SCENARIUSZ ZAJĘCIA OTWARTEGO DLA RODZICÓW Z ZAKRESU AKTYWNOŚCI JĘZYKOWEJ
GRUPA: 6-latki
Prowadząca: Krystyna Płatek
TEMAT: „Zabawy z literami” – zajęcie z zakresu przygotowania dziecka do czytania.
CELE OPERACYJNE:
- odczytują i rozwiązują zagadki oraz rebusy o tematyce jesiennej,
- rozwiązują krzyżówkę z hasłem,
- odtwarzają swobodnym ruchem nastrój i charakter słuchanej muzyki,
- dokonują analizy i syntezy wyrazów,
- umiejętnie zarządzają czasem przeznaczonym na zabawę na zegarze daltońskim,
- zgodnie współpracują w parach i zespołach,
- dzieci zdolne – prawidłowo wykonują zadanie dodatkowe na komputerze.
Formy pracy: indywidualna, w parach, zespołowa
Metody:
* słowne – rozmowa, śpiew, objaśnienia, polecenia
* czynne – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku
* oglądowe – obserwacja i pokaz, osobisty przykład nauczyciela
* inne – „Odimienna metoda nauki czytania” wg I. Majchrzak, koncepcja planu daltońskiego.
Organizacja zajęcia: sala przedszkolna, praca na dywanie, przy stolikach oraz na stanowisku
komputerowym.
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
1. Wejście przy piosence „Podajmy sobie ręce” – zabawa ruchowo - naśladowcza.
2. „Odkrywanka sylabowa” – uporządkowanie kartoników z sylabami wg podanego kodu (np. koło, kwadrat, trójkąt, prostokąt, trapez, owal) i odczytanie na odwrotnej stronie napisu – tematu zajęć: „ Za/ba/wy z li/te/ra/mi”.
3. Praca przy komputerze – chętne dziecko wykonuje dodatkowe zadanie na komputerze – włącza komputer, otwiera program Paint, rysuje wskazane figury geometryczne za pomocą przybornika, koloruje wg wzoru, podpisuje figury i drukuje. Na koniec zapisuje swój rysunek w folderze „Nasze prace” i zamyka komputer.
4. Rozwiązanie krzyżówki i odczytanie hasła „KASZTAN”.
Chętne dzieci odczytują ZAGADKI do krzyżówki umieszczone w kopertach 1-7:
/zagadki: burak, klon, jabłko, ptaki, koszyk, cebula, kapusta/
5. Zabawa przy piosence „W kasztanowym mieście”.
6. Praca w 4 grupach – zabawa wzbogacająca słownictwo pt. „Pory roku”.
Każda grupa wybiera jedną porę roku. Potem ze zbioru wyrazów wybierają określenia pasujące do danej pory roku, np.
ZIMA – bałwan, łyżwy, narty, sanki, igloo i 2-3 wyrazy nie pasujące
WIOSNA – krokus, bazie, Wielkanoc, pąki, pisanki
LATO – okulary, plaża, muszelki, lody, słońce
JESIEŃ – parasol, ulewa, wiatr, kalosze, kałuża
7. Zabawa „Kolory jesieni” – dzieci losują z koszyka napisy kolorów jesiennych występujących w piosence „Malowała jesień”, odczytują je, wybierają wstążkę z bibuły o odpowiednim kolorze, po czym tańczą do piosenki „Malowała jesień”.
8. „Kolorowe litery” – dzieci wykorzystują wstążki z poprzedniej zabawy – na znak n-lki układają z nich „swoje” litery i kolejno je odczytują lub urządzają „Literowy koncert” (ćwiczenia ortofoniczno-emisyjne) – dzieci śpiewają litery. „Śpiew liter” polega na intonowaniu melodii znanej piosenki na głoskach odpowiadających ułożonym literom.
9. Zabawa „Łowienie zdań” – dzieci siedzą w kole. N-lka wręcza pierwszemu dziecku pudełko z napisami zdań. Na środku dywanu leżą obrazki. Kiedy gra muzyka, dzieci rytmicznie przekazują sobie pudełko. Gdy muzyka cichnie, dziecko trzymające pudełko wyjmuje ze środka jeden napis, odczytuje i kładzie przy odpowiednim obrazku.
10. Zabawa ruchowo – naśladowcza z użyciem gazet przy piosence „Jesienny deszcz”.
11. Podsumowanie zajęcia, omówienie aktywności dzieci, rozdanie dyplomów.