Scenariusz zajęć w grupie dzieci 5-letnich
Temat tygodnia: Rok, roczek
Temat dnia: Cztery pory roku
Cel główny: Obserwowanie i nazywanie cech charakterystycznych dla danych pór roku.
Cele operacyjne: Dziecko: - z uwagą słucha wiersza, analizuje, wyciąga wnioski,
odpowiada na zadane pytania, rozpoznaje podpisy pór roku,
uczestniczy w zabawach muzyczno-ruchowych,
potrafi obserwować zmiany zachodzące w przyrodzie,
próbuje śpiewać piosenkę,
przyporządkowuje elementy charakterystyczne dla danej pory roku.
Formy pracy: - indywidualna
- grupowa
- zespołowa
Metody pracy: oparte na słowie – rozmowa, opis
oparte na obserwacji – pokaz, obserwacja
oparte na działaniu – zadań stawianych dziecku, ćwiczeń
Pomoce dydaktyczne: nagranie piosenki „Cztery pory roku”, ilustracje pór roku, napisy pór roku, obrazki parasoli w kolorowych: zielonym, żółtym, pomarańczowym, niebieskim, szarfy również w tych kolorach, kartki dla dzieci z narysowanym kołem podzielonym na cztery części, ćwiartki koła w 4 kolorach (zielony, żółty, pomarańczowy i niebieski) dla każdego dziecka, obrazki elementów związanych z dana porą roku: narty i bałwan, kwitnące drzewo i bocian, lody i słońce, żółty liść i grzybek.
Literatura: „Nowy rok” – wiersz Heleny Bechlerowej.
Przebieg zajęć:
1. Wprowadzenie do tematu zajęć poprzez słuchanie wiersza Heleny Bechlerowej "Nowy Rok".
Idzie Nowy Rok
lasem, miastem, polem.
Za nim idzie czworo dzieci,
każde z innym parasolem.
Jeden parasol – niby łąka:
kwiaty na nim i biedronka.
A na drugim kłosy żyta,
mak jak płomyk z nich zakwita.
Na tym trzecim nie ma kłosów
ani kwiatów i biedronek,
tylko liście kolorowe -
złote, rude i czerwone.
Czwarty – pięknie haftowany,
srebrne gwiazdki błyszczą na nim.
Idzie Nowy Rok
lasem, miastem, polem ...
Teraz nazwij wszystkie dzieci,
które niosą parasole.
2. Rozmowa na podstawie treści wiersza i ilustracji, np.- Przez jakie miejsca przechodził Rok?
- Ile dzieci szło za nim?
- Co niosły w ręku?
- W jakich kolorach były parasole?
- Z czym mogą nam się one kojarzyć?
- Jakie mamy pory roku? Nazwijmy je.
Dzieci opisują obrazki pór roku, wskazują cechy charakterystyczne dla danej pory roku. Po prezentacji wyrazów do globalnego czytania (WIOSNA, LATO, JESIEŃ, ZIMA), próbują odczytywać napisy pór roku, dopasowują je do obrazków kolorowych parasoli, jak też elementy pasujące do danej pory roku, o których była mowa w wierszu.
3. Zabawa muzyczno-ruchowa "Pory roku". Dzieci dostają szarfy w czterech kolorach: żółtym, czerwonym, zielonym i niebieskim. N. wyjaśnia, że są to kolory pór roku: wiosna – zielony, lato – żółty, jesień – czerwony, zima – niebieski. N. umawia się z dziećmi, że na hasło WIOSNA - dzieci z zielonymi szarfami skaczą jak piłeczki, LATO - biegną w miejscu, JESIEŃ - robią przysiady, ZIMA - kładą się na dywanie. Dzieci poruszają się w dowolny sposób po sali w rytmie piosenki "Cztery pory roku". Gdy muzyka cichnie dzieci się zatrzymują, N. wymienia dowolną porę roku, np. WIOSNA i dzieci z szarfami zielonymi wykonują dane ćwiczenie. Pozostałe dzieci nie poruszają się. Następnie N. włącza muzykę i zabawa przebiega dalej. Gdy jest pauza w muzyce N. podaje kolejna porę roku np. LATO itd. Potem następuje zamiana szarf między dziećmi.
4. "Cztery pory roku" – układanie puzzli obrazków pór roku w małych zespołach, grupach. N. dzieli dzieci na cztery zespoły, których zadaniem jest wspólne, poprawne ułożenie obrazka w całość.
5. Słuchanie piosenki "Cztery pory roku"( muzyka i tekst Tomasz Świder, Katarzyna Godzisz). Omówienie krótkie piosenki. Próba nauki słów piosenki. Ilustrowanie słów piosenki przez dzieci gestem, według pomysłu dzieci czy nauczyciela.
I. Radosna wiosna nas wita,
kwiatuszek, drzewko zakwita,
wychodzą z ziemi robaczki,
liście wracają na krzaczki.
Robi się ciepło i słońce świeci,
z domu na łąkę wychodzą dzieci!
Ref.: Cztery pory roku, natura je zmienia, robi hokuspokus.
Cztery pory roku, natura je zmienia, robi hokuspokus.
II. Nad wodą fajnie jest w lecie,
wakacje najlepsze na świecie,
piaskowe zamki robimy,
po plaży boso chodzimy.
Z drzewa zrywamy dojrzałe czereśnie,
letnie słońce już budzi nas wcześnie!
Ref.: Cztery pory roku ...
III. Po lecie zawsze jest jesień,
kolory piękne nam niesie,
z góry spadają kasztany,
pełne kieszenie ich mamy.
Zbieramy jagody i grzybki w lesie,
tak wiele radości nam daje jesień!
Ref.: Cztery pory roku ...
IV. Mroźna już nadchodzi zima,
i śnieżek padać zaczyna,
z niego robimy bałwanki,
potem idziemy na sanki,
z górki zjeżdżamy rzucamy śnieżkami,
na Mikołaja i święta czekamy!
Ref.: Cztery pory roku ...
6. Podsumowanie zajęć – Quiz: Jak nazywa się pora roku, kiedy są wakacje?
Co to za pora roku? (N. wskazuje obrazek z bocianem)
O jakiej porze roku przychodzi Św. Mikołaj?
W jakiej porze roku spadają kolorowe liście z drzew?
7. "Rok i pory roku" – wykonanie pracy plastycznej. Wyjaśnienie instrukcji wykonania pracy, jak też które elementy pasują do której pory roku. Dzieci na kartce z napisem ROK i narysowanym kołem podzielonym na cztery części, przyklejają cztery kolorowe ćwiartki koła w kolorze zielonym, żółtym, pomarańczowym i niebieskim. Następnie wycinają i przyklejają obrazki związane z daną porą roku w odpowiednich miejscach na kole, np. sanki i bałwan w części zima (niebieski kolor), tulipan i bocian – wiosna (zielony kolor), lody i słońce – lato (żółty kolor), żółty liść i grzybek – jesień (pomarańczowy kolor).Wykonanie wystawki prac zrobionych przez dzieci.