SCENARIUSZ ZAJĘĆ W PRZEDSZKOLU
Data: 01.04.2019
Imię i nazwisko nauczyciela prowadzącego zajęcia: Renata Borawska
Grupa dzieci: dzieci 3 letnie
Temat kompleksowy: Dzień i noc
Temat dnia: czym różni się dzień od nocy?
Cele szczegółowe zajęć:
- rozwijanie umiejętności uważnego słuchania,
- doskonalenie umiejętności wypowiadania się na dany temat,
- skupianie uwagi na rytmach, wychwytywanie powtarzających się sekwencji i kontynuowanie ich,
- dostrzeżenie rytmu i stałego następstwa dni i nocy,
- wzbogacanie wiadomości i słownictwa,
- doskonalenie sprawności ruchowej i poczucia rytmu muzycznego,
Metody pracy:
czynna:
– samodzielnych doświadczeń
- kierowanie własną działalnością dziecka
- ćwiczeń
oglądowa:
– pokaz
- obserwacji
słowna:
– rozmowa, opowiadania
- objaśnienia i instrukcje
– metoda żywego słowa
Metody aktywizujące
Formy pracy:
- indywidualna,
- grupowa,
- zbiorowa.
Środki dydaktyczne:
Płyta CD z piosenkami i odgłosami zwierząt, opowiadania pt. „Marcelinka”, ilustracje do opowiadania, ilustracje dnia i nocy, zielone paseczki dla każdego, kartoniki żółte i niebieskie dla każdego, koło dla każdego, ilustracje „sowa nocą”, fragmenty ilustracji, czarna kartka dla każdego, wykałaczka dla każdego.
Przebieg zajęć:
1. Powitanie, przypomnienie o prawidłowej pozycji siedzącej: „Wszyscy są witam Was”
2. Wysłuchanie nagrania: odgłosu koguta. Rozmowa na temat piania koguta wczesnym rankiem – nasz poranny budzik.
3. „Marcelinka”- ilustrowane opowiadanie. Wysłuchanie opowiadania ilustrowanego przez nauczyciela siedząc na dywanie w półkolu. Nauczyciel ilustruje opowiadanie za pomocą emblematów słońca, księżyca oraz ilustracji z rytmem dnia.
Słońce wstaje, zaczyna się dzień, ze snu budzi się Mała Marcelinka.
Po wyspanej nocy czas na śniadanie, ojj głodny mój brzuszek mówi Martynka i szybciutko biegnie do kuchni. Tam czeka na nią pyszna kanapka z szyneczka, jajko oraz ciepła herbatka, którą przygotowała mamusia. Po zjedzonym śniadanku Martynka ślicznie podziękowała mamusi, która wesoło się uśmiechała, „nie zapomnij umyć ząbków po śniadaniu”, w biegu zawołała mama. Więc, po śniadaniu Marcelinka, jak co dzień, od razu udała się do łazienki na poranną higienę, po czym ubrała się i z śmiechem na twarzy poszła do szkoły. Marcelinka bardzo lubi chodzić do szkoły, ponieważ tam spotyka się ze swoimi koleżankami oraz pilnie się uczy. Po powrocie do domu zjadła pyszny obiadek oraz wyszła na podwórko ze swoim pieskiem Tofikiem. Uwielbia spędzać czas na słoneczku, grając w piłkę. Ale kiedy już na podwórku robi się coraz ciemniej Marcelinka zasiada do stołu, aby zjeść kolacje, czyli ulubioną owsiankę i kładzie się do łóżka spać, bo przecież za oknem już księżyc na nią patrzy...
4. Pogadanka na temat wcześniej wysłuchanego opowiadania, nauczyciel zadaje pytania:
-O kim było opowiadanie?
-Co Marcelinka robiła przez cały dzień?
-Co się dzieje, kiedy słońce wstaje i pojawia się na niebie?
-Co dzieje się nocą?
-Co się zaczyna, kiedy kończy się noc?
5. Zabawa dydaktyczna "Dzień - noc", w oparciu o pomysł E. Gruszczyk-Kolczyńskiej i E. Zielińskiej, polegająca na układaniu przez dzieci rytmów.
a) nauczycielka opowiada dzieciom historię o następstwie dnia i nocy, jednocześnie układając na swoim kalendarzu (pasku papieru) ilustracje oznaczające dzień i noc. Następnie układa na pasku papieru kartoniki w kolorze żółtym (dzień) i niebieskim (noc). Rozdaje paski papieru dzieciom i prosi, żeby ułożyły swój kalendarz. Po ułożeniu kalendarza dzieci odczytują go. Zachowanie kierunku od strony lewej do prawej.
b) układanie przez dzieci kalendarza składającego się z dni i nocy, na obręczy koła.
6. Zabawa ruchowa: „Dwóm tańczyć się zachciało” powtórzenie, zmiana par
7. Zabawa w parach „Dzień i noc”
8. Zabawa w parach z wykorzystaniem ilustracji. Odszukanie odpowiednich fragmentów obrazku. Sprawdzenie.
9. Zabawa przy stoliczku: „Czary-Mary, Hokus-Pokus”,
10. Praca plastyczna: „Zaczarowana magiczna kartka” – wydrapywanie wykałaczką na czarnej kartce papieru.