Scenariusz Imprezy pt: „Dzień Koloru Zielonego”
Cel główny:
- utrwalenie znajomości koloru zielonego
- integracja z całą grupą szkolną
Cele szczegółowe:
- kształtowanie umiejętności dostrzegania zielonych przedmiotów
- poznawanie i utrwalanie koloru zielonego
- dostrzeganie związków przyczynowo-skutkowych
- rozwijanie analizy i syntezy wzrokowej
- interpretowanie ruchem muzyki
- rozwijanie spostrzegawczości
- poznawanie smaków zielonych owoców i warzywa
Metody:
pogadanka, pokaz, obserwacja, praktycznego działania
Formy:
Indywidualna i grupowa
Pomoce:
Symbole: mam, zielony, wiosna, sadzić, malować, pogoda, słuchać, podlewać, deszcz, wiatr, burza, kosz z zielonymi warzywami i owocami (sałata, ogórek zielony, natka pietruszki, szczypiorek, winogron, cukinia,kapusta), ziemia, nasiona, cebulki, 3 pojemniki na ziemię, łopatka, chusteczki wilgotne do wycierania rąk, garnek, bibuła zielona, 3 spryskiwacze, burzogrzmot, 3 wiatraki, doniczki z trawą, doniczki z rzeżuchą, doniczki z kwiatami, zielone chustki, magnetofon z cd, muzyka Vivaldiego, piosenka na powitanie, piosenka Fasolki – Bardzo zielona piosenka. 2 qulktalk, farba żółta i niebieska, folia i stojak, pędzel
Przebieg zajęć:
1. Powitanie dzieci (wszystkie są ubrane na zielono) piosenką:
„Wszyscy są, witam was, zaczynamy już czas
Jestem ja, jesteś ty
Raz, dwa, trzy 3x”
2. Dzieci stają w kole – prowadzący podchodzi do każdego dziecka z koszem zielonych warzyw i owoców. Dzieci maja wybrać sobie jedną rzecz.
3. Kiedy wszyscy już maja wybrana rzecz „ Gramy w zielone”:
Grasz w zielone – GRAM
Masz zielone – MAM
Na słowa: „ gram i mam” dzieci naciskają przycisk qulktalk – tworzy się dialog uczestniczący. Dziecko pokazuje wszystkim co ma.
4. Prowadzący z pomocą innych nauczycieli daje dzieciom do spróbowania warzywa i owoce, które znajdują się w koszu.
5. Robimy wspólnie małe ogródki:
Prowadzący nawiązuje do pory roku „wiosna” . Wiosna wszystko budzi się do życia, wiosną zaczynają się prace w ogrodzie i aby jeść takie warzywa i owoce trzeba najpierw posadzić nasiona do ziemi. Każda grupa (trzy grupy) dostaje pojemnik, ziemię, nasiona, sadzonki i sadzą. Przy okazji oglądają, dotykają: ziemię, nasion.
6. Pogoda marcowa. Nawiązanie do przysłowia „W marcu jak w garncu”.
Prowadzący wnosi garnek w którym znajdują się trzy obrazki pogodowe: deszcz, wiatr, burza doczepione do zielonych bibuł. Prowadzący podchodzi do dziecka – przedstawiciela grupy i dziecko to wyciąga obrazek.
Z symbolem dziecko wraz z nauczycielem podchodzi do stolika gdzie stoją: spryskiwacz, burzogrzmot i wiatrak. Trzeba wybrać odpowiedni przedmiot do symbolu:
Deszcz – spryskiwacz
Burza – burzogrzmot
Wiatr – wiatrak.
7. Doświadczanie: deszczu pryskaniem ze spryskiwaczu, burzy – słuchaniem dźwięku z burzogrzmota, wiatru z wiatraka.
8. Prowadzący pokazuje wyrośnięte rośliny w doniczkach: trawę, rzeżuchę i bratki i nawiązuje, że aby wszystko rosło potrzebne jest deszcz i słonko.
9. Prowadzący zaprasza do odpoczynku po ciężkiej pracy w ogrodzie, przy dźwiękach muzyki Vivaldi Wiosna – dzieci ruszają delikatnie zielonymi chustkami raz w górę raz w dół.
10. Na zakończenie jako ciekawostka prowadzący prosi Marcina aby pokazał jak powstaje kolor zielony. Marcin podchodzi do foli i maluje pędzlem farbą: żółtym i niebieskim i powstaje kolor zielony. ( ten punkt jest opcjonalny, będzie zrealizowany w zależności od kondycji psychofizycznej dzieci).
11. Na zakończenie piosenka o kolorze zielonym .
12. Pożegnanie uczestników.