Temat: Dni tygodnia- scenariusz zajęcia z zakresu aktywności językowej
Wiek: 6 latki
Cele ogólne: rozwijanie umiejętności językowych.
Cele operacyjne, dziecko:
-potrafi ułożyć wyraz z podanej sylaby,
-z uwagą słucha wiersza czytanego przez nauczyciela,
-udziela odpowiedzi na pytania dotyczące treści usłyszanego tekstu;
- dokonali umiejętność rozróżniania dni tygodnia w kolejności występowania,
-rozwija umiejętność czytania globalnego,
- potrafi wykonać polecenia zgodnie z instrukcją podana przez nauczycielkę,
-rozwija logiczne myślenie,
- odpowiada na zadane przez nauczycielkę pytania formułując proste zdania złożone,
- określa liczbę sylab i głosek w wyrazie.
Metody pracy:
-słowna,
-czynna,
-zadań stawianych dzieciom do wykonania.
Formy organizacyjne:
- zbiorowa;
-grupowa;
-indywidualna.
Środki i pomoce dydaktyczne: Kartoniki z sylabami otwartymi, kartoniki biało – pomarańczowe z literami alfabetu, i literami tworzącymi hasło DNI TYGODNIA, tekst wiersza ”Tydzień kwietniowej pogody” autorstwa Edyty Kaczanowskiej, kartoniki z cyframi od 1 do 7, kartoniki z napisanymi dniami tygodnia.
Przebieg zajęć:
1.”Poszukiwacze sylab”. Dzieci podchodzą do nauczyciela i losują karty, na których znajdują się sylaby otwarte, złożone z dwóch głosek np. LA, DA, TO, PE itd. Dzieci wracają na swoje miejsce w kole i zastanawiają się w jakich wyrazach ukryła się wylosowana sylaba. Każde dziecko po kolei czyta swoją sylabę i podaje wyraz z tą sylabą.
2. „Odgadnij hasło”. Zadaniem dzieci jest ułożenie napisu z liter. Dzieci mają do dyspozycji kartoniki biało - pomarańczowe. Na stronie pomarańczowej znajdują się litery D, N, I, T, Y, G, O, D, N, I, A. Na stronie białej wydrukowane są litery alfabetu. Zdaniem dzieci jest ułożenie białych kartoników w kolejności alfabetycznej, czyli od litery A do K. Po odwróceniu kartoników na pomarańczowa stronę dzieci odczytują hasło: DNI TYGODNIA.
3.”Tydzień kwietniowej pogody”. Nauczyciel czyta dzieciom wiesz. I tłumaczy, że pan kwiecień lubi zmieniać pogodę i w rezultacie, co dzień może być inna, następnie zadaje przedszkolakom pytanie : Jakie dni tygodnia zostały wymienione w wierszu? Nauczyciel reasumuje wypowiedzi dzieci stwierdzeniem, iż te wszystkie dni tworzą razem tydzień.
Edyta Kaczanowska ”Tydzień kwietniowej pogody”
Kwiecień plecień w tygodniu przeplata
Trochę zimy, trochę lata!
W poniedziałek świeciło słonko
Motylki fruwały nad zielona łąką.
We wtorek pokropiło deszczem
I wiatr zawiał mocno jeszcze.
W środę znów było słoneczko
Ale się mroźno zrobiło deczko.
W czwartek lekki śnieżek spadł
Na kwietniowy senny sad.
W piątek jeszcze deszcz dołączył
Wraz ze śniegiem sobie tańczył.
Sobota już cieplejsza była
Deszczem nas nie uraczyła.
A w niedziele już wiosennie
Ciepło, lekko i przyjemnie.
4.”Dni tygodnia” Nauczyciel losowo rozkłada na dywanie kartoniki z dniami tygodnia,
i kartoniki z cyferkami od 1 do 7 ( po lewej stronie od góry do dołu) chętne dziecko odczytuje zapisany na kartoniku dzień tygodnia i zastanawia się który z kolei jest to dzień tygodnia (pomóc może sobie licząc je na placach) i dopasowuje do cyfry. (1. Poniedziałek 2. Wtorek itd.) Następnie określa z ilu sylab i głosek składa się dany dzień tygodnia.
5.”Rymowane dni tygodnia” wg. I. Dudzińskiej i T. Fiutowskiej. Do nazw dni tygodnia dzieci wmyślają inne rymujące się słowa, np.:
Poniedziałek- wałek, Rafałek
Wtorek-traktorek, worek
Środa-komoda, broda
Czwartek- Artek, Bartek
Piątek-porządek, początek
Sobota-tęsknota, wrota,
Niedziela- gazela, karuzela
6.”Niekończąca się historia”. Dzieci siedzą w kółku. Nauczyciel rozpoczyna opowiadanie od słów: Pewnego słonecznego poranka Poniedziałek zbudził się wczesnym rankiem, zjadł śniadanie i wyruszył.... dzieci kolejno dopowiadają ciąg dalszy historii, wplatając kolejne dni tygodnia.
7. „Tydzień” Wszystkie dzieci wymieniają kolejno dni tygodnia w ramach przypomnienia. Nauczyciel dziękuje za udział w zajęciach.
Opracowała:
Marzena Kołodziej, Krzeczów