Numer: 42370
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Od ziarenka do bochenka

Projekt edukacyjny ,, od ziarenka do bochenka’’

Scenariusz zajęć prowadzonych w oparciu o dary F. Froebla
Opracowanie i prowadzenie : Lidia Florek

Temat : Jak chleb zamienił się w kamień – rozmowa w oparciu o legendę oraz działania praktyczne dzieci

Cele ogólne :
 rozwijanie tolerancji i akceptacji w odmienności drugiego człowieka
 rozwijanie wrażliwości na potrzeby innych
 rozwijanie umiejętności słuchania ze zrozumieniem i wypowiadania się na podany temat
 doskonalenie koncentracji / w tym procesów uwagi, pamięci roboczej i długotrwałej/
 kształtowanie umiejętności dokonywania oceny szacunkowej i rzeczywistej w oparciu o narzędzia takie jak waga
 rozwijanie kompetencji społecznych podczas współpracy w małych zespołach zadaniowych

Cele szczegółowe : Dziecko:
 zwraca uwagę na indywidualne, czasami odmienne potrzeby innych osób
 okazuje szacunek i życzliwość wobec innych oczekując na swoją kolejność podczas wypowiadania się na forum grupy
 eksperymentuje, formułuje wnioski na podstawie obserwacji oraz własnych działań praktycznych
 potrafi wypowiadać się pełnymi zdaniami i w sposób logiczny uzasadniać wypowiedź
 ocenia na oko oraz odczytując pomiary na wadze szalkowej i kuchennej, / szacuje , przewiduje , dokonuje pomiaru/ ważenia/ przedmiotów

Metody :
 podające: słuchanie opowiadania, wiersza, piosenki, instrukcji nauczyciela
 poszukujące: formułowanie rozwiązań, manipulowanie odważnikami oraz przedmiotami na wadze szalkowej i kuchennej
 ekspresyjne: zabawa muzyczno-ruchowa ,, pieczywo’’
 praktycznego działania: granie na instrumentach, śpiewanie piosenki, ważenie na prowizorycznej wadze szalkowej, wykonywanie zadań w karcie pracy, ugniatanie ciasta na pieczywo

Formy : indywidualna, zbiorowa

Pomoce : legenda ,, Jak chleb w kamień się zamienił’’ W: Bajarz Polski – M Berowska, M. Grądzka; dary Froebla - ilustrujące przebieg zdarzeń w legendzie; woreczek badawczy, kamień, chleb, zboże; zakupy w 1 koszyku: chleb, marchew, bułeczka, zakupy w 2 koszyku: chleb, jabłko, dwie bułeczki, inne przedmioty do ważenia

Przebieg: Poranne koło
1. Piosenka nawołująca: Mało nas, Mało nas do pieczenia chleba, jeszcze nam , jeszcze nam Zuzi tu potrzeba.../ do momentu kiedy wszystkie dzieci nie isuadą na dywanie w kole / alternatywnie/
2. Wędrująca piłeczka- powitanie:

• Rymowanka:
Piłka wkoło wędruje
W moich rękach dobrze się czuje
Teraz chwilę odpoczywa
W czyich rękach się ukrywa?

• Piosenka:
Hello Gosia, hello Gosia
how are you how are you
very nice to see you
I like you !!!

3. Nauczyciel przedstawia w teatrzyku stolikowym / dary Froebla/ legend ilustrując ją rekwizytami z darów Froebla , oraz woreczek badawczy, kamień, chleb, mąka, zboże, pieczywo, itp. N. manipuluje przedmiotami podczas snucia legendy.

Legenda:
Pewnej nocy przyszedł straszny mróz i zniszczył ludziom całe zapasy jedzenia.
Gdy wreszcie nadeszła mocno spóźniona wiosna i wielkie śniegi zaczęły topnieć, powódź zabrała ludziom wszystko co zdołali ocalić. W całej okolicy nie było zboża ani ziemniaków, zabrakło też chleba i kaszy. W domach zapanował głód. Ale najtrudniej było ubogiej kobiecie-wdowie, której dzieci wciąż wołały: mamo jeść, mamo jeść !!!
Niektórym gospodarzom działo się lepiej ponieważ mieli ukryte drobne pieniądze
i cenne drobiazgi , które mogli wymienić na chleb. Chodzili wiec na targ do pobliskiej Oliwy – miasta, i wracali z cennym bochenkiem chleba albo z workiem maki.
Ale biedna kobieta nie miała nic do sprzedania a nie mogąc też słuchać płaczu swoich głodnych dzieci wyszła na drogę, żeby poszukać pracy lub prosić litościwych ludzi o pomoc.
Niedaleko swojej chaty spotkała swojego sąsiada, bardzo bogatego gospodarza, który szedł na targ niosąc w worku wielko bochen chleba. Bochen był tak wielki
i ciężki, gospodarz co chwila musiał się zatrzymywać i wycierać pot z czoła. Gospodarz postanowił zamienić bochen chleba na wór kaszy a potem ugotować ją ze skwarkami i wszystko zjeść tak aby inni mu zazdrościli. Myślał tak ponieważ był
z natury bardzo chciwy.
Uboga kobieta nieśmiało podeszła do niego i poprosiła : - Dobry gospodarzu podziel się ze mną chlebem , który niesiesz, błagała. - Mam w domu głodne dzieci. Ulituj się nad nimi! Jednak gospodarz tylko przyspieszył kroku bo nie chciał się dzielić chlebem i od niechcenia odpowiedział:- Nie niosę chleb tylko kamień! I szybko się oddalił. Zrozpaczona kobieta uniosła ręce do góry i powiedziała:- Jeśli nie masz serca, to niech ten chleb naprawdę stanie się kamieniem !
Skąpy gospodarz nawet się nie odwrócił i udał że nie słyszy. I próbował maszerować szybciej, ale po jakimś czasie poczuł, ze jakoś trudniej mu się idzie. Bochen chleba stawał się coraz cięższy: - Co tu sie dzieje ?!, pomyślał przystając co chwilę
z powodu wielkiego ciężaru. Odwinął chleb a tu się okazało ze to nie był już chleb tylko wielki kamień !!! Wielki ciężki głaz nienadający się do niczego!!! Domyślił się, że to była nauczka od samego Pana Boga. Zawstydził się i prędko wrócił do domu. Kazał żonie ugotować gęstej zupy, sosu, ziemniaków i kapusty i zaprosił wdowę i jej dzieci na porządny obiad. Potem podzieli się z nią tym co miał. I przyrzekł, że zawsze będzie jej pomagał i że nigdy więcej nie odmówi pomocy potrzebującym. Po roku zamieniony w kamień bochen chleba zaniósł gospodarz do kościoła w Oliwie
i ofiarował na wzmocnienie murów. Jest on tam do dziś i ma wszystkim przypominać o tym, że trzeba być dobrym i litościwym dla potrzebujących
i biednych.
4. Rozmowa nauczyciela z dziećmi:
 kto wystąpił w legendzie ?
 kto to jest wdowa?
 Dlaczego wdowa i jej dzieci nie miały co jeść?
 Gdzie ludzie kupowali produkty żywnościowe?
 Co najczęściej kupowali? Kogo wdowa poprosiła o pomoc?
 Co gospodarz niósł?
 Co chciał z nim zrobić?
 O co poprosiła wdowa?
 Jak zachował się sąsiad?
 Co się stało potem?
 Czego uczy nas ta historia?
Co znaczy powiedzenie: ciężki jak kamień, lekki jak piórko ?
5. Waga podstawowe informacje
 N: w co zamienił się chleb? / kamień/
 N: jak poczuł tą zmianę gospodarz?/ poczuł się zmęczony ciężarem/
 N: czy kamień jest cięższy od chleba? / wielkość kamienia, wielkość chleba/
 Jak można sprawdzić co jest ciężkie a co lekkie? / waga/
 Do czego jest potrzeba waga?
 Jakie znacie wagi?
 Czy w waszym domu też są wagi i do czego służą?
 Czy wiecie jak można zrobić sobie samemu wagę ?
 Czy w naszym ogrodzie jest urządzenie, które przypomina wagę ?/ huśtawka/

6. Ważenie: należy wykorzystać przedmioty z darów Froebla oraz naturalne eksponaty z kącika przyrody.
Porównywanie/ szacowanie:
• Kilogram mąki i chleb, kamień i chleb, chleb i bułka, klocek walec – klocek sześcian, lalka- miś, piórko- kamyczek/ kółeczko, piłka lekarska- piłka gumowa
Równoważenie: ważenie.
• Jeden duży klocek sześcienny – ile małych klocków sześciennych, jedno kółeczko- ile małych kółeczek, zakupy Zuzi / nr 1/ – zakupy Pawła / nr 2/, piórko - .
7. Zabawy logiczne z elementem ruchu: Tak- Nie / przechodzimy po cichu do znaku, który wg was jest prawdziwy: odczytywanie zdania: Umiem ważyć
 słoń jest tak samo ciężki jak wieloryb /u-/
 10 piętrowy dom jest tak samo ciężki 1- rodzinny /- miem /
 dynia jest cięższa od jabłka / wa-/
 jabłko jest lżejsze od śliwki / żyć/
8. Formowanie słonego ciasta z masy solnej / praca samodzielna/ - indywidualna , formowanie modeli pieczywa do przedszkolnej piekarni. Wykorzystanie w zabawach tematycznych. Ważenie produktów.
9. Malowanie po śladach z mąki. / tacki z rodzajami maki/
10. Układanie mandali z ziaren zboża na podkładzie z plasteliny

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.