innych). Uczestnicy odgadują, do czego maszyna służy.

4. Pogadanka. Zagadnienia do rozmowy:
* Czy zdarzają się sytuacje , w których czujecie się doceniani?
* Jakie to sytuacje?
* Jak się wtedy czujecie?
* Czy powinniśmy doceniać innych i okazywać im to?
* Czy docenianie innych jest łatwe czy trudne?

5. Zabawa piłką - Co w tobie lubię? (omówienie - wrażenia i uczucia bawiących się).
Opis zabawy . Uczestnicy rzucają piłkę do wybranej osoby i mówią jej, co w niej lubią.

6. Zabawa ,,Coctail-party" - Mocne strony innych. (omówienie - spostrzeżenia i odczucia bawiących się).
Opis zabawy. Uczestnicy wpisują na wycięte z papieru i przyczepione do pleców buźki informacje na temat mocnych stron właścicielki (co w tobie lubię? za co cenię? co mi się w tobie podoba? jakie twoje osiągnięcia podziwiam? czym mi imponujesz?). Po zakończeniu uczestnicy czytają informacje na swój temat. Zabierają buźki na pamiątkę.

7. Zabawa w ,,Obiad w ZOO".
Opis zabawy. Uczestnicy dostają karteczki z nazwą zwierzęcia - lew. Nazwy muszą zachować w tajemnicy. Na śrdoku ustawina jest miska z chipsami. Prowadzący wywołuje nazwy zwierząt, zawodnik, który otrzymał tę nazwę musi dobiec jak najszybciej do miski i skonsumować jej zawartość.

8. Zabawa w ,,Rosnącą rzeźbę".
Opis zabawy. Jedna osoba wychodzi na środek i przyjmuje charakterystyczną dla siebie pozycję zastygając w posąg. Grupa nadaje rzeźbie tytuł. Następna osoba dodaje swój układ do pierwotnej rzeźby i znów grupa nadaje swój tytuł. Rzeźbę kontynuuje się do ostatniego uczestnika grupy.

9. Zakończenie ( odczytanie historyjki ,, Filiżanka", rozdanie ,,filiżanek" i dzielenie się ich zawartością).
Treść historyjki ,,Filiżanka" . Wyobraźmy sobie nasze poczucie własnej wartości jako filiżankę. Kiedy jesteśmy z siebie zadowoleni, nasze filiżanki są pełne, kiedy nie - prawie puste. Nasze filiżanki mogą napełniać inni ludzie, doceniając nas i mówiąc o nas dobrze. Z kolei my możemy napełniać ich filiżanki, mówiąc dobrze o nich. Jeśli nasze filiżanki są prawie puste, nie mamy ochoty dzielić się ich zawartością z innymi. I przeciwnie, jeśli są pełne chętnie dzielimy się ich zawartością. Filiżanki innych ludzi opróżniają się , kiedy mówimy im rzeczy złe i bolesne. Jeśli będziemy ciągle opróżniać filiżanki innych, nasze własne też nie będą napełniane. Kiedy mówimy komuś coś dobrego , ale sami w to nie wierzymy, nie napełniamy jego filiżanki. Człowiek ten słucha nas z filiżanką w wyciągniętej dłoni, ale nic do niej nie wpada.

10. Zadanie na zakończenie (losowanie imienia jakiejś osoby z grupy, znalezienie w ciągu trzech dni, okazji, żeby docenić tę osobę i okazać jej to).

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.