Scenariusz
zajęcia diagnozującego
przeprowadzonego w gr. IX
/z zakresu edukacji językowej/
Grupa: 6-latki
Data: 28.11.2018
Prowadząca: Magdalena Marinković
Temat: „Mieszkańcy lasu” – usystematyzowanie zdobytych wiadomości
Treści programowe:
- wspomaganie rozwoju mowy dzieci
- wspieranie dzieci w rozwijaniu czynności intelektualnych
Treści z podstawy programowej: nr IV.2,4,5,9,18
Cel główny:
- rozwijanie umiejętności dzieci z zakresu przygotowania do nauki czytania i pisania
Cele operacyjne: (dziecko...)
- rozwiązuje zagadki słowne
- potrafi wypowiadać się na dany temat
- potrafi zgodnie współpracować w zespole
- nazywa głoski w nagłosie i wygłosie
- liczy zdania w wypowiedzi ustnej
- liczy wyrazy w zdaniu
- potrafi odróżnić sformułowanie prawdziwe od fałszywego
- dokonuje analizy i syntezy głoskowej
- składa wyraz z sylab wg wzoru
- składa wyraz z liter wg wzoru
- składa obrazek z części
Metoda: słowna, oglądowa, czynna
Forma pracy: grupowa, zespołowa, indywidualna
Pomoce: obrazki tematyczne, napisy do globalnego czytania, zestaw sylab i liter, zagadki, zestaw zadań do wykonania, 5 obręczy, pocięty obrazek, płyta CD z „Zabawą Piotra” wg B. Strausse, tabliczki z napisem: TAK, NIE, karta pracy, klej, kredki.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Przywitanie wg Pedagogiki zabawy : Witam dzieci na głoskę...”
2. Zagadka wprowadzająca do tematu zajęcia.
W nim rosną drzewa
W nim ptaki śpiewają.
W nim małe i duże
zwierzęta mieszkają.
Nadszedł na to najlepszy czas,
By dziś odwiedzić... /las/
3. Podział dzieci na 5 zespołów – nauczyciel daje zadania do wykonania w poszczególnych zespołach /za dobrze wykonane polecenie zespół otrzymuje 1 guzik/:
a) „Prawda – fałsz” – zabawa słowna.
/ prawda – tabliczka z napisem „Tak”, fałsz – tabliczka z napisem „Nie”/
- Niedźwiedź zapada w sen zimowy.
- Jeż gromadzi zapasy na zimę.
- Wiewiórka mieszka w dziupli.
- Jeż zbiera liście, by zbudować z nich zimowy domek.
- Wiewiórki gromadzą zapasy na zimę.
- Borsuk w swojej norze przesypia całą zimę.
b) Rozwiązywanie zagadek słownych – znajdowanie właściwego obrazka, nazywanie pierwszej i ostatniej głoski, wyklaskiwanie sylab
Zagadka o niedźwiedziu
Przez całą zimę
słodko sobie śpi.
Wiecie, dlaczego?
Bo miód mu się śni!
Zagadka o wiewiórce
Skacze po lesie
i z wielkiej uciechy,
w dziupli swej chowa,
smaczne orzechy.
Zagadka o jeżu
Ma krótkie nóżki
i mały ryjek.
Chociaż ma igły,
nigdy nie szyje.
Zagadka o zającu
Ma długie uszy,
bardzo zwinnie skacze.
Zmyka więc przez pola,
gdy psa zobaczy.
Zagadka o lisie
Biegnie z lasu polną drogą,
aż się trzęsie rudy ogon.
Rad zagląda na podwórko,
by wizytę złożyć kurkom.
c) Liczenie zdań w wypowiedzi ustnej
Policz zdania:
Zbliżają się chłody.
Mieszkańcy lasu szykują się do zimy.
Wiewiórki gromadzą w swoich dziuplach orzechy.
Jeż zakopuje się w kolorowych liściach.
Borsuk zasypia w swojej ciepłej norce.
d) Liczenie wyrazów w zdaniu
Zając skacze po lesie.
Wiewiórka zbiera orzechy.
Dziki lubią jeść żołędzie.
Sarenka ma brązowe, śliczne oczy.
Lisy zimą często zaglądają do kurników.
e) Analiza i synteza głoskowa:
- „Co to za zwierzę?”- Nauczyciel głoskami wypowiada nazwę zwierzęcia
/sokół, borsuk, ryś, zając, jeleń/
- „Podziel na głoski” – zespoły dokonują analizy głoskowej wyrazów
/łoś, sowa, sarna, szop, bóbr/
f) Składanie wyrazu z sylab wg wzoru. /obrazek z podpisem + sylaby/
g) Składanie wyrazu z liter wg wzoru /obrazek z podpisem + litery/
h) Składanie obrazka z części – ćwiczenie analizy i syntezy wzrokowej.
4. Liczenie zebranych guzików w zespołach – brawa dla każdego zespołu.
5. Zabawa ruchowa wg B.Strausse „Zabawa Piotra”
6. Karta pracy – ułożenie z liter i przyklejenie wyrazu „Las”, pisanie po śladzie i narysowanie po jednym obrazku /przedmiot, roślina lub zwierzę/ na każdą z tych liter.
7. Zakończenie zajęcia: sprawdzenie poprawności wykonania karty pracy oraz pochwała dzieci za aktywność na zajęciu.