SCENARIUSZ ZAJĘCIA KOLEŻEŃSKIEGO
z zakresu edukacji matematycznej i technologii informatycznej
z wykorzystaniem „Dziecięcej matematyki” E. Gruszczyk-Kolczyńskiej
oraz elementów koncepcji planu daltońskiego
Temat: „W krainie matematyki”
Grupa wiekowa: 6-latki
Prowadząca: Krystyna Płatek
Cele zajęcia: Dzieci:
- orientują się w schemacie własnego ciała i wyznaczają kierunki w przestrzeni z własnego punktu widzenia: w prawo, w lewo, do przodu, do tyłu, itp.,
- poruszają się na płaszczyźnie kartki: do góry, w dół, w prawo, w lewo,
- przekładają rytmy z jednej reprezentacji na drugą, np. ze słuchu na czynność lub odwrotnie,
- liczą w szerokim zakresie w miarę swoich możliwości oraz posługują się cyframi i liczbami 1-10 oraz liczebnikami porządkowymi wg wielkości wzrastającej i malejącej,
- umiejętnie współdziałają i podporządkowują się zasadom podczas grania w grę-ścigankę,
- umiejętnie zarządzają czasem przeznaczonym na zabawę na zegarze daltońskim,
- zgodnie współpracują w parach,
- dzieci zdolne – prawidłowo wykonują zadanie dodatkowe na komputerze.
Formy pracy: indywidualna, w parach, zespołowa
Metody:
* słowne – rozmowa, śpiew, objaśnienia, polecenia
* czynne – samodzielnych doświadczeń, zadań stawianych dziecku
* oglądowe – obserwacja i pokaz, osobisty przykład nauczyciela
* inne – „Dziecięca matematyka” wg E.Gruszczyk-Kolczyńskiej, koncepcja planu daltońskiego.
Organizacja zajęcia: sala przedszkolna, praca na dywanie, przy stolikach oraz na stanowisku
komputerowym.
Przebieg zajęcia:
1. Powitanie z uśmiechem – zabawa integracyjna „Iskierka przyjaźni”
„Iskierkę przyjaźni wypuszczam wkoło
Niech zrobi się dzisiaj każdemu wesoło”.
2. Rozmowa utrwalająca wiadomości przyrodnicze oraz organizację dnia wg koncepcji planu daltońskiego – wizualizacja: „Pory roku”, „Miesiące”, „Kalendarz pogody”, „Dni tygodnia”, „Nasz dzień w przedszkolu”, „Dyżurni”, „Pomocna dłoń”, „Praca w parach” – wybrane dziecko podchodzi do tablicy i odczytuje przedstawione informacje.
3. Zabawa ruchowa „Znajdź kolor dnia” – dzieci biegają po sali przy muzyce, na przerwę odnajdują w sali przedmiot, zabawkę itp., która jest w kolorze oznaczającym dzień w daltońskim kalendarzu tygodnia, np. „Znajdźcie kolor dzisiejszego dnia, jutrzejszego, wczorajszego...” itp.
4. Wprowadzenie do tematu – zagadka - „Rozsypanka cyfrowo – literowa”.
Na lince wiszą pomieszane kartki z liczbami 1-10 i odpowiadającymi im literami, chwilowo zasłoniętymi. N-lka zapowiada, że za chwilę przeniesiemy się do pewnej krainy, a dowiemy się, co to za kraina, jeśli prawidłowo uporządkujemy cyfry od najmniejszej do największej oraz odczytamy utworzone hasło.
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
M A T E M A T Y K A
“Znajdujemy się w Krainie Matematyki. Będziemy szukać niespodzianek, które są ukryte w ponumerowanych pudełkach zawieszonych na wstążkach. Pudełka będziemy otwierać od cyfry największej do najmniejszej.”
* Dzieci odnajdują i kolejno docierają do wszystkich pudełek z numerami, maszerując „Pod dyktando” (np. 2 kroki do przodu, 1 w lewo, itp.)
* Czas wykonywania zadań będzie zaznaczany na „zegarze daltońskim”, a charakter pracy na „sygnalizatorze daltońskim” (czerwony - praca samodzielna w ciszy; żółty – praca w parach lub w grupach; zielony - praca z nauczycielem).
5. Rozwiązywanie zadań „W krainie matematyki” (wg metody Gruszczyk – Kolczyńskiej)
* PUDEŁKO 5
Zabawa z figurami geometrycznymi – „Rozwiąż zagadki i ułóż wybraną figurę na geoplanie”.
Zagadka 1
Mam cztery boki równe parami, chociaż różniące się długościami.
Nie jestem jednak kwadratem, a tylko jego bliskim bratem.
Tak jak on – cztery kąty proste mam, lecz nie jestem taki sam.
Teraz już pewnie poznacie, kogo przed sobą macie.
/prostokąt/
Zagadka 2
Ta magiczna liczba trzy – zawsze towarzyszy mi.
Mam trzy boki i wierzchołki, trzy mam kąty, trzy odcinki.
Twoja buzia mówi mi, że odgadniesz raz, dwa, trzy.
/trójkąt/
Zagadka 3
Powiem tylko: jestem szczery, ujrzysz u mnie boki cztery,
cztery kąty i wierzchołki – obce mi są różne dołki.
Moje boki są równiutkie, a cztery kąty prościutkie.
/kwadrat/
Zagadka 4
Toczę, toczę się wesoło i do wszystkich macham wkoło.
Początku nie mam ani końca, podobne jestem do słońca.
Wszyscy mnie doskonale znacie – myślę, że gotową odpowiedź już macie!
/koło/
ZADANIE DODATKOWE NA KOMPUTERZE – „Włącz komputer, narysuj figury geometryczne za pomocą przybornika, pokoloruj wg wzoru. Zapisz swój rysunek w folderze „Nasze prace”. Zamknij komputer.”
* PUDEŁKO 4
Zabawa w rytmy – „Posłuchaj i ułóż rytm” – dzieci wysłuchują rytm podany przez nauczyciela, np. 2 klaśnięcia, 2 tupnięcia, 1 raz o kolano, po czym w parach układają rytm z figur geometrycznych i go kontynuują (na „dywanikach”).
* Zabawa przy piosence „Boogi – woogi”
* PUDEŁKO 3
Układanie historyjki obrazkowej – „Ułóż historyjkę obrazkową i ponumeruj obrazki”.
Dzieci wspólnie na tablicy układają historyjkę jesienną, numerują obrazki, wymyślają zakończenie i nadają tytuł.
* PUDEŁKO 2
Gra – ściganka – „Rozegraj w parach grę Zbieramy kasztany w parku”.
Dzieci w parach otrzymują planszę do gry - narysowany prosty chodniczek (aleja) z pętelkami (drzewami). Następnie dzieci rozkładają w pętelkach kasztany (od 1-3 sztuk w każdej pętelce). Każdy otrzymuje koszyczek (spodek, pudełko) na kasztany i pionek. Dzieci rzucają przemiennie kostką i przesuwają swoje pionki zgodnie z liczbą wyrzuconych oczek. Jeżeli pionek zatrzyma się na płytce z drzewem, można zebrać kasztany z tego drzewa. Wygrywa ten, kto kończąc wędrówkę po parku zebrał najwięcej kasztanów. Dla sprawdzenia – dzieci przeliczają kasztany i porównują, o ile mają więcej, o ile mniej kasztanów.
* Po zakończeniu gry – dzieci odwracają planszę na drugą stronę i układają dowolną kompozycję w parach „Kasztanowy obrazek”, następnie bawią się przy piosence „W kasztanowym mieście”.
* PUDEŁKO 1
Zabawa graficzna „Narysuj egipski wzór”
Każde dziecko otrzymuje kartkę papieru w kratkę i pisak. Dzieci siadają przy stolikach i rysują szlaczki (początek określa kropka po lewej stronie) wg instrukcji nauczyciela, np. 1 kreska w prawo, 2 w górę, 1 w prawo, 2 w dół, itp. Po podyktowaniu trzech sekwencji wzoru dzieci kończą szlaczek same.
* Po zakończeniu rysowania – dzieci siadają w kole i porównują pracę z prawidłowym wzorem na tablicy.
6. Zabawa przy piosence „Podajmy sobie ręce”.
7. Podsumowanie zajęcia, podziękowanie dzieciom za zabawę, rozdanie znaczków - „Medal matematyka”.
Literatura:
- „Dziecięca matematyka” E. Gruszczyk-Kolczyńska i E. Zielińska, WSiP, Warszawa 1997.
- „Jak nauczyć dzieci sztuki konstruowania gier?” E. Gruszczyk-Kolczyńska i E. Zielińska, WSiP, Warszawa 1999.
- „Pedagogika planu daltońskiego” R. Roehner, H. Wenke, wyd. SOR-MAN, Łódź 2011.