Scenariusz zajęć koleżeńskich w grupie dzieci 6-letnich ”Motylki”
Data: 23.09.2019r.
Uczestnicy: grupa 6-latki „Motylki”, grupa 5-latki „Kwiatuszki”
Prowadzący: Monika Kmiecik
Temat: Nasza przyjaciółka Marchewka – obchody „Pomarańczowego dnia”
Cele ogólne:
-promowanie zdrowego stylu życia - uświadamianie dzieciom znaczenia spożywania warzyw dla zdrowia
Cele operacyjne (dziecko):
-wie, skąd pochodzi marchewka
-potrafi wskazać korzeń, owoc, łodygę i natkę
-uważnie ogląda film i odpowiada na pytania dotyczące jego treści
-wie, jakie potrawy można przygotować z marchewki
-pamięta o zachowaniu higieny oraz zasadach bezpieczeństwa podczas pracy w kuchni.
-czerpie radość z uczestnictwa w zabawach integracyjnych, ruchowych
-uważnie słucha poleceń nauczyciela i wykonuje je
Metody:
podające: opowiadanie, pogadanka, opis
eksponujące: film
czynne: zadania stawiane dziecku
zabawy organizowane
Formy:
zbiorowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: ekran multimedialny, zasoby multimedialne - film animowany „Dzień Marchewki” (https://www.youtube.com/watch?v=znW1dzkvgFs), list od Marchewki, pomarańczowe balony, piosenka „Na marchewki urodziny”, produkty potrzebne do przygotowania ciasta marchewkowego, przybory kuchenne i sprzęt agd (mikser, szatkownica)
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integracyjna „Witam wszystkich, którzy...”
Nauczyciel wita zgromadzone dzieci podając pewne stwierdzenia. Dziecko, którego stwierdzenie dotyczy macha ręką do pozostałych, np. Witam wszystkich, którzy:
-mają na sobie coś pomarańczowego
-lubią chodzić do przedszkola
-mają brata, itp.
2. Wprowadzenie do tematu zajęć. Odczytanie przez nauczyciela listu od Marchewki
,,Dzisiaj obchodzę swoje kolejne urodziny w waszym przedszkolu - ŚWIĘTO MARCHEWKI. Cieszę się, że skorzystaliście z mojego zaproszenia i tak pięknie wystrojeni przybyliście. Mam nadzieję, że nasze wspólne świętowanie da nam dużą dawkę witamin i śmiechu. Wierzę również,
że po dzisiejszym spotkaniu będziecie o mnie pamiętać, bo ja jestem pyszna
i zdrowa.
Wasza pomarańczowa przyjaciółka – MARCHEWKA
3. Co wiemy o marchewce? - przedstawienie przez nauczyciela krótkiej informacji pochodzenia marchewki
Marchew prawdopodobniej pochodzi z Chin. Pojawiają się jej różne odmiany, dawniej popularna była nie tylko pomarańczowa marchew, ale także biała, czerwona, żółta, a nawet fioletowa. Jednak obecnie na świecie najbardziej znana jest marchew w kolorze pomarańczowym. Marchew jest bardzo zdrowym warzywem, które zawiera dużo witamin i składników odżywczych. Obecnie znana nam odmiana marchewki powstała w Holandii, a stamtąd przywędrowała do Polski.
4. Jak zbudowana jest marchewka?– zabawa badawcza.
Nazywanie poszczególnych części (nać, łodyga, korzeń) i opisywanie ich wyglądu.
5. Projekcja filmu animowanego „Dzień Marchewki”.
6. Rozmowa z dziećmi na temat filmu. Udzielanie odpowiedzi na pytania:
Jaki kolor ma marchewka?
Czy marchewka to owoc, czy warzywo?
Czy marchewka rośnie na drzewie?
Dlaczego powinniśmy zjadać dużo marchewki?
7.„Pomarańczowy taniec” -zabawa ruchowa z balonami przy piosence „Na marchewki urodziny”
Dzieci tańczą w parach i utrzymują pomiędzy sobą balonik częściami ciała wskazanymi przez nauczyciela, np. brzuchem, plecami, czołami, itp)
8. „Marchewkowe dania” - rozmowa w oparciu o ilustracje potraw oraz doświadczenia własne dzieci.
9. Przygotowanie ciasta marchewkowego – zapoznanie dzieci z przepisem, współudział dzieci w przygotowaniach np. odmierzanie właściwych ilości, liczenie jajek, tarcie marchewki.
10. Degustacja ciasta marchewkowego.
11. Podziękowanie za udział w zajęciach.