Scenariusz zajęć
Grupa: 5- latki
Prowadząca: Monika Węglarska
Czas: 60 min
Temat kompleksowy: Podróż do Francji.
Cele ogólne:
- przyswojenie podstawowych wiadomości nt Francji
- doskonalenie pamięci wzrokowej
- inscenizowanie opowieści ruchowej wcześniej umówionymi gestami odpowiednio do przydzielonej roli;
- doskonalenie zmysłu dotyku
- rozwijanie wyobraźni i kreatywności
- doskonalenie umiejętności wchodzenia w rolę
- rozwijanie umiejętności współpracy w grupie
Cele szczegółowe:
Dziecko:
- zna położenie Francji na mapie
-potrafi zapamiętać i odnaleźć dwa takie same obrazki
-potrafi nazwać francuskie symbole np.: francuska flaga francuska, Luwr, Łuk Triumfalny
-potrafi rozpoznać za pomocą dotyku ubrania np.: spodnie, spódnica
- potrafi wcielić się w role modela lub modelki
- potrafi współpracować w grupie
-potrafi zainscenizować opowieść ruchową wcześniej umówionymi gestami przydzielonymi do odpowiedniej roli
- czerpie radość podczas zabawy
Metody pracy:
- metody słowne;
- metody oglądowe;
- metody praktyczne.
Formy pracy:
- Zbiorowa
- Grupowa
- Indywidualna
Środki dydaktyczne:
- płyta CD
- odtwarzacz
- mapa Europy
- obrazki związane z Francją: Łuk Triumfalny, wieża Eiffla, francuska flaga, Luwr
- emblematy z wilkiem, babcią, leśniczym i Czerwonym Kapturkiem
- bajka o Czerwonym Kapturku
- worek
- ubrania: kapelusz, spódnica, bluzka, spodnie
Przebieg zajęć:
1. „Lot samolotem”– zabawa integracyjna. Zaproszenie dzieci na wycieczkę do Francji. Przy muzyce dzieci naśladują lot samolotem.
2. „Dokąd na wycieczkę” – Wyszukanie na mapie Europy Francji.
3. „Francuskie memory” – zabawa wzrokowo – pamięciowa. Zadaniem dzieci jest odnalezienie par obrazków oraz rozpoznanie francuskich zabytków.
4. „Bajka o Czerwonym Kapturku” – opowieść ruchowa. Dzieci wcielają się w postać przyklejoną na bluzeczce. W czasie czytania przez nauczycielkę opowiadania, gdy pojawi się nazwa ich postaci, reagują w ustalony wcześniej sposób.
5. „Jakie to ubranie” – zabawa sensoryczna. Dzieci rozpoznają ubrania za pomocą dotyku.
6. „Pokaz mody” –zabawa w zespołach rodzicami. Rodzice pomagają dzieciom przebrać się w stroje. Następnie dzieci wcielają się w rolę modeli i modelek.
7. Podziękowanie dzieciom za wspólną zabawę.