Scenariusz balu karnawałowego
Data: 13.02.2014
Prowadzący: Wioletta Kapusta
Temat: Jak karnawał -to karnawał-bal przebierańców
Cele ogólne:
- integrowanie dzieci zdrowych i niepełnosprawnych podczas wspólnych zabaw
- wytworzenie pogodnego i radosnego nastroju
- kultywowanie zwyczaju karnawałowych zabaw
Cele operacyjne:
- dziecko wie, jak zachować się na uroczystościach przedszkolnych
- dziecko doświadcza przyjemnych doznań wynikających z udziału we wspólnych zabawach i konkursach
- potrafi tańczyć w parach
- zna postacie z bajek
- rozpoznaje owoce
Metody pracy:
- oglądowa
- podająca
- aktywizująca
Formy pracy:
- indywidualna
- zbiorowa
Środki dydaktyczne
- płyty z nagraniami muzycznymi
- balony
- gazety
- teksty zagadek
- opaski na oczy
- owoce
Przebieg uroczystości:
1. Część wstępna:
- powitanie dzieci przez Panią Dyrektor
- wprowadzenie dzieci z poszczególnych grup na „salę balową”
- rozpoczęcie balu: prowadząca przedstawia wszystkich dzieci, zachęca do wspólnej zabawy i udziału w konkursach.
„Kochane dzieci
Bardzo prosimy
Byście się świetnie
Dzisiaj bawiły
Tańczcie i skaczcie
Figlujcie sobie
Niech Wam zabawa
Wyjdzie na zdrowie”
2. Część druga właściwa
- wspólna zabawa dzieci i nauczycieli przy melodii „Pociąg”
- udział dzieci w konkursach z nagrodami:
• tańce w parach z balonami
Zadaniem dzieci jest jak najdłużej utrzymać balon podczas tańca używając wyłącznie własnych brzuszków.
• Konkurs związany z postaciami z bajek. Będzie polegał na odgadnięciu zagadek i podaniu tytułu bajki o jakiej jest mowa.
Posłuchajcie:
1.Co to za dziewczynka
Twarz biała jak śnieżynka
Krasnoludki ją kochają
Przed złą macochą ukrywają. KRÓLEWNA ŚNIEŻKA
Dziewczynka ta zamieszkała w chatce, gdzie jest 7 małych łóżeczek, 7 małych miseczek, 7 małych krzesełek.
2. Co to za niezwykła ryba
czarodziejską moc spełniania życzeń skrywa? ZŁOTA RYBKA
3. Gdy mama ją do babci posłała
Wilka w lesie spotkała. CZERWONY KAPTUREK
4. Mieszka w wielkim lodowym pałacu. KRÓLOWA ŚNIEGU
5. Są malutkie i bardzo pracowite. Noszą czerwone ubranka. KRASNOLUDKI
6. Mieszkała w chatce z piernika . Bali się jej Jaś i Małgosia. BABA-JAGA
7. W jakiej bajce kot mówił ludzkim głosem? KOT W BUTACH
8. Pulchny niedźwiadek , który lubi miód?
Jego przyjaciółmi są: Tygrysek, Królik, Prosiaczek, Osiołek, Pan Sowa, Kangurzyca i Maleństwo. KUBUŚ PUCHATEK
9. Drewniany chłopczyk, któremu rósł nos jak kłamał? PINOKIO
10. Ariel jest córką władcy mórz. Dziewczynka ta ma ogon. MAŁA SYRENKA
- Zabawa przy melodii „Kaczuszki”
- Udział dzieci w kolejnych konkursach z nagrodami:
• Taniec na gazecie - dzieci w parach tańczą na gazecie w przerwie muzycznej arkusz zginają na pół. Wygrywa ta para, która najdłużej utrzyma się na „lodowej tafli”
• Co to za owoc? - dzieci mają zasłonięte oczy opaską i rękoma rozpoznają owoc np. jabłko, gruszka, pomarańcza, banan, kiwi, winogron, mandarynka
• - Taniec w kółeczkach, w środku maluszki na zewnątrz starsze dzieci przy melodii „Smerfy”
- Zaproszenie przez dzieci Mikołaja słowami rymowanki „Mikołaju, Mikołaju przyjdź do nas”
- Wejście Mikołaja i powitanie go przez Panią Dyrektor
- Wręczenie paczek przez Mikołaja oraz wykonanie wspólnych zdjęć
- Wspólna zabawa dzieci z Mikołajem
3. Część końcowa
- Pożegnanie przez dzieci Mikołaja
- Podziękowanie przez Panią Dyrektor dzieciom za udział we wspólnej zabawie podczas balu karnawałowego
- Pożegnanie dzieci
Opracowała i przeprowadziła: Wioletta Kapusta