Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców o charakterze patriotycznym
Nauczycielki : Bożena Florczak
Temat :,, Jesteśmy Polką i Polakiem” – czyli co wiemy o Polsce
Cele ogólne
-wzbogacanie słownika dziecka
- utrwalanie wiadomości o Polsce,
- rozbudzanie uczuć patriotycznych względem własnego kraju , przynależności do swojej miejscowości
-rozwijanie kreatywności w sposobie wykonania pracy plastycznej
-wzmacnianie poczucia więzi z własną rodziną
Cele szczegółowe- operacyjne
-wyjaśnia słowo wolność, patriota, godło , herb
-wie jakie miasta leżą nad Wisłą i wskazuje je na mapie
-potrafi czytać
- dokonuje analizy i syntezy
-zna najważniejsze informacje o głównych miastach, miejscach w Polsce
-zna niektóre nazwiska sławnych Polaków
- uczestnicy w zabawach ruchowych tańcach ,śpiewa piosenki , improwizuje ruchem tekst piosenki
- w pracy plastycznej przedstawia swój sposób wykonania pracy
-chętnie występuje przed rodzicami
-wspólnie z rodzicami wykonuje pracę
Pomoce-mapa polski ,napisy najważniejszych miejsc w Polsce, rozsypanka literowa do słowa POLSKA godło Polski , herb Głowna, Łodzi , Warszawy ,zdjęcia wybitnych Polaków, teksty piosenek, wierszy
Formy- zabawowo zadaniowa, ruchowa, muzyczna , plastyczna
Metody –praca z całą grupą ,indywidualna jednolita , zróżnicowana
Przebieg:
1.Rozmowa na zasadzie burzy mózgów- ,,Co oznacza słowo Wolność”
2.Piosenka ,,Serce w plecaku”- wyjaśnienie dlaczego powstała ta pieśń
3. Wiersz ,,Kto ty jesteś”- ułożenie wyrazu Polska
4. Refren piosenki ,,Jesteśmy Polką i Polakiem”
5. Zab. dydaktyczna ,,Rozpoznaj nasza flagę”- dzieci biegają –nauczyciel pokazuje różne flagi biało czerwone –gdy dzieci rozpoznają polska flagę skaczą podnosząc ręce do góry i skandując Polska
6 Rozmowa na podstawie wiersz ,,Nasza Polska „- wskazanie najważniejszych miejsc na mapie – Warszawa, Kraków, Zakopane , Tatry , Wisła , Morze Bałtyckie , Gdańsk , Toruń
7.Taniec ,,Poszło dziewczę po ziele”
8 Pytanie z kategorii .,,Sławni Polacy” – Piłsudski, Karol Wojtyła , Chopin, Kopernik ,
9. Piosenka ,,Fryderyk Chopin”
8.Wiersz o Głownie ułożony wcześniej wspólnie z dziećmi – wskazanie Głowna na mapie
9 Wspólnie z rodzicami i dziećmi , rozstrzygnięcie co jest herbem ,a co godłem
10 Warsztaty plastyczne –,,Herb Głowna”, różne materiały do wyboru
11. Wspólne pamiątkowe zdjęcie, wystawa prac ,rozdanie balonów w kolorze biało czerwonym.