X Używamy plików cookie i zbieramy dane m.in. w celach statystycznych i personalizacji reklam. Jeśli nie wyrażasz na to zgody, więcej informacji i instrukcje znajdziesz » tutaj «.

Numer: 42531
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Na wiosennej łące. Scenariusz zajęć dydaktyczno-wychowawczych

SCENARIUSZ ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 5-LETNICH

Temat: „Na wiosennej łące”.
Prowadząca: Małgorzata Struś
Cele główne:
- poznanie łąki o jej mieszkańców
- rozpoznawanie i nazywanie usłyszanych dźwięków
rozwijanie umiejętności budowania dłuższych wypowiedzi
- doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania na konkretach
- rozwijanie ekspresji plastycznej
Cele szczegółowe: (Dziecko)
- wie, jak wygląda łąka i potrafi wymienić jej mieszkańców
potrafi rozpoznać i nazwać słyszane dźwięki
- wypowiada się na temat wysłuchanego utworu
wie, jak wygląda łąka
- potrafi dodawać i odejmować na konkretach
- przygotowuje pracę plastyczną
Metody:
- słowne (rozmowa, wiersz, zagadki)
- oglądowe (ilustracje, sylwety)
- czynne (działania dzieci)
- aktywizujące (Elementy Meotdy Edukacji przez Ruch według Doroty Dziamskiej)
Formy:
- indywidualna
- w małych grupach
- z całą grupą
Środki dydaktyczne:
Tekst wiersza: „Łąka” I. Salach, ilustracja łąki, sylwety mieszkańców łąki wycięte z kartonu, magnetofon, płyty cd z nagraniem odgłosów łąki, „Kiedy Maluchy zmieniają się w Zuchy”, D. Dziamska, klamerki, sylwety kwiatów wycięte z kartonu, chusty, duży arkusz szarego papieru, serwetki w różnych kolorach, kredki świecowe, kleje.

Przebieg zajęcia:

1. Przywitanie się piosenką: „Wszyscy są”
Wszyscy są, witam was,
zaczynamy już czas.
Jestem ja, jesteś ty – raz, dwa, trzy.

2. „Na łące” - zagadka słuchowa. Dzieci po usłyszanych odgłosach odgadują w jakie miejsce „wybiorą się” (śpiew ptaków, cykanie świerszcza, brzęczenie pszczół, kumkanie żab,
klekot bociana).

3. „Łąka” - wysłuchanie treści wiersza I. Salach ilustrowanego sylwetami postaci:
Łąka tylu ma mieszkańców,
zwierząt, roślin kolorowych.
Tu motylek, a tam pszczółka ,
tutaj kwiatek. O różowy!
Z kopca wyszedł mały krecik,
obok niego idzie mrówka,
Na rumianku w krasnej sukni,
przycupnęła boża krówka.
Nad tą łąką kolorową,
bal wydały dziś motyle,
zapraszają wszystkie dzieci,
więc zatańczmy z nimi chwilę.
Rozmowa na temat treści wysłuchanego wiersza, mieszkańców łąki, wyjaśnienie niezrozumiałych słów – boża krówka, krasna suknia.

4. „Barwny motyl” - dzieci siedzą w kręgu zamykają oczy i wyobrażają sobie łąkę , nad którą fruwają kolorowe motyle. Następnie otwierają oczy i nauczycielka opowiada o motylku, którego właśnie udało jej się złapać; podaje delikatnie dziecku siedzącemu obok do zamkniętych dłoni ten ogląda go i podaje koledze.

5. „Motylki na łące” - zabawa matematyczna z wykorzystaniem sylwet kwiatów i klamerek:
- dzieci słuchają opowieści nauczycielki i przyczepiają klamerki (obrazujące motylki) do sylwet kwiatów
Na kwiatku usiadły trzy motylki. Po chwili przyfrunęły jeszcze trzy motylki. Ile motylków siedziało na kwiatku?
Na kwiatku siedziało pięć motyli. Nagle trzy motylki przestraszyły się silnego wiatru i odfrunęły. Ile motyli zostało na kwiatku?

6. „Kolorowa łąka”- zabawa plastyczna w małych grupach:
Dzieci podzielone na cztery grupy przygotowują makietę wiosennej łąki:
- rysują trawę kredkami świecowymi (do muzyki)
wykonują sylwety kwiatów z papierowych serwetek
- przyklejają kwiaty na przygotowaną łąkę
prezentują swoją pracę rówieśnikom
- łączą wszystkie prace razem w taki sposób, by powstała jedna duża łąka

7. „Najbardziej podobało mi się..” - podsumowanie wiadomości zdobytych podczas zajęć, dzielenie się swoimi odczuciami, opowiadanie o zabawie, która podobała się dzieciom najbardziej.

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.