Scenariusz zajęć dydaktycznych
Temat zajęć: „Passiflora , kiwano i pitaja – trudne w wymowie, ciekawe z wyglądu , smaczne od środka. Doskonalenie wiedzy dotyczącej owoców egzotycznych i kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania owoców za pomocą stymulacji sensorycznej .
Grupa wiekowa: 6- latki
Cele ogólne:
• Kształtowanie umiejętności rozpoznawania i nazywania owoców z podziałem na egzotyczne i krajowe;
• Doskonalenie stymulacji polisensorycznej - gromadzenie nowych doświadczeń za pomocą zmysłów;
• Kształtowanie umiejętności współpracy zespołowej;
Cele szczegółowe:
Dziecko:
• Rozpoznaje i nazywa owoce;
• Bada budowę owoców, dostrzega różnice i podobieństwa;
• Przyporządkowuje napis do poszczególnych owoców;
• Poznaje wartości smakowe, zapachowe, zdrowotne poznanych owoców;
• Podejmuje próby czytania wyrazów;
• Przyporządkowuje owoc do danego państwa;
• Wyszukuje dane państwo na mapie świata;
• Wyodrębnia podzbiory w zbiorze;
• Szacuje ilość przedmiotów w zbiorze;
Środki dydaktyczne:
• Okazy owoców egzotycznych i krajowych;
• Dwa koszyki wiklinowe;
• Puzzle , obrazek do złożenia
• Mapa świata;
• Kolorowe pineski,
• Nóż, talerzyki, wykałaczki, deski do krojenia
• Chusta, zatyczki do nosa
Metody pracy z dziećmi:
Metoda aktywizująca:
• metoda twórczego myślenia J. Osborne – „Burza mózgów”
Metody słowne:
• rozmowa;
• zagadka;
• objaśnienia i instrukcje
Metody czynne:
• zadań stawianych dziecku;
• samodzielnych doświadczeń i eksperymentów;
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
1.Nauczyciel zaprasza dzieci do rozwiązania zagadki, kto będzie bohaterem dzisiejszych zajęć. Zadaniem dzieci jest ułożenie dużych puzzli w obrazek (plakat owoców).
2.Następnie nauczyciel prezentuje dzieciom owoce ( jabłko, banan, mango, truskawka, borówka, śliwki, kiwi, awokado, litchi, pitaja, granadilla, passiflora, kiwano, gruszka, pomarańcza)
3.Nauczyciel prosi, by każde z dzieci obejrzało dokładnie owoce, sprawdziły ich twardość, zapach, strukturę i ogólny wygląd.
4.Nauczyciel wspólnie z dziećmi rozszyfrowuje nazwy owoców i pomaga w przyporządkowaniu napisów do danego owocu.
5.Następnie nauczyciel prosi o podział owoców które rosną w Polsce (wprowadzenie wyrażenia owoce krajowe ) i zza granicą naszego kraju (wprowadzenie wyrażenia owoce egzotyczne).
6.Kolejno nauczyciel prosi , by dzieci wyszukały na opakowaniach lub naklejkach znajdujących się na owocach nazw państw z których pochodzą. Następnie dzieci i nauczyciel wyszukują dane państwo na dużej mapie świata i zaznaczają pineską (owoc egzotyczny – pineska czerwona, owoc krajowy- pineska zielona).
7.Nauczyciel prosi dzieci , by wybrały 5 owoców , które je najbardziej interesują czy zaciekawiły .Omawia ich pochodzenie, przeznaczenie i wygląd z wykorzystaniem „Encyklopedii owoców mniej znanych”.
8.Nauczyciel zaprasza do eksperymentów z wykorzystaniem poznanych owoców. Dzieci z pomocą nauczyciela badają ich budowę, zaglądają do środka, wyszukują pestki, przeliczają pestki, smakują, obierają ze skórki itp.
9.Nauczyciel zaprasza dzieci do wspólnego przygotowania sałatki owocowej. Przypomina o zasadach higieny i bezpieczeństwa podczas posługiwania się nożem.
10.Nauczyciel zachęca dzieci do wyszukania owoców egzotycznych podczas zakupów z rodzicami i wykorzystanie ulotki informacyjnej , którą rozdaje dzieciom do domu.
Podziękowanie i zakończenie zajęć.