Publiczne Gimnazjum nr 3 w Pruszkowie
SCENARIUSZ LEKCJI
gimnazjum - klasa 3
Temat lekcji: Pływanie podstawowe.Doskonalenie pracy RR w stylu dowolnym
Data:
Miejsce zajęć: Pływalnia „KAPRY” w Pruszkowie
Metoda : zadaniowa – ścisła
Forma : praca indywidualna ucznia
Cel główny: nauczanie pływania stylem dowolnym ( kraul na piersiach)
Cele operacyjne:
· doskonalenie wydechu do wody ( umiejętność oddychania podczas pływania )
· doskonalenie prawidłowej pracy RR w kraulu na piersiach
· koordynacja pracy RR, NN i oddychania w wodzie w stylu dowolnym
legenda: NN - nogi, RR - ramiona, T - tułów
CZĘŚĆ WSTĘPNA – ok. 10 min.
1. Zbiórka, przywitanie i sprawdzenie obecności.
2. Rozgrzewka na lądzie - uczniowie wykonują ćwiczenia rozciągające, kształtujące gibkość oraz zwiększające ruchomość w stawach:
· krążenia T
· naprzemianstronne i obustronne krążenia RR w przód i w tył
· skłon T w rozkroku w przód z pogłębieniem
· skłony T boczne
· krążenia głowy
· ćwiczenia zwiększające ruchomość stawów barkowych
· przysiady, pompki
· pokaz koordynacji pracy RR i oddychania na lądzie
CZĘŚĆ GŁÓWNA – ok. 30 min.
3. Uczniowie wchodzą do wody i wykonują 5 wydechów do wody z całkowitym zanurzeniem głowy
4. Wykonują ćwiczenia wypornościowe( korek, meduza,) z uwzględnieniem wydechu do wody – 3 razy
5. Ślizgi do wody z wydechem - 2 razy
6. Ćwiczący pływają z deskami doskonaląc pracę NN i oddychanie :
· 50 m – praca NN, RR na desce , wydech do wody
· 50 m - praca NN, PR na desce , prawe ucho zanurzone w wodzie (uczniowie płyną na boku ) po 25 m zmiana R z deską
· 50 m - praca NN, PR na desce , prawe ucho zanurzone w wodzie (uczniowie płyną na boku ) po 25 m zmiana R z deską
· 50 m jak wyżej z tym że wykonują wydech do wody w czasie pływania przez skręt głowy i rotację barków
7. Ćwiczący pływają z deskami doskonaląc pracę RR oraz koordynację RR, NN i oddy- - -chania w czasie pływania.
· 50m – dokładanka z deską w przodzie , praca NN, praca LR z oddechem 25 m i praca PR z oddechem 25 m
· 50 m - dokładanka (na raz z deską )w przodzie - praca jednego R a następnie drugiego
· 50 m - dokładanka na dwa – dwa ruchy RR jeden oddech, raz pracuje LR, raz PR
· 50 m - dokładanka na trzy P i LR – trzy ruchy RR, jeden oddech
· 50 m - dokładanka na raz bez deski – PR dołącza do LR w czasie pływania i na odwrot
· 50 m - dokładanka na dwa bez deski
· 50m - dokładanka na trzy bez deski
· próba popłynięcia kraulem na piersiach z oddechem na dwa – 2 razy 50 m
CZĘŚĆ KOŃCOWA – ok. 5 min.
7a) Uczniowie płyną 50 m tkz. „gleichem” – w poślizgu na grzbiecie ruchy NN do żabki z jednoczesnymi ruchami RR.
7b) Uczniowie leżą na grzbiecie(tkz. Meduza na grzbiecie) i wykonują 10 razy glębokie wdechy i wydechy.
8. Ćwiczący wychodzą z wody, prowadzący przeprowadza zbiórkę, liczy ćwiczących, krótko omawia zajęcia i wyróżnia najlepszych, pożegnanie.
Objaśnienie.
Pływanie podstawowe oznacza ,że nauczamy elementarnych ruchów lokomocyjnych
w wodzie nie zwracając szczególnej uwagi na technikę , którą doskonalimy wtedy kiedy grupa ćwiczebna opanuje w stopniu dobrym koordynację pracy RR,NN i oddychania w wodzie podczas pływania. Doskonaląc technikę pływania danego stylu u osób umiejących już pływać uczymy pływania sportowego.
Nauczając pływania dobieramy treści kształcenia do wieku , poziomu umiejętności
i poziomu sprawności ogólnej ćwiczących. Niniejszy scenariusz przedstawia w skrócie metodykę nauczania pływania stylem dowolnym z akcentem na pracę ramion
i adresowany jest głównie dla młodzieży gimnazjalnej, która uczy się pływać.
Trener pływania
Przemysław Pruszkowski