SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH PRZEPROWADZONY
W GRUPIE I - „ŻABKI” W DNIU 25.06.2018r.
TEMAT ZAJĘĆ: „Kolorowe muszelki”- segregowanie muszelek ze względu na dwie cechy: kolor i kształt.
CELE GŁÓWNE:
– rozwijanie umiejętności segregowania ze względu na kolor i kształt;
– doskonalenie umiejętności poprawnego przeliczania w zakresie 3.
CELE OPERACYJNE:
Dziecko :
– uważnie słucha treści wiersza;
–potrafi odpowiadać na pytania dotyczące treści utworu;
- umie liczyć liczebnikami głównymi w zakresie 3
- zna podstawowe kolory;
– aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
- słucha poleceń nauczyciela;
METODY:
– słowna ;
– pokazowa;
– działań praktycznych
FORMY:
-zbiorowa
-praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Ilustracje morza, treść wiersza, tamburyn, szablony muszelek, wycięte muszelki z kolorowego papieru do zabawy matematycznej, koperty, prawdziwe muszle, 3 koszyczki, kredki świecowe.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Przywitanie z dziećmi piosenką „Witam Was”.
Witam Was, witam Was
Zaczynamy bo już czas.
Jestem ja, jesteście Wy
Raz, dwa, trzy.
2. Rozmowa na temat wakacji nad wodą. Prezentacja zdjęć przedstawiająca morze i dzieci zbierające muszelki.
3. Pokaz muszelek przyniesionych przez nauczyciela. Poznanie ich za pomocą zmysłów. Dzieci dzielą się spostrzeżeniami na temat ich wyglądu, przykładają do ucha, określają kolor oraz to, jakie są w dotyku.
4.Wysłuchanie wiersza Doroty Gellner „Muszelki”.
„Muszelki”
Muszelki są piękne w kreseczki Ta z czarnym paseczkiem,
Muszelki są różne. tęczowe lub nie- ta z kropką świetlistą,
Spiczaste i płaskie, tu śmieje się jedna, ten, kto je zbudował,
okrągłe, podłużne, tam śmieją się dwie! był wielkim artystą!
w kropeczki,
5.Rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza:
• O czym jest mowa w wierszu?
• Jak wyglądały muszelki?
• Gdzie można je spotkać?
• Jakiego koloru mogą być?
6. Zabawa ruchowa: „Zbieramy muszelki”. Nauczyciel gra na instrumencie perkusyjnym, dzieci spacerują po plaży. Gdy nauczyciel przestaje grać zbierają muszelki do koszyka.
7. Zabawa matematyczna „Segregujemy muszelki”. Nauczyciel rozdaje dzieciom koperty z obrazkami muszelek o różnych kształtach i w różnych kolorach. Zadaniem dzieci jest posegregować obrazki w takim samym kolorze do odpowiednich koszyków. Następnie należy posegregować muszelki w takim samym kształcie do odpowiednich koszyków.
8.Wykonanie pracy plastycznej ( po obiedzie)
• Pokolorowanie muszelek kredkami świecowymi- zwrócenie uwagi na estetykę wykonanej pracy.
9. Podsumowanie i zakończenie zajęć. Dzieci odpowiadają na pytania: co ważnego zapamiętały z zajęć, o czym mówiliśmy. Podziękowanie za zajęcia i wspólną zabawę.
Opracowała i przeprowadziła: Wioletta Kapusta