KONSPEKT
Przedmiot: Godzina wychowawcza
Temat: Papierosom mówimy NIE.
Klasa:1 GG
Data:27.09.2019
Prowadzący: Monika Nosal
Cel ogólny:
Pogłębienie wiedzy uczniów o nałogach.
Cele szczegółowe:
Uczeń:
- podaje definicję uzależnienia,
- wymienia uzależnienia
- wymienia przyczyny sięgania młodzieży po papierosy
-zna skład dymu tytoniowego
-wymienia i charakteryzuje fazy uzależnienia od papierosów
- zna skutki palenia papierosów,
-wymienia objawy uzależnienia
Pomoce dydaktyczne: plansza 1: skład dymu tytoniowego, plansza 2: skutki palenia papierosów, kartki papieru
Metody pracy: grupowa
Przebieg lekcji:
1. Czynności wstępne- sprawdzenie obecności, podanie tematu lekcji.
2. Pogadanka
a. uczeń podaje definicję uzależnienia
„Uzależnienie (nałóg) to nabyta silna potrzeba wykonywania jakiejś czynności lub zażywania jakiejś substancji.
b. uczeń wymienia uzależnienia
„W języku potocznym termin „uzależnienie” jest stosowany głównie do osób, które nadużywają narkotyków (narkomania), leków (lekomania), alkoholu (alkoholizm), czy papierosów.
c. Nauczyciel dzieli uczniów na 4 osobowe grupy, które odpowiadają na pytania
• Dlaczego młodzież pali papierosy?
• Czy człowiek sięgający po papieros jest świadomy tego, co wdycha zaciągając się dymem papierosowym?
Nauczyciel przedstawia planszę , która wymienia substancje obecne w dymie papierosowym i ich charakterystykę.
• Jakie są fazy uzależnienia od papierosów?
uczniowie w grupach zastanawiają się nad fazami uzależnienia od papierosa.
• Jakie skutki wywołuje palenie papierosów?
• Jakie są objawy uzależnienie od nikotyny?
3. Podsumowanie
Nauczyciel ustosunkowuje się do pracy uczniów, ocenia ją, chwali za zaangażowanie.
Pyta młodzież co ich zaciekawiło i czy dowiedzieli się czegoś nowego.
Na zakończenie nauczyciel zapoznaje uczniów z ustawą antynikotynową i pokazuje zdjęcia płuc osoby niepalącej i palącej.