KONSPEKT ZAJĘĆ LOGOPEDYCZNYCH
Prowadząca:
Data:
Klasa:
Temat: Utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski [S] w śródgłosie wyrazów.
Powiązanie z wcześniejszą wiedzą : Zaprezentowanie odpowiedniego ułożenia i wykorzystania artykulatorów do realizacji głoski [s] wraz z wprowadzeniem prawidłowej artykulacji tej głoski szeregu syczącego w sylabach, nagłosie i obecnie w śródgłosie wyrazów.
Cel zajęć:
1. Usprawnianie pracy narządów artykulacyjnych oraz oddechowych.
2. Prawidłowa realizacja głoski [s] w śródgłosie wyrazów.
3. Nabywanie kompetencji językowych oraz wzbogacanie słownictwa.
Cele operacyjne:
1. Uczennica prawidłowo wykonuje ćwiczenia narządów artykulacyjnych, niezbędnych do odpowiedniej realizacji głoski [s].
2. Uczennica przestrzega zasad prawidłowego toru oddechowego.
3. Uczennica zna miejsce prawidłowej realizacji głoski [s] oraz prawidłowo układa narządy mowy.
4. Uczennica płynnie operuje poznanymi wyrazami z głoską [s] w śródgłosie oraz wzbogaca zasób słownictwa.
Metody pracy:
• Metoda słowna
• Metoda oglądowa
• Metoda praktycznego działania / czynna
Forma organizacyjna:
• Zajęcia indywidualne
Środki dydaktyczne:
• Lustro , szpatułka, zestaw ćwiczeń artykulacyjnych „ Miłe uszom dźwięki” Iwona Michalak - Widera , bańki, wiatraczek, papierowe osy na wstążkach, laptop wraz z programem komputerowy „Eduterapeutica” PWN.pl zawierającym karty pracy.
Przebieg zajęć:
I. WSTĘP
1. Powitanie oraz przedstawienie uczennicy planu zajęć z wyszczególnieniem celu w języku zrozumiałym dziecku.
2. Wykonanie przed lustrem ćwiczeń artykulacyjnych, usprawniających narządy mowy.
3. Ćwiczenia oddechowe wspierające proces mówienia z wykorzystaniem przygotowanych pomocy – wykonanie wdechu nosem, wydechu ustami. Zwrócenie uwagi na wydłużenie procesu wydechu przy wykorzystaniu wiatraczka oraz przygotowanych, latających os.
II. CZĘŚĆ WŁAŚCIWA
1. Przypomnienie zrealizowanego materiału z poprzednich zajęć, czyli skupienie na prawidłowej realizacji głoski [s] w śródgłosie wyrazów.
2. Praca z programem komputerowym / logopedycznym „Eduterapeutica”.
Terapeuta wykorzystując program komputerowy, wprowadza dziecku ćwiczenia wzrokowo – słuchowe, nawiązujące do tematyki zajęć, czyli utrwalanie prawidłowej artykulacji głoski [s] w śródgłosie wyrazów. Uczennica ma za zadanie wybierać po kolei ukazane na pulpicie elementy obrazkowe, posłuchać lektora i powtarzać prawidłowo zasłyszane słowa z głoską [s].
3. Kolejnym etapem zajęć, w nawiązaniu do ćwiczeń wzrokowo – słuchowych jest wykonanie z dzieckiem karty pracy zaczerpniętej z pomocy edukacyjnej „Eduterapeutica” . Uczennica musi wyciąć obrazki wraz z ich nazwami i odpowiednio dopasować podpisy, prawidłowo przy tym artykułując głoskę [s]. W ćwiczeniu tym wykorzystano następujące wyrazy:
Kosa
Pasek
Osy
Basen
Kasa
Oset
III. ZAKOŃCZENIE
1. Praca z wcześniej przygotowanymi przez terapeutę papierowymi osami.
Uczennica ma za zadanie wkleić osy do zeszytu, następnie kierując paluszkiem po narysowanym przy każdej osie śladzie, musi wymawiać słowo „ OSA” z wydłużeniem utrwalającej głoski [s] w śródgłosie wyrazów: „OSSSSSSSSA” .
2. Podziękowanie za pracę oraz pożegnanie dziecka.