Scenariusz zajęcia sprawdzającego kompetencje dzieci 5-letnich w zakresie percepcji i pamięci słuchowo wzrokowej, koordynacji wzrokowo ruchowej
Nauczycielka : Bożena Florczak
Podstawa programowa
I Obszar :pkt 5,9
II Obszar : pkt 4,11
III Obszar`: pkt 3,5,8
IV Obszar: pkt 1,2,4,7,9,15
Temat: Dobrze spostrzegam ,słucham ,naśladuję
Cele :
-stwarzanie okazji aktywujących do myślenia ,spostrzegania ,słuchania , naśladowania
- sprawdzanie kompetencji dzieci w zakresie analizy i syntezy słuchowej
-sprawdzanie kompetencji dzieci w zakresie percepcji wzrokowej
- wprowadzanie w świat liter i czytania globalnego
-doskonalenie współdziałania w zespole
Cele operacyjne
- jest aktywne na zajęciach słucha poleceń i je wykonuje
-wyróżnia sylaby i głoski w słowach
-składa obrazek w całość
- odgaduje brakujący element
- rozpoznaje swoje imię
-organizuje miejsce pracy
-utrzymuje porządek w miejscu pracy
- dzieli się kredkami z innymi
- wykorzystuje liczenie w różnych sytuacjach
Metody
Słowna – oparta na poleceniach dla dzieci
Oglądowa – poparta obrazkami
Czynna – działań stawianych do wykonania
Opowieści ruchowej wg Thulina
Formy pracy
- z całą grupą
- indywidualnie jednolicie
- w zespołach
- indywidualnie zróżnicowanie
Środki dydaktyczne:
Tekst własny opowieści ,wizytówki ,obrazki dla każdego dziecka ,obrazek formatu A4 do pracy zespołowej ,kredki ,mazaki ,różne przedmioty/konewka ,grabki ,owady plastikowe. wiaderko/Karty pracy dla każdego dziecka różne owady
Przebieg
1. Opowieść ruchowo- naśladowcza –Była ładna wiosenna pogoda dzieci wybrały się na wycieczkę plenerową tym razem na łąkę, by tam podglądać przyrodę. Najpierw dzieci szły parami . Później jedno za drugim czyli gęsiego. Aż uradowane dotarły do celu. Na miejscu usłyszały kukułkę i zobaczyły spacerującego po łące bociana Usłyszały też rechot lub jak kto woli kumkanie żab, zamieszkujących pobliski staw . Nad łąką latały barwne motyle . Gdzie nie gdzie dało się zauważyć skaczące koniki polne i usłyszeć cykające świerszcze. Po wąskiej kładce, dzieci przeszły przez rów na drugą część łąki, gdzie znajdował się już wspomniany staw .Nad stawem fruwały różnej wielkości ważki , a w stawie pluskały od czasu do czasu rybki .Wokół stawu i na całej łące rosły barwne kwiaty .Dzieci sprawdziły czy też pachną. Okazało się, że wabią bardziej kolorem niż zapachem, przebywające tam owady jak pszczoły , trzmiele ,bąki. Po tak intensywnej lekcji przyrody wszyscy mogli choć na chwilę usiąść ,odpocząć i rozkoszować się pięknym widokiem natury
Zadaniem dzieci jest przedstawienie tego co się dzieje w opowiadaniu czyli naśladowanie głosem, ruchem: owadów ,ptaków, przejść w różnych układach itp
2. Wyszukiwanie wizytówki z własnym imieniem
3. Losowanie obrazków ,,odczytywanie” ich nazw z podziałem na sylaby i z wyszczególnieniem pierwszej i ostatniej głoski w słowie ,chętni wyszczególniają wszystkie
4. Ćwiczenie na tych samych obrazkach – nauczyciel głoskuje nazwy obrazków dzieci dokonują syntezy ,wypowiadają słowo i pokazują obrazek
5. Praca w zespołach przy stolikach – każdy zespół przecina obrazek wiosenny w/ g wzoru a następnie składa obrazek w jedna całość i nakleja na karton a wokół obrazków rysują i kolorują wiosenne kwiaty ( 10)
6. Pląs ,,Pada` Deszcz”
7. Zabawa ,,Czego brakuje” z wykorzystaniem zestawu przedmiotów
8. Praca` indywidualna ,,Dorysuj brakujące części owadów”
9. Ewaluacja- Kwiaty w wazonie, kwiaty obok wazonu