Numer: 42391
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Kolorowe pisanki

SCENARIUSZ ZAJĘĆ HOSPITOWANYCH PRZEPROWADZONY
W GRUPIE II- „MUCHOMORKI” W DNIU 17.04.2019r.

TEMAT ZAJĘĆ: „Kolorowe pisanki”

CELE GŁÓWNE:
- zapoznanie z tradycją Świat Wielkanocnych (ozdabianie jaj);
- kształtowanie wrażliwości estetycznej;
CELE OPERACYJNE:
Dziecko :
- uważnie słucha treści wiersza;
- potrafi odpowiadać na pytania dotyczące treści utworu;
- liczy liczebnikami porządkowymi w zakresie 5;
- potrafi wyklejać szablon pisanki gotowymi elementami z kolorowego papieru;
- aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych;
- słucha poleceń nauczyciela;
- śpiewa piosenki;
- zna tradycje wielkanocne związane z ozdabianiem pisanek;
METODY:
– słowna ;
– pokazowa;
– działań praktycznych
FORMY:
-zbiorowa
-praca indywidualna
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: Treść wiersza, słowa piosenki, tamburyn, różnorodne sylwety jaj wielkanocnych, kontury pisanek, wycięte elementy z kolorowego papieru, koszyczek wielkanocny, klej, płyta CD z nagraniem piosenki.
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Przywitanie z dziećmi piosenką „Witam Was”.
Witam Was, witam Was
Zaczynamy bo już czas.
Jestem ja, jesteście Wy
Raz, dwa, trzy.
2. Wysłuchanie wiersza Krystyny Parnowskiej – Różyckiej „Pisanki”.

„Pisanki, pisanki”
Pisanki, pisanki, jajka malowane,
nie ma Wielkanocy bez barwnych pisanek.
Pisanki, pisanki jajka kolorowe,
na nich malowane bajki pisankowe.
Na jednej kogucik, a na drugiej słońce,
śmieją się na trzeciej laleczki tańczące.
Na czwartej kwiatuszki, a na piątej gwiazdki,
na każdej pisance piękne opowiastki.

3.Rozmowa z dziećmi na temat treści wiersza:
• O czym jest mowa w wierszu?
• Jak ozdobione były pisanki?
• Co było na pierwszej pisance, drugiej, trzeciej, czwartej, piątej?
• Na jakie święta robi się pisanki?
• Co się robi z tymi pisankami?
4. Przeliczanie liczebnikami porządkowymi w zakresie 5.
5. Wspólne śpiewanie w kole piosenki „Pisanki, pisanki”- zabawa relaksująca.
6. Zabawa ruchowa: „Zbieramy jajka (pisanki)”. Nauczyciel gra na instrumencie perkusyjnym, dzieci spacerują po trawie. Gdy nauczyciel przestaje grać zbierają jajka (pisanki) do koszyka.
7.Wykonanie pracy plastycznej.
• Wyklejenie szablonu pisanki gotowymi elementami z kolorowego papieru- zwrócenie uwagi na estetykę wykonanej pracy.
8. Podsumowanie i zakończenie zajęć. Dzieci odpowiadają na pytania: co ważnego zapamiętały z zajęć, o czym mówiliśmy, o jakich świętach jest mowa. Pamiętajcie, że w Wielką Sobotę idziemy z koszyczkiem i pisankami do Kościoła, żeby poświęcić pokarm. Podziękowanie za zajęcia i wspólną zabawę.

Opracowała i przeprowadziła: Wioletta Kapusta

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.