Numer: 42358
Przesłano:
Dział: Przedszkole

Pada deszcz. Zajęcia z elementami muzykoterapii

SCENARIUSZ ZAJĘCIA MUZYKOTERAPEUTYCZNEGO DLA DZIECI 3 LETNICH

TEMAT ZAJĘCIA: Pada deszcz

CELE OGÓLNE:
Uczestniczy aktywnie w zabawach rytmicznych
Respektuje prawa i obowiązki

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Rozpoznaje i nazywa instrumenty I
Naśladuje przy pomocy odgłosy natury
Rozróżnia dynamikę o różnym natężeniu
Naśladuje ruchem proste czynności
Wykonuje kierowane do niego prośby i polecenia

METODY:
• Czynna: zadania stawiane do wykonania
• Słowna: rozmowa
• Oglądowa: pokaz
• Elem. M. Bogdanowicz „Zabawy wspomagające rozwój”
• Elem. W. Sherborne
• Elem. P. Dennisona
• Elem. treningu autogennego J. H. Schultza

FORMY:
• Zbiorowa
• Grupowa
• Indywidualna

CZAS TRWANIA: ok. 15-20 min.

PRZEBIEG ZAJĘCIA:

Odreagowanie
Zabawa ruchowa „Burza” kiedy słychać piosenkę dzieci poruszają się w jej rytm po sali na przerwę w muzyce – nastaje burza – głośno klaszczą w ręce i tupią nogami
Piosenka „Pada deszczyk”

Ćw. oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x

Zrytmizowanie:
Ilustrowanie stanu pogody - gra na instrumentach:
• mały deszczyk – grają grzechotki (obrazek 2 krople wody)
• duży deszcz – kołatki (obrazek 4 krople wody)
• ulewa – tamburyna ( obrazek 10 kropli wody)
• burza - grzmoty – talerze (obrazek błyskawicy) Instrumenty: grzechotki,
kołatki, tamburyna, talerze

Obrazki: małego deszczyku, dużego deszczu, ulewy, burzy
Zabawa „Pogoda” - nauczyciel pokazuje odpowiednie obrazki z stanem pogody:
• mały deszczyk (obrazek 2 krople wody) – uderzanie palcami o podłogę
• duży deszcz (obrazek 4 krople wody) – uderzanie dłońmi o podłogę
• ulewa ( obrazek 10 kropli wody) – tupanie nogami
• grzmoty ( obrazek błyskawicy) – klaśnięcie w dłonie Obrazki: małego deszczyku, dużego deszczu, ulewy, burzy
Zabawa „Echo rytmiczne” naśladowanie odgłosów burzy, deszczu:
Chlap, chlup, bum, bam, kapu – kap, bach

Zabawa ruchowa z dzwoneczkami przy piosence „Deszczyk” dzieci zakładają na ręce dzwoneczki, poruszają się w rym muzyki w parach. Na przerwę w muzyce mówią rytmicznie (z podziałem na sylaby) z równoczesnym klaskaniem „Pa-da deszcz” 2x
Piosenka „Kałużowy deszcz”
Dzwoneczki

Uwrażliwienie
Ilustrowanie ruchem opowiadania
Pewnego dnia przez cały dzień padał deszcz. Pomimo tego dzieci postanowiły wybrać się na spacer. Ubrały kalosze i peleryny (naśladują ubieranie się). Wzięły też ze sobą piękne kolorowe parasole (zabranie obręczy). Kiedy dzieci wyszły na pole rozłożyły parasole i trzymały je wysoko nad głową (obręcze trzymane nad głową). Spacerowały... (spacer po sali). Ojej, nagle dzieci zatrzymały się przed ponieważ przed mini była wielka kałuża. Musiały ją przeskoczyć (skok).... Hop... udało się! Można spacerować dalej (spacer po sali). Nagle zerwał się ogromny wiatr i zaczął wyrywać dzieciom parasole z rąk (delikatne skłony boczne z uniesionymi rękami z obręczą nad głową). Nagle rozległ się grzmot (uderzenie talerza) – dzieci uciekły pod dach pobliskiego domu (bieg w określone miejsce na sali – pod okno). Nagle zapadła cisza burza ustała i nagle zza chmur wyjrzało słoneczko, dzieci mogły udać się na spacer (Piosenka ”Słoneczko”)
Muzyka relaksacyjna - Harmonia i odprężenie - "Taniec Aidy", Piosenka ”Słoneczko”

Zabawa ruchowa „Jesienny wiatr”
Dzieci dzielimy na 2 grupy: wiatr (wstążki) oraz krople deszczu (pompony). Gdy słychać powolną muzykę poruszają się tylko powoli wstążki, gdy słychać szybką muzykę poruszają się tylko szybko, szybkie ruch wykonują także pompony.
Muzyka „Szybko-wolno”
Ćw. oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem, wydech ustami 3 x

Relaksacja
Opowiadani relaksacyjne „Różowa chmurka”
„A teraz wyobraźmy sobie, że jest ciepły, słoneczny dzień. Niech ci się wydaje, że leżysz na różowej chmurze. Całe twoje ciało miękko na niej spoczywa. Wszystkie części ciała toną w chmurze i żadna nie musi nic robić, bo chmura przytrzymuje ją w powietrzu. Leżysz i łagodnie płyniesz z chmurą. Wieje lekki, chłodzący twoje skronie wiatr. Nad tobą w górze słońce rozlewa swe ciepłe, jasne promienie na cały świat wokół nas. Dobrze ci jest. Chmura unosi cię, kołysze. Niesie w przestworza. Wsłuchujesz się w muzykę, która cię unosi, płyniesz. Wsłuchaj się w ciszę, wtop się w nią.

Stopniowo wracamy do rzeczywistości. Delikatnie poruszamy palcami rąk, powoli siadamy i głęboko oddychamy.
Muzyka relaksacyjna - Harmonia i odprężenie - "Księżyc nad jeziorem"

Aktywizacja
„Energetyczne ziewanie” (ćw. P. Dennisona ) – dzieci delikatnie masują czubkami palców mięśnie twarzy w okolicy kości policzkowych i ziewają, przeciągają się

Ćwiczenia oddechowe – dzieci siedzą na dywanie, robią wdech nosem wydech ustami 3x

Zakończenie:
Określenie swojego nastroju za pomocą otrzymanej minki
Minki: wesołe i smutne

O nas | Reklama | Kontakt
Redakcja serwisu nie ponosi odpowiedzialności za treść publikacji, ogłoszeń oraz reklam.
Copyright © 2002-2024 Edux.pl
| Polityka prywatności | Wszystkie prawa zastrzeżone.
Prawa autorskie do publikacji posiadają autorzy tekstów.