Scenariusz zajęć w grupie 5-6-latków
„Nasze lale” – wprowadzenie małej i wielkiej, pisanej i drukowanej litery Ll.
Cele ogólne:
poznawcze:
-zapoznanie z wyglądem małej i wielkiej, pisanej i drukowanej litery Ll
-aktywizowanie procesów myślowych
-praca z książką
wychowawcze:
-pokonywanie trudności
-różnicowanie i łączenie swoich działań
-doskonalenie spostrzegawczości wzrokowo – słuchowej
-doskonalenie słuchu fonematycznego
-utrwalanie różnicy między głoską i literą
psychomotoryczne:
-samodzielne i logiczne myślenie
-rozwijanie aktywności w różnych sferach ( matematycznej, muzycznej, mowy i myślenia, dydaktycznej )
-podejmowanie inicjatywy
Cele ogólne:
-czytanie globalne
-podział wyrazów na sylaby
-podział na samogłoski i spółgłoski
-rozpoznawanie litery Ll
-wyszukiwanie przedmiotów na głoskę l
-łączenie i odczytywanie sylab
-czytanie tekstu
-pisanie litery
Metody: słowno – czynna – oglądowa
Formy organizacyjne: przed tablicą, w kole i podczas zabawy ruchowej
Formy: zagadka, ilustracje, napisy, cegiełki, wiersz, zabawa ruchowa
Pomoce: zagadka, postacie 5 lalek, napisy globalne, monografia litery Ll pisana i drukowana, wiersz K.Czerniak „Moja lala”, cegiełki: białe, czerwone, niebieskie, melodia dowolna, lalka, latarka, linijka, lakier, lornetka i inne wg potrzeb, sylaby, podręcznik.
Literatura:
Podstawy pedagogiki przedszkolnej – M. Kwiatowskiej
Dziecko sześcioletnie uczy się czytać i pisać – J.Dudzińska
Wychowanie i nauczanie w przedszkolu – J.Dudzińska
Przebieg:
1. Zagadka:
Oczka zamyka i czasem mówi mama
sukienki dla niej uszyje
każda dziewczynka sama?
2.Oglądanie postaci lalek:
-ile jest lalek?
-globalne czytanie wyrazów
-głoskowanie wyrazów
3. Czytanie wiersza „Moja lala” K.Czerniak
Moja lala jest kochana,
Uśmiechnięta już od rana.
Razem chętnie się bawimy,
gdy do przedszkola przychodzimy.
-krótka analiza wiersza
-o czym opowiada wiersz?
-jaka jest lala?
-co razem robią lala i dzieci?
4. Pokaz lalki o imieniu Lila – odsłonienie ilustracji lalki
-czytanie globalne wyrazów: lala Lila
-zapoznanie ze schematem w/w wyrazów
-podział na sylaby
-głoskowanie wyrazów
-podział na samogłoski i spółgłoski
-omówienie wyglądu litery Ll na podstawie monografii małej i wielkiej, pisanej i drukowanej
-próby pisania w powietrzu
5. Zabawa ruchowa –„Koraliki lali Lili”, bhp.
Wszystkie dzieci są koralikami lalki Lili i siedzą rozsypane na dywanie, n-ka (igiełka) chodzi po sali w rytm ćwierćnut przy melodii w określonym metrum,
Dotknięty przez igiełkę koralik zajmuje m-ce za igiełką i zostaje nawleczony na nitkę (trzymając się za ręce).
Gdy wszystkie koraliki zostaną nawleczone robią koło czyli sznur korali lali Lili.
6.Zabawa dydaktyczna – wyszukiwanie przedmiotów na głoskę „l” wśród innych.
7. Wyszukiwanie litery l wśród innych – rozsypywanka.
8. Odczytywanie sylab: la, li, ly, lo.
9. Łączenie sylab w wyrazy i ich odczytywanie:
la-la
la-to
lo-ki
lu-ty
la-ma
10. Praca z książką:
-czytanie tekstu
-wyszczególnianie miejsca litery w wyrazach
-pisanie litery Ll po śladzie