Scenariusz zajęcia z edukacji przyrodniczej dla dzieci 6 letnich .
Temat : Przyrodę znamy i o nią dbamy.
Podstawa programowa:
Obszar 2-sfera emocjonalna pkt 11,
Obszar 3-sfera społeczna pkt 5
Obszar 4-sfera poznawcza pkt 7,11,15,18
Cele ogólne;
-rozbudzanie zainteresowania przyrodą
-kształtowanie pozytywnego stosunku do przyrody
-rozwijanie wrażliwości na jej piękno
-wykorzystanie przyrody do rozwijania kompetencji matematycznych
-doskonalenie współpracy w zespole
-doskonalenie czytania ze zrozumieniem wyrazów , zdań , tekstu dotyczącego przyrody
Cele operacyjne:
- Zna i wymienia nazwy zwierząt mieszkańców łąki /osa , pszczoła ,mrówka, biedronka, konik polny, motyl, żaba ,ślimak, bocian, trzmiel/
-zna i wymienia nazwy roślin charakterystycznych dla łąk/koniczyna ,stokrotka, mak ,chaber, kąkol, bratki polne, mniszek lekarski/
-zna charakterystyczne elementy, które kojarzą się z wiosną/
- wypowiada się na temat przyrody- ma wiadomości
-zna i potrafi interpretować gestem ,naśladować ruchem zjawiska przyrodnicze ,zwierzęta ,wykazuje emocje
-wykazuje swoje kompetencje matematyczne w kontakcie z przyrodą
-potrafi współpracować w zespole wykorzystując swoje umiejętności w zabawach przyrodniczych
-czyta ze zrozumieniem
Metody
• podające: wiersz ,pogadanka , piosenka , wyjaśnienie
• problemowe i aktywizujące: zadania stawiane do wykonania
• operacyjne: drama , improwizacje muzyczno- ruchowe
Forma: praca z całą grupą, indywidualna, indywidualna zróżnicowana, zespołowa
Pomoce –utwór Vivaldiego ,,Cztery pory roku”-Wiosna, odgłosy przyrody –płyta cd, pląsy z CD i pendrive. tablice graficzne ,,Łąka”, obrazki do kodów graficznych, ilustracje wiosennych elementów przyrody, napisy /zdania, wyrazy, tekst /do wyboru dzieci, zielony duży karton, magnesy, papierowa tapeta do malowania wałeczkami i różnymi rodzajami pędzli, farby
Przebieg
1,Zabawa na powitanie –pląs,, Papuga kolorowa”/kra, kra ,kum, kum ,bzy, bzy, cyk ,cyk, kle ,kle, fiu ,fiu
2.,,Odgłosy przyrody” -zagadki słuchowe /szelest liści, szum strumyka, odgłosy żaby, kukułki, deszczu, burzy/
3.Rozmowa na podstawie wiersza D. Gellner ,,Co to jest przyroda”
To drzewa i kwiaty
liście i woda,
motyl nad łąką,
biała stokrotka.
Szanuj przyrodę,
Kochaj przyrodę.
Kwiatom w doniczkach
nie żałuj wody.
Przyroda jest wokół ,wszędzie ją spotkasz.
Ptak rozśpiewany,
gadające świerszcze
Powiedzcie co jeszcze?
Dbaj o trawniki !
Niech koło domu będzie wesoło będzie zielono!
4. Wiosenny obrazek –dopasowywanie wyrazów i obrazków które kojarzą się z wiosną-samodzielny wybór wyrazów, zdań do czytania .Przypinanie tekstu z obrazkiem na zielonym kartonie umieszczonym na tablicy magnetycznej Zdania / To wiosenne kwiaty. To zielone liście. Motyl lata nad łąką. Biedronka jest na listku. Ptaki znoszą jajka. Zielona żabka skacze po trawie. Pada ciepły deszczyk. Na niebie jest kolorowa tęcza. Słonko mocniej grzeje. Jest zielona trawa. Wyrazy: tulipan, żonkil, bratek kubek, żelazko, kot, pies, nasiona, auto, drabina, sosna, motyl, żaba, osa. Tekst/ Wszystko wkoło kwitnie i się zieleni. Jest kolorowo/
5.Pląs ,,Pada deszcz”-szukanie odpowiedzi na pytanie co potrzebne roślinom do życia
6 Mieszkańcy łąki- rozpoznawanie zwierząt i roślin na łące na podstawie tablic graficznych i indywidualnych kodów graficznych /dzieci układają i odczytują kody używając nazw roślin i zwierząt/ Praca w kole na dywanie.
7 Praca w zespołach ,,Majowa łąka” –malowanie farbami przy stolikach. Po skończonej pracy każdy zespół odczytuje uwzględnione elementy wiosennego krajobrazu /w tle muzyka z płyty ,,Dar natury”/.Wygrywa zespół który uwzględnij najwięcej wiosennych elementów.
8 Improwizacja ruchowa dowolna przy muzyce Vivaldiego ,,Wiosna”
9. Podsumowanie –dzieci wybierają listek zielony lub chmurkę