Scenariusz zajęcia w grupie 4-latki
Prowadząca: Anna Grzechnik
Temat: „Jak powstają zabawki” – wycieczka do szwalni
Cele ogólne:
• zapoznanie dzieci z etapami powstawania zabawek (projekt, rysunek, przygotowanie elementów, zszywanie, wypełnianie)
• zapoznanie dzieci z zawodem krawcowej, wyposażeniem szwalni,
• bogacenie słownika dzieci o wyrazy związane z pracą krawcowej
• zapoznanie z materiałami służącymi do wypełniania zabawek
• zapoznanie z działem hafciarni
• kształcenie postawy szacunku dla ludzi różnych zawodów
• przestrzeganie umów ustalonych z nauczycielką,
• wdrażanie do kulturalnego zachowania się podczas wycieczki i w czasie pobytu w zakładzie
• rozwijanie motoryki dużej i małej dzieci
• stworzenie możliwości radosnego spędzenia czasu.
Cele operacyjne (dziecko...):
• stosuje zwroty grzecznościowe stosownie do sytuacji: dzień dobry, do widzenia, dziękuję
• przestrzega zasad bezpieczeństwa
• rozumie proste pytania i udziela właściwych odpowiedzi, stara się samo zadawać pytania
• potrafi wymienić przybory krawieckie,
• wie na czym polega praca krawcowej,
• wie jak wygląda i co się znajduje w szwalni,
• przestrzega umów ustalonych z nauczycielką,
Metoda: podająca, eksponująca, oglądowa
Formy: zespołowa, indywidualna, w małych grupach
Podstawa programowa: I/2,6,7; II/2; III/1,4,5,6,7,8,9; IV/2,5,6,9,11,20,
Przebieg wycieczki.
1. Rozmowa wstępna na temat wycieczki do szwalni.
• zapoznanie dzieci z celem wycieczki,
• przypomnienie zasad prawidłowego poruszania się po drogach (przejście dla pieszych, marsz para za parą, nie oddalanie się od grupy)
• przypomnienie zasad zachowania się w szatni – kolejność ubierania się
• przypomnienie zasad zachowania w czasie pobytu w szwalni oraz sali zabaw.
2. Wyjście do szatni – pomoc przy ubieraniu dzieci (ubranie kamizelek odblaskowych).
3. Wyście z przedszkola.
4. Spotkanie w szwalni – przywitanie z pracownikami.
5. Oglądanie etapów powstawania zabawek: projekt, wycinanie, zszywanie, wypełnianie, haftowanie. Zapoznanie z zawodem krawcowej i narzędziami potrzebnymi do wykonywania zawodu: nicie, nożyczki, materiał, maszyna do szycia)
6. Zapoznanie z materiałami do wypełniania zabawek: włókna, kulki styropianowe, gąbka) poprzez dotyk
7. Próba wypełniania poduszki gąbką.
8. Zabawa swobodna w sali zabaw KOALA z wykorzystaniem zabawek wytwarzanych przez zakład NOVUM
9. Porządkowanie miejsca zabawy
10. Podziękowanie pracownikom- wręczenie kwiatów
11. Pożegnanie z pracownikami.
12. Powrót do przedszkola- omówienie wycieczki.
Scenariusz zajęcie otwarte z udziałem rodziców i dzieci 4-letnich
Prowadząca: Anna Grzechnik
Rodzaj zajęcia: z dominacją działalności artystycznej
Temat zajęcia: Moja zabawka- tworzenie wspólnie z rodzicami zabawek z nieużytków.
Cele ogólne:
• zapoznanie z technikami umożliwiającymi twórczość plastyczno-techniczną
• tworzenie wspólnie z rodzicami zabawek z nieużytków
• swobodne posługiwanie się dostępnymi materiałami i przyborami plastycznymi
• kształtowanie umiejętności wspólnego działania z rówieśnikami i rodzicami
• rozwijanie inwencji twórczej, pomysłowości i kreatywności dziecięcej z pomocą rodziców.
• dbanie o ład i porządek w miejscu pracy
Cele szczegółowe (dziecko):
• tworzy konstrukcje przestrzenne według własnego pomysłu z pomocą rodzica
• opowiada na temat swojego wytworu
• odczuwa satysfakcję z wykonania własnej zabawki
• swobodnie posługuje się różnymi materiałami i przyborami
Metody: czynne: zadań stawianych do wykonania, słowne: objaśnienia, oglądowa: pokaz
aktywizujące: taneczno-zabawowa, plastyczno- techniczna
Formy pracy:
-praca z całą grupą, praca w zespołach, w parach
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: zgromadzone nieużytki, magnetofon, płyta CD, kleje, nożyczki, taśmy klejące, nicie, igły, włóczka itp.
Podstawa programowa: I/5,6,7,9; II/4,5,7; III/1,4,5,8,9; IV/1,2,3,5,7,8,11,19
Przebieg:
1. Przywitanie dzieci i rodziców.
2. Piosenka „Zuzia lalka nieduża”- tekst: Dorota Gellner , muzyka: Krystyna Kwiatkowska- śpiew zespołowy przy akompaniamencie gitary
ZUZIA LALKA NIEDUŻA D G D
I NA DODATEK CAŁA ZE SZMATEK G D h A
W KRATKĘ STARA SPÓDNICZKA D G D
ŁZY NA POLICZKACH G D
A W GŁÓWCE MARZEŃ STO h A D
LECZ KOCHAM JĄ NAJBARDZIEJ ZE WSZYSTKICH SWOICH LAL G D e D
CHOĆ NIE MA SUKNI ZŁOTEJ ZABIORĘ JĄ NA BAL G D e A
ZUZIA LALKA NIEDUŻA D G D
PŁASZCZYK ZA KRÓTKI ZBYT DUŻE BUTKI G D h A
FARTUCH BIAŁY Z KIESZONKĄ D G D
W KIESZONCE SŁONKO G D
A W GŁÓWCE MARZEŃ STO h A D
LECZ KOCHAM JĄ NAJBARDZIEJ ZE WSZYSTKICH SWOICH LAL G D e D
CHOĆ NIE MA SUKNI ZŁOTEJ ZABIORĘ JĄ NA BAL G D e A
ZUZIA LALKA NIEWIELKA D G D
BRÓDKA MALUTKA NOS JAK MUSZELKA G D h A
OCZY MA JAK PIĘĆ ZŁOTYCH D G D
WEŁNIANE LOKI G D
A W GŁÓWCE MARZEŃ STO h A D
2. Opowiadanie nauczycielki (Tekst: Anna Grzechnik):
Kiedy byłam małą dziewczynką, uwielbiałam bawić się lalkami. Karmiłam je, kąpałam, przebierałam, zabierałam na spacery. Lecz pewnego dnia pomyślałam, że dobrze by było, gdyby moja mała laleczka Zuzia miała swój domek, w którym mogłaby bawić się ze swoimi koleżankami. Długo nad tym myślałam, skąd wziąć taki domek dla lalki, nie miałam przecież pieniążków, by go kupić. Aż wreszcie wpadłam na pomysł. Wiem, wiem! Przecież mogę taki domek zrobić sama, no może trochę pomoże mi w tym moja mama, albo siostra. Pobiegłam szybko do sklepu po kartony różnej wielkości, znalazłam w domu skrawki materiałów, nożyczki, klej, kolorowy papier, no i się zaczęło! Stworzyłam piękny domek dla lalki Zuzi, z łóżeczkiem, szafkami, krzesełkami oraz kolorowymi zasłonami w oknach. Domek był wspaniały! Moja laleczka Zuzia była przeszczęśliwa. Od tej pory codziennie przyjmowała gości w swoim domku, gdzie czas płynął im na radosnych zabawach.
3.Przeglądanie zgromadzonych nieużytków, materiałów- tworzenie wspólnie z rodzicami zabawek
4. Porządkowanie sali
Wiersz „Porządki” I. Salach
O zabawki zawsze dbamy
po zabawie posprzątamy.
Już samochód na wirażu:
pędzi prędko do garażu.
Lalki siedzą równo w rzędzie:
bałaganu dziś nie będzie!
Klocki ułożymy w kątku.
Krzyś pilnuje dziś porządku.
Każdy przedszkolaczek wie
po zabawie sprząta się.
5. Prezentacja zabawek wykonanych wspólnie z rodzicami- wystawa prac.
6. Zabawa muzyczno- taneczna: „Misie dwa”
7. Podziękowanie i pożegnanie gości.